• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Błedy w Google Maps / Dokładność nawigacji / A może coś innego??

Aruba Cloud PRO i VPS, Openstack, VMWare, MS Hyper-V
+1 głos
80 wizyt
pytanie zadane 23 listopada w Bezpieczeństwo, hacking przez reaktywny Nałogowiec (29,970 p.)
edycja 23 listopada przez reaktywny

Witam forum!

Wpis na tym forum (https://forum.pasja-informatyki.pl/574851/prywatny-numer-zostal-przechwycony) kolegi alpha.netrunner zachęcił mnie by podzielić się nieco podobną sprawą na forum.

Mam telefon z Androidem (Xiaomi Note 10 Pro) i w aplikacji "Mapy" (aplikacja Google) notuję bardzo często dziwne, niezrozumiałe zapisy. Aplikacja informuje, że przebywałem w miejscach w których
nigdy nie byłem, których nigdy nie odwiedzałem. Gdyby to był raz czy kilka razy można by to uznać za błąd Google-a (??) lub GPS (??), jednak z aplikacji Mapy wynika, że tylko w tym roku odwiedzałem:

- blok ulica Wolfkego 21 w Warszawie (kilkadziesiąt razy!)
- parking ulica Widawska 25 w Warszawie (te wpisy wyparowały z aplikacji Mapy, ale były tam jeszcze latem)
- miejscowość Grzybno (kilka miejsc / kilka lokalizacji) - w tym roku kilkadziesiąt razy!.

Sprawdziłem dziś "moje" (niby moje!) wizyty w appce "Mapy" i zrobiłem zdjęcia, postaram się je wrzucić na forum w ciągu kilku najbliższych dni.

Odnośnie lokalizacji Wolfkego 21 to jest to sąsiedni blok - oddalony od mojego o jakieś 70-80 metrów. Nigdy tam nie byłem z wizytą, przechodziłem niedaleko (jeden blok dalej) w tym roku z kilka razy w pierwszej połowie roku. A według Map Google wynika, że tylko od początku sierpnia do dziś byłem tam kilkadziesiąt razy.

Jaka jest dokładność nawigacji w telefonie? Czytałem kiedyś że coś koło 15 metrów, więc mój blok oddalony od tego który niby odwiedzam, nie powinien być pomylony z moim, bo jednak odległość
jest kilka razy większa niż 15 metrów. Część zapisów w appce wskazuje, że "nie było żadnych wizyt", a więc jakby Google uznał Wolfkego 21 za mój dom, to powinien być zapisany dzień w dzień, zawsze
kiedy jestem w domu, nieprawdaż?.

Ja siedzę praktycznie cały czas w domu (poza wyjściami z psem (z psem nie biorę telefonu) czy do paczkomatu InPost czy Allegro Box; na spacery wychodzę w ciągu roku kilka razy; <10 Często wychodzę jedynie do paczkomatu). Z domu więc wychodzę bardzo sporadycznie. I od około pół roku nawet nie przechodziłem blisko koło tego miejsca.

Odnośnie drugiej lokalizacji - tu jest jeszcze gorzej, bo odległość wynosi kilka kilometrów (tzn. między Grzybno a miejscem gdzie przebywałem z ojcem w jego domku na Mazurach).
Z Map Google wynika, ze też byłem tam kilkadziesiąt razy w tym roku, a ja nawet nie znam tej miejscowości i nie wiem czy kiedykolwiek tam byłem :)

Przy kilku kilometrach odległości chyba trudno wykluczyć błąd nawigacji GPS??

Wrzucę fotki z ekranów telefonu w ciągu kilku dni!

Czy ktoś mógł sklonować moją kartę SIM ?!?!

 

Dzięki za porady i podpowiedzi!

 

 

1
komentarz 23 listopada przez Oscar Nałogowiec (27,430 p.)
edycja 23 listopada przez Oscar

Jaka jest dokładność nawigacji w telefonie? Czytałem kiedyś że coś koło 15 metrów

To zależy od warunków widzialności nieba. GPS to system satelitarny, satelity są na dość wysokich orbitach, odbiornik nie ma anteny parabolicznej (musi odbierac sygnal z kilku satelitów naraz) więc łatwo znacznie pogorszyć dokładność. Ale odbiornik o tym wie - jes w stanie pokazać, jaka jest aktualna dokładność. W Google Mapa to takie kółeczko, raz większe a raz mniejsze. Jeszcze jest problem jak włącza się nawigację, ona potrzebuje czasu na wyznaczenie położenia. To samo dzieje się gdy wychodzisz na otwarty teren np. z budynku.

Ja kupiłem mój pierwszy odbiornik GPS (Garmin GPS 12) gdzieś w latach 90-tych ubiegłego wieku (ciągle działa) i on miał słabą czułość w porównaniu z dzisiejszymi odbiornikami, ale dzięki temu takie różne numery wychodziły na nim częściej. Wiele razy na początku pracy uznawał za poprawne lokalizacje odległe o ~100km.

1
komentarz 23 listopada przez reaktywny Nałogowiec (29,970 p.)

Dzięki za feedback!

Gdyby to był błąd GPS, to nawigacje samochodowe by nie działały za dobrze :), jakby się myliły o ok. 100 metrów (w przypadku I lokalizacji), albo o kilka kilometrów ( II lokalizacja - przykład Grzybno ).

Poza tym w Grzybnie Google pokazuje mi konkretne odwiedzane miejsca (kilka lokalizacji w tym roku).

1
komentarz 23 listopada przez reaktywny Nałogowiec (29,970 p.)

Ja kupiłem mój pierwszy odbiornik GPS (Garmin GPS 12) gdzieś w latach 90-tych ubiegłego wieku (ciągle działa) i on miał słabą czułość w porównaniu z dzisiejszymi odbiornikami, ale dzięki temu takie różne numery wychodziły na nim częściej. Wiele razy na początku pracy uznawał za poprawne lokalizacje odległe o ~100km.

O czymś takim jeszcze nie słyszałem. Niezła anty reklama dla GARMIN-a.

Gdyby to był błąd GPS, to dlaczego przez rok czasu (sprawdzałem tylko rok 2022) wciąż w Warszawie wyświetla się głównie lokalizacja Wolfkego 21 (i kilkanaście razy Widawska 25)??? ->  jeśli to działa tak partacko, to wszystkie bloki w koło mnie powinny być zapisane w systemie, zgodzisz się? A w promieniu 100-130  metrów jest tutaj z kilkanaście, jak nie więcej, bloków.

 

 

 

 

1
komentarz 23 listopada przez Oscar Nałogowiec (27,430 p.)
Tutaj dochodzi jeszcze kwestia dokładności mapy. Sam GPS daje tylko współrzędne geograficzne, ich interpretacja to już wyłącznie kwestia programu komputerowego.
komentarz 29 listopada przez reaktywny Nałogowiec (29,970 p.)
Może tak być, na Elektrodzie otrzymałem podobne odpowiedzi.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 29 listopada przez reaktywny Nałogowiec (29,970 p.)

Jeszcze chciałem dopisać o innych zdarzeniach, jakie przytrafiają mi się często w telefonie (część z nich także na PC czy tablecie):

1. Okno przeglądarki (zwykle korzystam z Chrome) czasami zamyka się samoistnie bez żadnej przyczyny (to samo czasem miewam w iPadzie i PC - każde z nich ma inny internet!),

2. Sporo razy zauważyłem w telefonie (korzystając z lewego przycisku Android) jak w tle uruchamiana jest appka YouTube (ja jej nie uruchamiałem oczywiście).

3. Odśmiecacz Android codziennie (raz na 2-3 dni staram się czyścić tym narzędziem) znajduje jakieś dane do skasowania z YT, mimo, że nie oglądałem YouTube tydzień czy dwa tygodnie (ani nie zaglądałem na strony z osadzonymi playerami YT).

4. Reklamy na stronach (we wszystkich urządzeniach!) *zupełnie* nie pasują do kontekstu, treści prezentowanych na witrynie. W żaden sposób nie pasują do profilu ani portalu, ani też do mojej historii wyszukiwań w Google.(W rezultacie, niezależnie co oglądam i czego szukam, dostaje w kółko praktycznie ten sam zestaw reklam "kontekstowych" - nie tylko, ale głównie od Google). Może ktoś grzebie w plikach ciasteczek (cookies)??

5. Content na YT też jest "sterowany" w znaczeniu takim, że ciągle od kilku lat dostaję prawie te same filmy albo bardzo podobne, zbliżone (tj. często tych samych autorów lub tych samych Youtuberów). I jeśli na przykład szukam czegoś pod hasłem "python", a później "C++" otrzymuje to czego szukałem, ale po powrocie na stronę główną *przeważają* głównie filmy podrzucone przez "dowcipnych" hakerów. A powinny być związane z pythonem, C++ i w ogóle programowaniem.

6. Na Elektrodzie opisałem nieco więcej pod koniec lutego 2022

0 głosów
odpowiedź 6 dni temu przez rafal.budzis Szeryf (80,720 p.)

Jak dla mnie popadłeś w jakąś paranoje. Wszystkie usługi które wymieniłeś korzystają z konta google. Nikt nic nie musiał kopiować. Może po prostu zalogowałeś się na swoje konto na jakiejś komórce i tyle? A może sprzedałeś swoją starą komórkę i się nie wylogowałeś?

Może komuś z rodziny pomagałeś skonfigurować telefon i tam się zalogowałeś? Sprawdź na jakich urządzenie jest zalogowane Twoje konto http://www.google.com/devices i wyloguj się z tych których nie znasz. 

I się tak nie nakręcaj! Polecam ograniczyć filmy akcji bo chyba widziałeś ich za dużo ;) 

PS. niektóre telefony próbują ustalić współrzędne na podstawie pobliskich sieci Wi-Fi aby oszczędzać baterie. Wówczas odczyt może być bardzo nie dokładny ;) 

Podpowiedzi / cookies mogłeś to zablokować na poziomie przeglądarki lub nie masz potwierdzonego wieku w koncie google. Reklamy kontekstowe są zabronione w przypadku dzieci z tego co wiem ;) 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 549 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2018 w Bezpieczeństwo, hacking przez seith Nowicjusz (160 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 59 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 346 wizyt

89,759 zapytań

138,362 odpowiedzi

309,420 komentarzy

59,673 pasjonatów

Advent of Code 2022

Top 15 użytkowników

 1. 908p. - Argeento
 2. 877p. - nidomika
 3. 851p. - Michal Drewniak
 4. 848p. - Mikbac
 5. 846p. - rucin93
 6. 838p. - Łukasz Eckert
 7. 835p. - ssynowiec
 8. 822p. - TheLukaszNs
 9. 794p. - JMazurkiewicz
 10. 787p. - Hubert Chęciński
 11. 786p. - adrian17
 12. 760p. - Mawrok
 13. 756p. - overcq
 14. 752p. - Vinox
 15. 747p. - Fiji404
Szczegóły i pełne wyniki

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...