• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Błedy w Google Maps / Dokładność nawigacji / A może coś innego??

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
925 wizyt
pytanie zadane 23 listopada 2022 w Bezpieczeństwo, hacking przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
edycja 23 listopada 2022 przez reaktywny

Witam forum!

Wpis na tym forum (https://forum.pasja-informatyki.pl/574851/prywatny-numer-zostal-przechwycony) kolegi alpha.netrunner zachęcił mnie by podzielić się nieco podobną sprawą na forum.

Mam telefon z Androidem (Xiaomi Note 10 Pro) i w aplikacji "Mapy" (aplikacja Google) notuję bardzo często dziwne, niezrozumiałe zapisy. Aplikacja informuje, że przebywałem w miejscach w których
nigdy nie byłem, których nigdy nie odwiedzałem. Gdyby to był raz czy kilka razy można by to uznać za błąd Google-a (??) lub GPS (??), jednak z aplikacji Mapy wynika, że tylko w tym roku odwiedzałem:

- blok ulica Wolfkego 21 w Warszawie (kilkadziesiąt razy!)
- parking ulica Widawska 25 w Warszawie (te wpisy wyparowały z aplikacji Mapy, ale były tam jeszcze latem)
- miejscowość Grzybno (kilka miejsc / kilka lokalizacji) - w tym roku kilkadziesiąt razy!.

Sprawdziłem dziś "moje" (niby moje!) wizyty w appce "Mapy" i zrobiłem zdjęcia, postaram się je wrzucić na forum w ciągu kilku najbliższych dni.

Odnośnie lokalizacji Wolfkego 21 to jest to sąsiedni blok - oddalony od mojego o jakieś 70-80 metrów. Nigdy tam nie byłem z wizytą, przechodziłem niedaleko (jeden blok dalej) w tym roku z kilka razy w pierwszej połowie roku. A według Map Google wynika, że tylko od początku sierpnia do dziś byłem tam kilkadziesiąt razy.

Jaka jest dokładność nawigacji w telefonie? Czytałem kiedyś że coś koło 15 metrów, więc mój blok oddalony od tego który niby odwiedzam, nie powinien być pomylony z moim, bo jednak odległość
jest kilka razy większa niż 15 metrów. Część zapisów w appce wskazuje, że "nie było żadnych wizyt", a więc jakby Google uznał Wolfkego 21 za mój dom, to powinien być zapisany dzień w dzień, zawsze
kiedy jestem w domu, nieprawdaż?.

Ja siedzę praktycznie cały czas w domu (poza wyjściami z psem (z psem nie biorę telefonu) czy do paczkomatu InPost czy Allegro Box; na spacery wychodzę w ciągu roku kilka razy; <10 Często wychodzę jedynie do paczkomatu). Z domu więc wychodzę bardzo sporadycznie. I od około pół roku nawet nie przechodziłem blisko koło tego miejsca.

Odnośnie drugiej lokalizacji - tu jest jeszcze gorzej, bo odległość wynosi kilka kilometrów (tzn. między Grzybno a miejscem gdzie przebywałem z ojcem w jego domku na Mazurach).
Z Map Google wynika, ze też byłem tam kilkadziesiąt razy w tym roku, a ja nawet nie znam tej miejscowości i nie wiem czy kiedykolwiek tam byłem :)

Przy kilku kilometrach odległości chyba trudno wykluczyć błąd nawigacji GPS??

Wrzucę fotki z ekranów telefonu w ciągu kilku dni!

Czy ktoś mógł sklonować moją kartę SIM ?!?!

 

Dzięki za porady i podpowiedzi!

 

 

1
komentarz 23 listopada 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
edycja 23 listopada 2022 przez Oscar

Jaka jest dokładność nawigacji w telefonie? Czytałem kiedyś że coś koło 15 metrów

To zależy od warunków widzialności nieba. GPS to system satelitarny, satelity są na dość wysokich orbitach, odbiornik nie ma anteny parabolicznej (musi odbierac sygnal z kilku satelitów naraz) więc łatwo znacznie pogorszyć dokładność. Ale odbiornik o tym wie - jes w stanie pokazać, jaka jest aktualna dokładność. W Google Mapa to takie kółeczko, raz większe a raz mniejsze. Jeszcze jest problem jak włącza się nawigację, ona potrzebuje czasu na wyznaczenie położenia. To samo dzieje się gdy wychodzisz na otwarty teren np. z budynku.

Ja kupiłem mój pierwszy odbiornik GPS (Garmin GPS 12) gdzieś w latach 90-tych ubiegłego wieku (ciągle działa) i on miał słabą czułość w porównaniu z dzisiejszymi odbiornikami, ale dzięki temu takie różne numery wychodziły na nim częściej. Wiele razy na początku pracy uznawał za poprawne lokalizacje odległe o ~100km.

1
komentarz 23 listopada 2022 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Dzięki za feedback!

Gdyby to był błąd GPS, to nawigacje samochodowe by nie działały za dobrze :), jakby się myliły o ok. 100 metrów (w przypadku I lokalizacji), albo o kilka kilometrów ( II lokalizacja - przykład Grzybno ).

Poza tym w Grzybnie Google pokazuje mi konkretne odwiedzane miejsca (kilka lokalizacji w tym roku).

1
komentarz 23 listopada 2022 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Ja kupiłem mój pierwszy odbiornik GPS (Garmin GPS 12) gdzieś w latach 90-tych ubiegłego wieku (ciągle działa) i on miał słabą czułość w porównaniu z dzisiejszymi odbiornikami, ale dzięki temu takie różne numery wychodziły na nim częściej. Wiele razy na początku pracy uznawał za poprawne lokalizacje odległe o ~100km.

O czymś takim jeszcze nie słyszałem. Niezła anty reklama dla GARMIN-a.

Gdyby to był błąd GPS, to dlaczego przez rok czasu (sprawdzałem tylko rok 2022) wciąż w Warszawie wyświetla się głównie lokalizacja Wolfkego 21 (i kilkanaście razy Widawska 25)??? ->  jeśli to działa tak partacko, to wszystkie bloki w koło mnie powinny być zapisane w systemie, zgodzisz się? A w promieniu 100-130  metrów jest tutaj z kilkanaście, jak nie więcej, bloków.

 

 

 

 

1
komentarz 23 listopada 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Tutaj dochodzi jeszcze kwestia dokładności mapy. Sam GPS daje tylko współrzędne geograficzne, ich interpretacja to już wyłącznie kwestia programu komputerowego.
komentarz 29 listopada 2022 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Może tak być, na Elektrodzie otrzymałem podobne odpowiedzi.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 29 listopada 2022 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)

Jak dla mnie popadłeś w jakąś paranoje. Wszystkie usługi które wymieniłeś korzystają z konta google. Nikt nic nie musiał kopiować. Może po prostu zalogowałeś się na swoje konto na jakiejś komórce i tyle? A może sprzedałeś swoją starą komórkę i się nie wylogowałeś?

Może komuś z rodziny pomagałeś skonfigurować telefon i tam się zalogowałeś? Sprawdź na jakich urządzenie jest zalogowane Twoje konto http://www.google.com/devices i wyloguj się z tych których nie znasz. 

I się tak nie nakręcaj! Polecam ograniczyć filmy akcji bo chyba widziałeś ich za dużo ;) 

PS. niektóre telefony próbują ustalić współrzędne na podstawie pobliskich sieci Wi-Fi aby oszczędzać baterie. Wówczas odczyt może być bardzo nie dokładny ;) 

Podpowiedzi / cookies mogłeś to zablokować na poziomie przeglądarki lub nie masz potwierdzonego wieku w koncie google. Reklamy kontekstowe są zabronione w przypadku dzieci z tego co wiem ;) 

komentarz 26 grudnia 2022 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
edycja 26 grudnia 2022 przez reaktywny

Może to paranoja, zaraziłem się pewnie od sąsiadów - wszyscy są z PełO (Paranoja Obywatelska) :)

Może po prostu zalogowałeś się na swoje konto na jakiejś komórce i tyle? A może sprzedałeś swoją starą komórkę i się nie wylogowałeś?

Niestety nic z tych rzeczy. Nie trafiłeś. Filmów za bardzo nie oglądam, ani akcji ani innych. Więc też zły trop :D

Co do współrzędnych GPS - to jest tak, że Google Maps myli się czasami (dlaczego nie zawsze? skoro się myli :) i pokazuje błędne adresy (ale dlaczego ciągle te same? skoro się myli powinien pokazywać wiele adresów z najbliższej okolicy). Na Elektrodzie dostałem bardziej sensowną odpowiedź niż tu, ale też koledzy z Elektrody jednoznacznie nie odpowiedzieli, nie byli do końca pewni dlaczego tak się dzieje.

Jeśli chodzi o zalogowane osoby na moim koncie, to rzeczywiście często bywają zalogowane nieznane osoby z nieznanych mi urządzeń. Zrobiłem zdjęcia, żeby mieć dowód.

Ale i tak dzięki za odpowiedź!

 

komentarz 27 grudnia 2022 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)

Skoro są jakieś osoby zalogowane to je wyloguj (Na tej samej stronie jest taka opcja) oraz zmień hasło najszybciej jak to możliwe. 

W zakładce : https://myaccount.google.com/security Masz też sekcje Aplikacje innych firm mające dostęp do konta Tam też możesz mieć jakieś strony gdzie klikałeś zaloguj się przez google (lub ktos inny z twojego konta klikał). Warto zobaczyć i ewentualnie też usunąć nieznane. 

komentarz 30 grudnia 2022 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Czasem tam zaglądam, dałem w linku 2 zdjęcia (ostatnie) z urządzeniami mającymi dostęp...

https://drive.google.com/drive/folders/1KwctM6zJO55WnCOkRYnFPCi-vam8KMpf

Jednego urządzenia nie rozpoznaje, nie jest moje. Wylogowałem je, ale po jakimś czasie wracają. Zmiana hasła nic nie daje - obstawiam keylogger.
0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2022 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Jeszcze chciałem dopisać o innych zdarzeniach, jakie przytrafiają mi się często w telefonie (część z nich także na PC czy tablecie):

1. Okno przeglądarki (zwykle korzystam z Chrome) czasami zamyka się samoistnie bez żadnej przyczyny (to samo czasem miewam w iPadzie i PC - każde z nich ma inny internet!),

2. Sporo razy zauważyłem w telefonie (korzystając z lewego przycisku Android) jak w tle uruchamiana jest appka YouTube (ja jej nie uruchamiałem oczywiście).

3. Odśmiecacz Android codziennie (raz na 2-3 dni staram się czyścić tym narzędziem) znajduje jakieś dane do skasowania z YT, mimo, że nie oglądałem YouTube tydzień czy dwa tygodnie (ani nie zaglądałem na strony z osadzonymi playerami YT).

4. Reklamy na stronach (we wszystkich urządzeniach!) *zupełnie* nie pasują do kontekstu, treści prezentowanych na witrynie. W żaden sposób nie pasują do profilu ani portalu, ani też do mojej historii wyszukiwań w Google.(W rezultacie, niezależnie co oglądam i czego szukam, dostaje w kółko praktycznie ten sam zestaw reklam "kontekstowych" - nie tylko, ale głównie od Google). Może ktoś grzebie w plikach ciasteczek (cookies)??

5. Content na YT też jest "sterowany" w znaczeniu takim, że ciągle od kilku lat dostaję prawie te same filmy albo bardzo podobne, zbliżone (tj. często tych samych autorów lub tych samych Youtuberów). I jeśli na przykład szukam czegoś pod hasłem "python", a później "C++" otrzymuje to czego szukałem, ale po powrocie na stronę główną *przeważają* głównie filmy podrzucone przez "dowcipnych" hakerów. A powinny być związane z pythonem, C++ i w ogóle programowaniem.

6. Na Elektrodzie opisałem nieco więcej pod koniec lutego 2022

0 głosów
odpowiedź 30 grudnia 2022 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
edycja 30 grudnia 2022 przez reaktywny

Witam forum ponownie,

dziś przed południem sprawdziłem IP na swoim komputerze (czasami to robię i otrzymuje zaskakujące wyniki) hurtem na kilku stronach typu "what is my IP"...
Mam Internet w UPC, gdy miałem mobilny (GSM/LTE) to te strony wskazywały różne miejsca w odległości kilkudziesięciu, sto-kilkudziesięciu kilometrów czy nawet kilkuset km.

Ale wracając do dzisiejszego sprawdzenia... Otrzymałem miejscowość Warszawa (to się zgadza, jestem z Bemowa), ale nie zgadzają się kody pocztowe, wskazują na odległe miejsca w Warszawie.
Na jednej stronie w ogóle pokazało IP / adres z Francji (pewnie ktoś za VPN, albo pojechał na Sylwestra do Paryża :) ).

Link do zdjęć:

https://drive.google.com/drive/folders/1KwctM6zJO55WnCOkRYnFPCi-vam8KMpf?usp=share_link

 

Jak to interpretować?!?

 

Dzięki za podpowiedzi,

Szczęśliwego Nowego Roku 2023 !!!

 

--

Wykonałem kolejne sprawdzenia i nie ma już IP z Francji (godzinę temu jeszcze było), ale nadal są IP wskazujące na różne miejsca w Warszawie (różne kody pocztowe). Na ostatnich dwóch zdjęciach widoczne jest nieznane mi zupełnie urządzenie Android M2101K6G (nie wiem co to za urządzenie, ale już miałem podobne wiele razy). Wylogowałem je, ale to na wiele nie pomaga, bo nawet po zmianie hasła cyberprzestępcy logują się znowu. Musieli mi założyć keylogger.

 

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 746 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2018 w Bezpieczeństwo, hacking przez seith Nowicjusz (160 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 283 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 441 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...