• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak korzystać z Forum? Częste pytania

1. Jak wstawić do pytania kod źródłowy?
2. Na co zwrócić uwagę przy zadawaniu pytania?
3. Jak poprawnie otagować pytanie?
4. Jak wstawiać do postów obrazki, emotikonki, linki?
5. Jak stworzyć ankietę?
6. Jak edytować swojego posta?
7. Co to są punkty i do czego służą?
8. Co to są odznaki?
9. Czy jest tutaj jakaś administracja? Ktoś kto dba o porządek forum?
10. Czy można zmienić nazwę użytkownika?
11. Jak usunąć swoje konto?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Masz sugestię, może zauważyłeś błąd?
Śmiało, napisz nam o tym!

Możesz też wejść na nasz Chat IRC.


1. Jak wstawić do pytania kod źródłowy?

To wbrew pozorom banalna sprawa - po wybraniu z górnego menu opcji "Zapytaj" wystarczy podczas tworzenia pytania kliknąć ikonkę z napisem "code":

Naszym oczom ukazuje się okno, w które wstawiamy nasz kod źródłowy, nie zapomnijmy jednak wybrać z listy prawidłowego języka programowania (zapewni to właściwe podświetlanie kolorów wstawianego kodu) - w moim przypadku był to kod HTML, więc wybrałem z listy opcję XML/XHTML:

Po zatwierdzeniu przyciskiem OK kod źródłowy został wstawiony do posta, jednak podświetlany będzie dopiero po publikacji pytania. Zauważmy, iż krój czcionki pozwala nam zorientować się, czy tekst znajdzie się w okienku z kodem, czy już pod nim:

W przypadku wrzucania dużej ilości kodów, bądź kodów bardzo długich użyj serwisu: wklej.org/ i udostępnij tylko indywidualnego linka do kodu, w postaci: http://wklej.org/id/1773601/
2. Na co zwrócić uwagę przy zadawaniu pytania?

Jeśli zadajesz pytanie, upewnij się, że:

1) Z użyciem wyszukiwarki forumowej nie znalazłeś tutaj podobnego lub wręcz identycznego pytania.

2) Sformułowałeś tytuł pytania adekwatnie do jego zawartości, unikaj nic nie mówiących tytułów typu: "Nie działa, pomocy!" - wbrew pozorom to tylko zniechęci do zajrzenia osoby, które mogą pomóc. Pamiętaj - tytuł pytania ma także za zadanie pomóc odnaleźć to pytanie osobom mającym identyczny problem.

3) Przypisałeś pytanie do właściwej kategorii i umieściłeś dobre tagi - to bardzo ważne!

4) Dobrze naświetliłeś swój problem i umieściłeś kod lub screena ważnego dla osoby, która chce Ci pomóc - wybacz, ale nikt nie będzie się domyślać za Ciebie o co w ogóle chodzi w pytaniu.

5) Nie przekazujesz do Serwisu treści naruszających dobre obyczaje ani prawa osób trzecich, w szczególności ich prawa autorskie lub dobra osobiste.


3. Jak poprawnie otagować pytanie?

To bardzo ważne, żeby dobrze otagować pytanie - tagi ułatwiają nam wszystkim życie, bo pięknie kategoryzują pytanie, oddając lepiej niż kategoria czego dokładnie dotyczy pytanie. Wymagane jest użycie przynajmniej jednego tagu, ale polecamy stosować ich więcej.

Tagi wpisujemy po prostu z klawiatury, rozdzielając jednocześnie kolejne wstawione etykiety spacją. Nie ma potrzeby użwania znaku # przed nazwą tagu. Podczas wpisywania nowego tagu system podpowiada nam już istniejące, często używane etykiety - nie trzeba wówczas nawet kończyć wpisywania, wystarczy po prostu kliknąć na wybrany tag, a zostanie on wstawiony:


4. Jak wstawiać do postów obrazki, emotikonki, linki?

To nic trudnego, podczas zadawania pytania wystarczy wybrać odpowiednią ikonkę z menu edytora tekstowego: wstawienie obrazka (1), emotikonek (2) oraz linków (3):


5. Jak stworzyć ankietę?

Być może zauważyłeś na forum istnienie ankiet - czy można samodzielnie taką ankietę utworzyć? Tak, oczywiście - wystarczy, iż podczas tworzenia standardowego pytania zaznaczysz checkboxa przy opcji "Stwórz ankietę":

Kolejne możliwe odpowiedzi dodajesz naciskając małego plusa "+". Pamiętaj, że ankieta powinna mieć co najmniej kilka możliwych opcji do wyboru - przemyśl proszę, czy natura zadawanego przez Ciebie pytania rzeczywiście nadaje się do stworzenia ankiety. Sprawdź dokładnie wszystkie wpisane opcje do wyboru, gdyż nie można ich później edytować.


6. Jak edytować swojego posta?

W razie potrzeby możesz edytować treść napisanej przez siebie odpowiedzi czy komentarza. W tym celu wystarczy użyć przycisku z ikoną ołówka dostępnego pod każdym postem.

W przypadku edycji pytania oprócz treści możesz dodatkowo zmienić jego kategorię oraz tagi. W momencie gdy Twoje pytanie zostało zamknięte możesz tylko zmienić kategorię, nie ma możliwości edycji treści.


7. Co to są punkty i do czego służą?

Punkty to dodatkowa forma rywalizacji na forum. Za poszczególne działania Pasjonat może otrzymać określoną ilość punktów, zgodnie z zasadami przyznawania punktów. Aktualny ranking użytkowników można zobaczyć tutaj.

Pamiętaj jednak, że punkty to nie wszystko. To tylko cyferki, które stanowią element małej rywalizacji pomiędzy Pasjonatami. Nie dają one jednak żadnych przywilejów, nie są wyznacznikiem wiedzy, nie ma się po co specjalnie nimi chwalić. Ważna jest jakość wiedzy i pomocy jaką niesiesz innym, nie to jak będzie wyglądało to w cyferkach.


8. Co to są odznaki?

Są to wyróżnienia, za określone czynności, które wyświetlają się w podglądzie profilu każdego Pasjonata. Listę odznak, które można zdobyć wraz z dokładnym opisem za co jest przyznawana oraz listą Pasjonatów, którzy już ją posiadają, można zobaczyć tutaj. O zdobyciu danej odznaki zostaniesz poinformowany komunikatem na górze strony.

Tak jak w przypadku punktów są to tylko symboliczne oznaczenia i nie mają na nic szczególnego wpływu - nie przejmuj się więc tym, że ktoś ma więcej odznak od Ciebie.


9. Jest tutaj jakaś administracja? Ktoś kto dba o porządek?

Oczywiście, posiadamy ekipę osób, którzy ciągle dbają o porządek tego miejsca. Zapoznaj się z listą członków administracji - w razie problemów z pewnością będziesz mógł liczyć na ich pomoc.

Posiadamy też na forum Ekspertów, czyli użytkowników, którzy nie należą do administracji, ale wyróżniają się szczególną wiedzą w danej dziedzinie. Posiadają oni dodatkowe uprawnienia w wybranej kategorii.


10. Czy można zmienić nazwę użytkownika?

Jest taka możliwość, jednak nie należy jej nadużywać - sporadycznie lub w wyjątkowych przypadkach zmiana będzie możliwa. Aby jej dokonać należy wysłać PW (prywatną wiadomość) do użytkownika: Arkadiusz Waluk z prośbą o zmianę wraz z nowym nickiem. Warto również wpisać krótkie uzasadnienie. Zastrzegamy jednak, że nie każda prośba o zmianę musi zostać pozytywnie zrealizowana.

W przypadku rejestracji poprzez Facebooka zawsze automatycznie jako nazwa użytkownika ustawiane jest imię i nazwisko. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdemu to odpowiada i pracujemy nad możliwością wyboru, na razie jednak w celu zmiany należy wysłać krótką prośbę, jak opisano powyżej.


11. Jak usunąć swoje konto?

Wystarczy wysłać PW (prywatną wiadomość) do użytkownika: Arkadiusz Waluk o krótkiej treści, na przykład: "Proszę o usunięcie konta". Uwaga: Po skasowaniu przywrócenie konta nie jest możliwe! (można jedynie założyć nowy profil). Pamiętaj też, że usunięcie konta nie jest równoznaczne z usunięciem wszystkich treści napisanych na forum.

Porady nie od parady
Publikując kody źródłowe korzystaj ze specjalnego bloczku koloryzującego składnię (przycisk z napisem code w edytorze). Nie zapomnij o ustawieniu odpowiedniego języka z rozwijanego menu oraz czytelnym formatowaniu kodu.Przycisk code

66,520 zapytań

113,286 odpowiedzi

239,922 komentarzy

46,651 pasjonatów

Przeglądających: 204
Pasjonatów: 10 Gości: 194

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...