• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Human + Ścisłowiec... jakie studia?

Aruba Cloud VPS - 50% taniej przez 3 miesiące!
+2 głosów
673 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Do.Zzay Mądrala (5,700 p.)

Nie wiem, czy zadaję to pytanie w odpowiednim miejscu, ale mam pewien problem, spędzający mi sen z powiek.

Przejdźmy do sedna. Idę teraz do 2 klasy LO na profil mat-fiz-inf. Wybrałem ten profil bo zdawało mi się, że "hej, umiem matematykę i znam się super fajnie na programowaniu, komputerach etc. " (fizyki nie lubię, ale zdzierżę). Ostatnio też zdałem sobie sprawę, z moich zdolności do przedmiotów humanistycznych i też polubiłem przedmiot Podstawy Przedsiębiorczości, bo miałem go w pierwszej klasie. Również odkryłem swoje zainteresowanie do historii i ogólne tego typu rzeczy. Lubię kreatywną pracę i nie mam problemów z językiem angielskim. Lubię doszukiwania się sensu, potrafię myśleć logicznie. Niestety jestem zazwyczaj niedokładny i niezdyscyplinowany w tym co robię.

Tu rodzi się moje pytanie. Co taka osoba może robić w przyszłości? Czy powinienem trzymać się pierwotnie obranej drogi? ("hell yea" powiecie jak na programistów zapewne, lecz dobrze jakbyście to uzasadnili :> )

Czy może jest jakiś kierunek na studiach łączący przedstawione przeze mnie zdolności? Albo chociaż zawód? Jak nie znacie to jakieś podpowiedzi, gdzie mogę to wyszukać?

Wielkie dzięki, jeżeli ktoś to przeczytał i jeszcze większe dla tych, którzy będą w stanie mi coś odpisać.

Pozdrawiam

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2016 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
Witaj, jestem rok starszy od ciebie, więc doświadczenia zawodowego raczej nie mam, ale myślę, że mogę Ci coś doradzić.

Sam łapie się na tym, że gdy coś mi wychodzi, robię coś dobrze, to zaczynam myśleć o tym w kategoriach "wiązania przyszłości", zarobkowych.

Napisałeś, że jesteś dobry z przedmiotów ścisłych, ale humanistyczne sprawiają Ci przyjemność.

Nie ma co ukrywać, że w obecnej chwili rynek jest raczej bardziej chłonny dla ludzi o bardziej ścisłym, technicznym umyśle, więc faktycznie, proponowałbym Ci iść w tę właśnie stronę.

Jednocześnie - nie wykluczaj swojego zainteresowania historią i innymi "dziedzinami humanistów". Każdy z nas potrzebuje odskoczni od wykonywanej pracy, masz szczęście, że będzie to coś wartościowego, zamiast np. przeglądanie fb.

Kiedyś ludzie studiowali, uczyli się nie tylko z myślą o przyszłym zarobku, a raczej dlatego, że ich dziedzina ich pasjonowała, studiowali dla samego faktu studiowania, zdobywania nowej wiedzy. Wiele kierunków studiów, głównie humanistycznych, jest teraz wyśmiewanych. Przykład - Socjologia. Faktycznie - na rynku pracy nie jest to najbardziej poszukiwane słowo, ale takie studia, ten temat, dają ci mase wiedzy i umiejętności, które być może nie staną się bezpośrednio twoim sposobem zarobku, ale mogą być jego dopalaczem. Umiejętności interpersonalne są zawsze porządane i każdy pracodawca ci to powie, włącznie z tymi prowadzące "firmy ścisłowców" np. Developerskie. Żaden jednak z nich nie przyjmie cie ze względu na papier ze studiów humanistycznych, ale umiejętności, które byś na nich zdobył na pewno byłyby dla niego cenne. Z historia i całą resztą dziedzin jest dokładnie tak samo, bo z każdej można coś sensownego wyciągnąć.

Podsmowując, w kwestiach zarobkowych - proponuje ci faktycznie zostać przy twojej obecnej drodze, ale jednocześnie reszte zainteresowań wciąż rozwijać i zajmować się nimi hobbystycznie, bo i tak przyniosą przyjemne rezultaty. Nie traktuj wszystkiego jako źródlo zarobku, sporo rzeczy zawsze pełni pośrednie środki do jego zdobywania. No i przedewszystkim - lubisz to :)
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2016 przez Kasztan Dyskutant (8,080 p.)
Pamiętaj, że w szkole dużo się nie nauczysz liczy się tylko twój czas poświęcony na naukę "w domu". Nie wiem czemu ludzie myślą, że jak pójdą na studia to będą mieli nie wiadomo jak zajebistą wiedzę. Szukaj kierunku gdzie będziesz robił coś ciekawego na ćwiczeniach to czas będzie szybciej leciał : D. Silna wola, chęci i robisz co chcesz, zarabiasz ile chcesz.
komentarz 18 sierpnia 2016 przez Surykat Stary wyjadacz (14,780 p.)
Ja po studiach poszedłem do pracy i dowiedziałem się, że nic nie umiem. :D
komentarz 18 sierpnia 2016 przez Kasztan Dyskutant (8,080 p.)
No ja ogólnie uważam, że poziom na studiach turbo spadł. Z 13 - 15 lat temu poziom był znacznie wyższy, były egzaminy na studia.
0 głosów
odpowiedź 20 sierpnia 2016 przez MichałGNU Gaduła (4,330 p.)
To Twoje życie. :-) Jednak ja wciąż pozostałbym na tym profilu, skończył studia informatyczne i pisał programy związane z humanistyką. W dodatku wszystko może się jeszcze zmienić.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 279 wizyt
pytanie zadane 23 października 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mefju337 Nowicjusz (120 p.)
+2 głosów
3 odpowiedzi 1,421 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 1,145 wizyt

93,190 zapytań

142,205 odpowiedzi

322,035 komentarzy

62,518 pasjonatów

Advent of Code 2024

Top 15 użytkowników

  1. 2817p. - dia-Chann
  2. 2769p. - Łukasz Piwowar
  3. 2759p. - Łukasz Eckert
  4. 2738p. - CC PL
  5. 2704p. - Tomasz Bielak
  6. 2678p. - Łukasz Siedlecki
  7. 2666p. - rucin93
  8. 2485p. - Marcin Putra
  9. 2418p. - Michal Drewniak
  10. 2367p. - Adrian Wieprzkowicz
  11. 2317p. - Mikbac
  12. 2239p. - Michał Telesz
  13. 2156p. - Anonim 3619784
  14. 1733p. - rafalszastok
  15. 1628p. - Dominik Łempicki (kapitan)
Szczegóły i pełne wyniki

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Wprowadzenie do ITsec, tom 1 Wprowadzenie do ITsec, tom 2

Można już zamawiać dwa tomy książek o ITsec pt. "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT" - mamy dla Was kod: pasja (użyjcie go w koszyku), dzięki któremu uzyskamy aż 15% zniżki! Dziękujemy ekipie Sekuraka za fajny rabat dla naszej Społeczności!

...