• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakie studia we Wrocławiu? [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
1,092 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Danielnic Nowicjusz (210 p.)
edycja 17 lipca 2021 przez Eryk Andrzejewski

Cześć!

Jestem po maturze i czeka mnie wybór studii. Chcę się rozwijać dalej w kierunku informatyki (programista), ale mam bardzo trudny wybór. Matura nie poszła u mnie najlepiej, bo dopiero 3 miesiące przed odnalazłem to co chce robić i uczyć się dla siebie, tak więc całe 4 lata szkoły musiałem nadrobić w 3 miesiące (głównie matematyka), dlatego te wyniki nie są za najlepsze, ale matura zdana.

Więc mam kilka opcji:

1 Opcja: Pójście na zaoczne prywatne i pracować:

      - i tutaj mialbym do wyboru takie szkoły jak DSW, WSH albo Copernicus,

2 Opcja: za rok poprawka matury i wybranie PWr lub UWr (trace wtedy rok studii :/),

3 Opcja: Pójście na prywatne a po roku zmienić na PWr lub UWr jeżeli bedzie możliwość się przenieść w taki sposób że 2 rok studii na prywatnych == 2 rok studii na PWr.

 

Zdaje sobie sprawę z tego ze programowania trzeba się uczyć na własną rekę i to robię, ale wydaje mi się że warto mieć taki papierek, oraz też wydaję mi się że studia dadzą mi jakąś wiedzę do tego extra.

 

1. Chciałbym się dowiedzieć co wy sądzicie o tych pomysłach,

2. Oraz chciałbym poznać wasze opinie dotycząca tych wszystkich szkół jeżeli ktoś tam studiował,

3. I jeszcze się zapytać, jak pracodwaca się patrzy na to kto miał jaką uczelnie ukończoną.

Możliwe odpowiedzi:
1 Opcja: Pójście na zaoczne prywatne i pracować (4 głosów, 50%)
2 Opcja: za rok poprawka matury i wybranie PWr lub UWr (trace wtedy rok studii :/) (2 głosów, 25%)
3 Opcja: Pójście na prywatne a po roku zmienić na PWr lub UWr jeżeli bedzie możliwość się przenieść w taki sposób że 2 rok studii na prywatnych == 2 rok studii na PWr. (2 głosów, 25%)
komentarz 17 lipca 2021 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Poprawiłem delikatnie formatowanie tekstu, bo pewien fragment był słabo widoczny na ciemnym motywie forum (wybrany został kolor czarny, zamiast automatycznego).

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 7 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
wybrane 16 lipca 2021 przez Danielnic
 
Najlepsza

3. I jeszcze się zapytać, jak pracodwaca się patrzy na to kto miał jaką uczelnie ukończoną.

generalnie zwykle nie patrzą, co kończyłeś, co studiowałeś tylko czy studiowałes, a nawet w 80% nie pytają czy masz wykształcenie wyższe.
Nikt nie zapyta raczej na jakiej uczelni, chyba że Pani z HR- z ciekawości :)  

2. Oraz chciałbym poznać wasze opinie dotycząca tych wszystkich szkół jeżeli ktoś tam studiował

sprawdź sylabus, nie kieruj się innymi. Kierowanie swoją przyszłością, zależna od opinii innych jest ... niezbyt mądre, Opinia jest jak dupa: każdy ma własną

 

Chcę się rozwijać dalej w kierunku informatyki (programista), ale mam bardzo trudny wybór. Matura nie poszła u mnie najlepiej, bo dopiero 3 miesiące przed odnalazłem to co chce robić i uczyć się dla siebie, tak więc całe 4 lata szkoły musiałem nadrobić w 3 miesiące (głównie matematyka), dlatego te wyniki nie są za najlepsze, ale matura zdana.

To się rozwijaj jako programista, a nie marnuj swojego czasu ( o ile faktycznie sprawia Ci nauka takich rzeczy problem, bo na studiach matma,fizyka, algorytmika to must be ). 
Matematyka, algorytmy, myślenie logiczne, rozwiązywanie zadań to jest podstawa programisty, a nie "język którym piszesz", bo to jest tylko narzędzie i to jest zmienne... odp. sobie w takim razie czy faktycznie to jest to co chcesz robić.

Studia mogą być tu utrudnieniem, jest wiele rzeczy nieprzydatnych, zapychaczy :) a koniec końców, kończysz studia które powodują, że jeśli podczas nich nie próbowałeś nic łapać stażu/praktyk etc. to masz te lata "co nie co zmarnowane" 
 

1
komentarz 7 lipca 2021 przez Danielnic Nowicjusz (210 p.)

Dzięki za odpowiedź!

W sumie masz racje aby się nie kierować opiniami innych bo faktycznie zdarza się że dla kogoś będzie mega super, a dla innego dno albo będzie krytykował tylko dlatego że ktoś inny krytykuje. Co do matematyki to powiem szczerze przez te 3 miesiące ją bardzo polubiłem, więc wydaje mi się że to by nie było problemem. Spróbuję więc może tą 1 opcje, wydaje mi się że jak nabiore troche większej praktyki w programowaniu to będe mógł zacząć pracę jako programista i będę mógl to powiązać ze studiami zaocznymi. Wydaje mi się że jestem na tyle zdeterminowany aby tak własnie sobie to ułożyć.

generalnie zwykle nie patrzą, co kończyłeś, co studiowałeś tylko czy studiowałes, a nawet w 80% nie pytają czy masz wykształcenie wyższe.
Nikt nie zapyta raczej na jakiej uczelni, chyba że Pani z HR- z ciekawości :)  

Bardzo mnie cieszy ta odpowiedź. Czytałem takie rzeczy w internecie że np. "jak jakiś znajomy jak widzi Szkoły Wyższe i Politechniki, to robi tak że do kubła wyrzuca te ze szkoły wyższej a tylko sprawdza te z politechniki" -  za bardzo mi się nie chciało w to wierzyć, ale takie opinie latają.

Dzięki za pomoc.

komentarz 7 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Nie w tej branży tak jest, chyba że planujesz pracować w jakiejś firmie "KRZAK" która niby coś takiego sobie ceniu, robiąc gówno-kątęt ale zapewniając "my mamy wykształconych .. pracowników .
Gdzie tak naprawdę takie wykształcenie na studiach ma się nie jak do poziomu wiedzy programistycznej i można być "najlepszą wersją siebie", świetnym programistą bez studiowania, kwestia właśnie praktyki, pracy, nauki ... w własnym zakresie.

To jest starodwane myślenie, tak było kiedyś ... za czasów naszych rodziców " musisz mieć studia" bo jak nie to kretyn ... itd, ale też kwestia rodzaju zawodu.
Studia to must be dla medycyny, nauczania w szkole, prawa itp.
0 głosów
odpowiedź 8 lipca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Ja bym sugerował połączenie opcji 2 oraz 3 - idź na prywatną teraz, ale maturę za rok i tak spróbuj poprawić. Nawet jak nie pozwolą Ci się przenieść na 2. rok UWr lub PWr po roku na prywatnej, to jak zrekrutujesz się na 1. rok (dzięki poprawionej maturze) to pewnie pozwolą Ci przepisać choć część przedmiotów (zwłaszcza te z których będziesz mieć ocenę 4 i wyżej), więc teoretycznie stracisz rok, ale w praktyce część zajęć z 1. roku będziesz mięc zrobione i np. za nie weźmiesz sobie zajęcia z 2. roku, potem na 2. roku weźmiesz sobie część zajęć z 3. roku więc na 3-4 roku będziesz mieć trochę wolnego czasu tak jakbyś "prawie" skończył studia po 3,5 roku od matury a nie 4,5.

A odnośnie przeniesienia z prywatnej na porządną: z zaocznych na dzienne nie ma żadnej szansy żeby Cię przepisali, nawet jak będziesz mieć same piątki na zaocznych.

Może z dziennych się uda przepisać - a może nie.
0 głosów
odpowiedź 17 lipca 2021 przez MamFarta Użytkownik (740 p.)
Wątpię, że na lepsze wydziały (np. WPPT na PWr czy II na UWr) przyjmą cię jak będziesz chciał się przepisać z nierenomowanej uczelni - trzeba mieć wysokie średnie, zwłaszcza z przedmiotów obowiązkowych i i tak na przepisie często obniżają ocenę.

Kończę inżynierkę na Instytucie Informatyki i bardzo sobie chwalę, mało jest takich uczelni w Polsce, gdzie poziom kształcenia jest wysoki, wybierasz sobie wszystkie przedmioty poza obowiązkami (w tym do jakiego prowadzącego chciałbyś chodzić), sam ustalasz sobie grafik. Pracownicy na uczelni są bardzo pomocni, bez wygórowanego ego (per Pan jest całkowicie normalne), dziekanat także z innej bajki.

Studia nie są dla każdego, dużo osób rezygnuje - są dosyć ciężkie (oczywiście zależy jakie masz predyspozycje), jest dużo teorii, ale ciekawej teorii. Jeśli informatyka cię interesuje i chcesz wiedzieć jak to wszystko działa to masz okazję się tego dowiedzieć. Języki programowania są bardziej traktowane jako narzędzia, z prawie każdego języka są kursy, więc masz okazję poznać wiele języków jeśli chcesz.

Nauczanie zdalne - jakość się trochę pogorszyła, mimo wszystko łatwiej jest przekazywać i odbierać wiedzę face2face, łatwiej też o interakcje. Mimo wszystko prawie wszyscy pracownicy mocno przykładali się do pracy z semestr na semestr, aby jakość była jak najlepsza. W większości przedmiotów zamiast bezsensownych egzaminów (na których łatwo ściągać) prowadzący przygotowywali projekty/zadania egzaminacyjne do rozwiązania w trakcie semestru, także dla mnie też jest to kolejny plus.

Progi z roku na rok są coraz wyższe, obecnie z tego co wiem wypadałoby mieć 140% z dwóch rozszerzeń (matma/informatyka/fizyka) minus język obcy (kalkulator dostępny tutaj - http://kalkulator-punktow.herokuapp.com/)

Z mojej czystej subiektywnej oceny nie żałuję swojej decyzji, wiele rzeczy, które się nauczyłem nigdy bym się nie nauczył bez studiów (myśląc, że jest to za trudne/nie wiedząc, że taki temat istnieje), poza tym, środowisko też ciągnie w górę, można poznać wiele ambitnych osób.

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 2,381 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2017 w Offtop przez thekibi27 Bywalec (2,110 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,207 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 294 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Pablito2001 Nowicjusz (120 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...