• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja Ubuntu 14.04 i 15.10 zawiesza się

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
5,042 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez tomy89 Nowicjusz (160 p.)
edycja 10 kwietnia 2016 przez tomy89

Witam serdecznie

Mój problem dotyczy instalacji i stabilności Ubuntu 14.04LTS oraz 15.10LTS. Podczas instalacji w standardowy sposób ekran ulega zamrożeniu zawsze w tym samym miejscu: przed wyświetleniem okna ze sposobem instalacji (obok innych systemów, wyczyszczenie dysku i instalacja, itd...). Co ciekawe instalacja 12.04LTS przebiega zawsze bez problemów i system działa stabilnie. 

- Próbowałem zarówno instalacji obu systemów z płyty jak i z pendrive'a. 
- Obrazy wgrywałem zarówno programem "Unebotin" jak i "Universal USB Installer".
- Przestawiałem opcje UEFI/LEGACY, ACPI ON/OFF oraz Secure ON/OFF.


Raz, udało mi się zainstalować Ubuntu 15.10LTS, ale po kilku minutach system zawiesza się bez różnicy, czy korzystałem z dysków, czy podczas wgrywania aktualizacji, czy podczas ustawień systemu. Wtedy komputer nie reaguje na kombinację ctrl+alt+F1.

Kontaktowałem się z Dell Support, ale powiedzieli mi, że Dell oficjalnie wspiera Ubuntu do wersji 12.04LTS i według nich komputer działa poprawnie. Dla spokoju uruchomiłem test diagnostyczny Dell w Biosie (dysk, grafika, ram, inne) - wszystkie podzespoły przeszły test pozytywnie

Co może być problemem w takiej sytuacji. Jak mogę jeszcze zdiagnozować temat? Czy rzeczywiście, laptopy Dell nie wspierają aktualnych wersji Ubuntu? Ktoś spotkał się z podobnym problemem?

Dell Precision M4800
Intel(R) Core(TM) i7-4910MQ CPU @ 2.90GHz, RAM 32GB, Display Adapters: Intel(R) HD Graphics 4600 + NVIDIA Quadro K2100M

Pozdrawiam
Tomek

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 10 kwietnia 2016 przez niezalogowany
Nie wiem czy próbowałeś: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2301071

Możliwe, że problem dotyczy konkretnej serii sprzętu (co wbrew pozorom niestety się zdarza), więc jakbyś podał model Dell'a to byłoby łatwiej nam pomóc
1
komentarz 10 kwietnia 2016 przez tomy89 Nowicjusz (160 p.)
Dziękuję za odpowiedź. Zapomniałem podać:

Dell Precision M4800
Intel(R) Core(TM) i7-4910MQ CPU @ 2.90GHz
RAM 32GB
Display Adapters: Intel(R) HD Graphics 4600 + NVIDIA Quadro K2100M
0 głosów
odpowiedź 10 kwietnia 2016 przez drek Gaduła (4,980 p.)

Może Ubuntu nie obsługuje Twojego sprzętu poprawnie. Ale nie jestem tego pewny na 100%. Niestety w świecie linuxa nie jest to rzadkość (producenci sprzętu wydają sterowniki przeważnie tylko na Windowsa). Wg strony http://www.ubuntu.com/certification/desktop/ wynika, że Twój lapek powinien działać ok na wersji 12.04 LTS.

Sam mam taki lapek, na którym raz mogłem, a raz nie mogłem zainstalować Debiana w zależności od wersji. Jest to irytujące, co zrobić, nikt nie ma czasu aby samodzielnie pisać lub poprawiać sterowniki do sprzętu.

0 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Niech Cię nie zdziwi moje pytanie.Czy na Twoim dysku jest jakiś inny system?Skąd się wzieło to pytanie?Ano z tego,możliwym jest że instalator Ubuntu 14.04LTS oraz 15.10LTS "nie widzi" wystarczającej ilości miejsca na dysku,innymi słowy,nie są spełnione warunki dla instalacji tychże systemów.Bardzo możliwe że się mylę,ale miałem sytuację,partycja systemowa / (debian)zajęta została w100% działy się podobne rzeczy które opisujesz(zawieszenia systemu i inne "cuda")smiley

komentarz 12 kwietnia 2016 przez tomy89 Nowicjusz (160 p.)
Dziękuję za odpowiedź. Tak, mam drugi system, ale wolnego miejsca jest dużo na wszystkich trzech partycjach. Instalator zawiesza się przed wyborem opcji: [Instaluj obok innego systemu], [wyczyść dysk], [inne]. Gdyby dysk był zajęty, w tym miejscu mógłbym wyczyścić odpowiedni obszar.

Pozdrawiam
komentarz 13 kwietnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Zakładam że,masz partycję NTFS na system Windows c: oraz że istnieje jakaś partycja NTFS czyli D:Następne partycje są (nie wiem ile) istnieją,ale nie wiem jakie.

Nie ruszaj partycji systemu Windows ani recovery(jeśli istnieje) oraz tej co pisze zastrzeżone dla windows, usuń "te inne,zbędne partycje" i zrób z nich wolne miejsce na dysku.Instalator Ubuntu i tak potem je "poukłada".Ostrożnie z usuwaniem,nie spiesz się.Można stracić dane jeśli coś pójdzie "nie tak"

Opcja druga można spróbować instalacji ubuntu na nowym dysku winkTylko ta opcja jest trochę droga.

I jeszcze pytanie.Czy w trybie live(bez instalacji) ubuntu uruchamia się?

komentarz 16 kwietnia 2016 przez tomy89 Nowicjusz (160 p.)
Zgadza się...posiadam oddzielne partycje dla różnych systemów. Dla Ubuntu przeznaczyłem 50GB wolnej przestrzeni dyskowej. Problem w tym, że instalator zawiesza się przed wyborem sposobu instalacji.

Jeżeli chodzi o tryb liveCD to działa, widzę te 50GB partycję i mogę uruchomić instalator z poziomu pulpitu. Jednak efekt jest podobny.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 10,557 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 215 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 471 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...