• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Firmy niewymagające od pracowników zakładania działalności gospodarczej

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
179 wizyt
pytanie zadane 17 września 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez pawelXP Nowicjusz (140 p.)
przywrócone 17 września 2023 przez pawelXP
Gdy ostatnio szukałem pracy w informatyce w Polsce, miałem taki problem, że firmy odrzucały mnie za to, że nie prowadzę i nie jestem zainteresowany prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Udało się dostać pracę za prawie 10. razem, wcześniejsze firmy głównie odrzucały mnie za ten brak działalności gospodarczej na samym początku, przed sprawdzeniem umiejętności technicznych, a ja straciłem ogromną ilość czasu na wcześniejsze przygotowania do nich.

Szukałem ogłoszeń głównie na pracuj.pl, z nazwą mojej technologii jako słowem kluczowym, wybranym miastem i wynagrodzeniem od najwyższego do najniższego.

Jestem "seniorem" pod względem technicznym, a chyba im wyższy staż pracy tym częściej pojawia się takie wymaganie, ale zupełnie nie znam polskich norm prawnych i społecznych w takich kwestiach, większość życia spędziłem w Belgii, gdzie działalność gospodarczą trzeba zakładać tylko wtedy, gdy się ma własnych klientów, nie do normalnej pracy.

Po czym muszę filtrować oferty (jakie filtry ustawiać w portalach ogłoszeniowych lub na co patrzeć w treści ogłoszenia), żeby następnym razem przy szukaniu pracy sytuacja się nie powtórzyła? Czy dobrze myślę, że "+ VAT" obok wynagrodzenia jest jednym z kryteriów oznaczających, że powinienem pominąć ofertę pracy, jeśli nie jestem i nie chcę być przedsiębiorcą, czy trzeba patrzeć na coś innego, a może się nie da i trzeba przy każdym szukaniu pracy zmarnować miesiąc na bycie odrzucanym z tego powodu?
3
komentarz 17 września 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Szukaj po "umowa o pracę" / "UoP". To czego nie chcesz to B2B, ew jak piszesz, "+ VAT".
1
komentarz 17 września 2023 przez pawelXP Nowicjusz (140 p.)
Dziękuję za odpowiedź, to rozwiązuje mój problem.

Nie wiedziałem, że "B2B" ma w Polsce też takie znaczenie, myślałem że to tak jak za granicą oznacza tylko zajmowanie się aplikacjami dla przedsiębiorstw (systemami ERP, CRM itd.).

A trafiałem na same takie oferty, bo sortowałem po wynagrodzeniu, a te absolutnie najlepiej płatne z seniorskich nie mają dostępnej umowy o pracę, tylko nie wiedziałem co to znaczy, nie zwracałem na to uwagi.

Moim zdaniem powinno być to lepiej wyjaśnione w portalach z ogłoszeniami niż teraz jest.
1
komentarz 17 września 2023 przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)
tzn wystarczyłoby zapytać dobrej rekruterki o co tutaj chodzi, ale B2B to nie jest polskie określenie, ja generalnie nigdy nie szukałem w PL pracy tzn. firmach na Polskim rynku i zawsze B2B wzięło się z business to  business, także nomenklatura nie jest Polska, natomiast dalej to jest błąd w sztuce po stronie HR, gdyż kontaktując się jasno powinieneś zapytać o rodzaj umowy, zanim przejdziesz do dalszej rozmowy.
komentarz 19 września 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)

@pawelXP, rozważ mimo wszystko DG. PiS kilka lat temu wprowadził bardzo korzystne rozwiązanie - IP BOX, dzięki któremu możesz zejść z podatkiem do zaledwie 5%.

 

IP Box - ulga atrakcyjna dla informatyków - Infor.pl
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/ulgi-odliczenia/5237699,IP-Box-ulga-atrakcyjna-dla-informatykow.html

Ulga IP BOX - stawka PIT 5% dla programistów i informatyków? | ifirma.pl
https://www.ifirma.pl/blog/preferencyjne-opodatkowanie-w-wysokosci-5-czy-kazdy-informatyk-programista-skorzysta-z-ulgi-ip-box.html

IP Box - ulga dla programistów. Jak z niej skorzystać? » Pomoc | home.pl
https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/ip-box-ulga-dla-programistow

Możliwość skorzystania z tzw. ulgi IP Box przez Informatyka - mikroPorady.pl - Biznesowe wsparcie z najlepszej strony
https://mikroporady.pl/kazusy-prawne/mozliwosc-skorzystania-z-tzw-ulgi-ip-box-przez-informatyka

 

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 426 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 218 wizyt

92,580 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,665 komentarzy

61,965 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...