• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór szkoły

Object Storage Arubacloud
+1 głos
285 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Bing_Chilling Nowicjusz (130 p.)

Witajcie, mam pytanie - otóż zastanawiam się nad wyborem szkoły średniej, chciałbym na 90% zostać automatykiem, lecz chciałbym również pójść na studia automatyka i robotyka. 
Teraz mam dylemat, czy pójść do dobrego liceum (nie ukrywam że jestem raczej dobrym uczniem) z przedmiotami rozszerzonymi matma, informatyka, angielski lub fizyka, czy też do technikum na technik automatyk i mieć rozszerzoną matmę i jeden z tych 3 przedmiotów u góry?

PS Szkoła w okolicy Katowic/Sosnowca
Z góry bardzo dziękuję za pomoc smiley

komentarz 23 maja 2022 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Technikum sobie daruj, lepiej iść do liceum. I to najlepiej takiego mniej renomowanego, gdzie presja na oceny jest duża. Jak chcesz iść na studia, to najważniejsza będzie matura, więc sobie można spokojnie w domu uczyć się do matury.
komentarz 23 maja 2022 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Trzeba jeszcze pamiętać o jednej rzeczy = znajomości

Bardzo fajnie jest mieć kolegów z podobnymi zainteresowaniami, jeśli pójdziesz do technikum to masz szanse że trafi sie ktoś taki (zazwyczaj jest z tym słabo... ale możliwe że jedna albo dwie ciekawe osoby na całą klase sie trafią)

Patrząc na swoją kariere mam wrażenie że znajomości mają duuużo większe znaczenie od papierków, warto pamiętać że "znajomości" to nie tylko posiadanie bogatego wujka albo dziwne układy z politykami, to są też koledzy robiący w różnych branżach, których możesz poznać w pracy, w internecie, podczas różnych wydarzeń... albo w szkole

Taki kolega może cie gdzieś polecić, może ci coś doradzić/odradzić, możecie wymieniać się wiedzą, założyć firme itd

2 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 23 maja 2022 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Idź do takiej szkoły w której nie ma patologii

Dobre szkoły dają ci sztuczną presje, wyścig szczurów i zaniżone oceny

Słabe szkoły dają ci otoczenie debili, patusów i przegrywów

Dlatego najlepiej wybrać miejsce w którym cie dobrze traktują i nie zniechęcają do nauki, szczególnie dobrym wyborem będą szkoły z wygodnymi miękkimi krzesłami, a nie to drewniane gówno od którego bolą plecy
0 głosów
odpowiedź 23 maja 2022 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
edycja 23 maja 2022 przez pvalue
Powiem szczerze mało z moich znajomych, kto wybrał Technika Automatyka, kontynuował naukę na studiach o tym samym profilu. Taki profil jest w TZN w Dąbrowie Górniczej. Po tym spokojnie można pracować na utrzymaniu ruchu, jednak to praca ciekawa jednak niewdzięczna głownie przez zmianowość oraz niezbyt wysokie zarobki jak na wiedze którą trzeba posiadać.

Zarobki są dopiero ciekawe jak się ma kilkuletnie doświadczanie i dowodzi się pewną grupa ludzi na utrzymaniu ruchu, do tego wymagane studia.

Pewnie się zastanawiasz co to Utrzymanie ruchu, jest to pilnowanie żeby fabryka działała w ruchu ciągłym, dla automatyka to głownie pilnowanie systemów sterowania, głownie PLC (sterownik logiczny), czasami  HMI czyli wizualizacja procesów oraz SCADA. Tak Jak pisałem praca jest ciekawa!!!

Tak jak piszą przedmówcy jeśli myślisz o studiach, to raczej wybierz liceum i przyłóż się do matmy.
komentarz 23 maja 2022 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
o kurde, też byłem w TZN xd
komentarz 23 maja 2022 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
ja byłem na technik mechanik mam żal do TZN, bo po tym pracy wcale nie ma. Mógłbym napisać dużo. Najgorzej jest na zagłębiu z praca dla automatyka, jak się nie wie co i jak (tzw. znajomości) . Lepiej jest na śląsku, ale istnieją odwieczne podziały miedzy brzegami Brynicy, jak kibicujesz to jest jeszcze gorzej. Z tego co wiem lwia część automatyki to projektowanie, takie rzeczy tylko Kraków (własne sterowniki PLC). Pozdro
komentarz 23 maja 2022 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Jak dla mnie to szkoła była okej, nie nauczyłem sie za dużo, zmarnowałem dużo czasu, ale jak słysze jakie akcje sie odwalały u kolegów to ciesze sie że chodziłem do normalnej szkoły, takiej bez patologii, bez mundurków, bez wyścigu szczurów, bez przemocy psychicznej, z normalnymi krzesłami i wyremontowanymi klasami, bez rozwalonych ławek

Najbardziej narzekały osoby które uwierzyły w marketing o "elitarnej szkole z super reputacją w regionie"

Czyli osoby które dosłownie nic nie robiły poza tym co było potrzebne do zdania klasy + egzaminu... i wielkie zdziwienie że nikt ich nie błaga na kolanach żeby dla niego pracowali za 12k na start (z możliwością szybkiej podwyżki do 20k)

A przecież co drugi nauczyciel zawodowych mówił że wystarczy zaliczyć egzamin będąc w TZN i od razu magicznie wszystkie firmy w regionie traktują cie jak super eksperta z potężną reputacją

Podobne pytania

0 głosów
6 odpowiedzi 287 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2021 w Offtop przez Maciek06 Użytkownik (680 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 176 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...