• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ustalanie koordynatów OpenGl

Object Storage Arubacloud
0 głosów
237 wizyt
pytanie zadane 11 maja 2022 w OpenGL, Unity przez letmestay Użytkownik (520 p.)
Wracam z kolejnym problemem w OpenGL (glad/glfw). Jak dobrze rozumiem mój viewport ma koordynaty rozciągnięte na x i y od -1 do 1. Chciałam narysować mały trojkąt w lewym górym rogu.

-1.0f, 1.0f,0.0f, //0
 -0.8f, 1.0f,0.0f, //1
 -1.0f, 0.8f,0.0f //2

przy pomocy indices ustawiam kolejnosc : 0,1,2

i super, działa tak jak chce, robi się mały trójkąt w lewym górym rogu. Teraz chce narysować drugi taki sam trójkąt tylko poniżej więc dopisuje

-0.8f, 0.8f, 0.0f, //3
-1.0f, 0.6f, 0.0f, //4

i kolejnosc: 0,1,2,2,3,4

powinno być cacy, a wychodzi jakiś bardzo dziwny trójkąt. Próbowałam więc usunąć ten  1 trójkąt i rysować tylko drugi i wygląda tak jakbym źle podawała koordynaty nr 3 i 4, ale rysowałam to na kartce już kilka razy i dalej uważam, że są poprawne... gdzie jest błąd w moim rozumowaniu?
komentarz 11 maja 2022 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Tylko zaznaczę znowu, że znacząco by pomogło jeśli wrzucisz więcej kodu :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 11 maja 2022 przez Apled Dyskutant (9,520 p.)

Mogłeś zarzucić screena, dla zobrazowania.

Pytanie jest jak rysujesz, w sensie wywołujesz, te trójkąty?

i kolejnosc: 0,1,2,2,3,4

Nie dałeś kodu, więc domyślam się, że próbujesz rysować oba trójkąty naraz, przez co wychodzi ci figura złożona z tych wierzchołków, zamiast trójkąta o wierzchołkach 0,1,2 i drugiego o 2, 3, 4.

komentarz 11 maja 2022 przez letmestay Użytkownik (520 p.)

Już obrazuje. Rysuje za pomocą polecenia

glDrawElements(GL_TRIANGLES, 3, GL_UNSIGNED_INT, 0);

Tutaj akurat rysuje tylko ten drugi trójkąt, żeby upewnić się, że mam dobre koordynaty i wychodzi takie cacko

Podczas gdy jak robie dwa trójkąty na raz. 

GLuint indices[] = { 0,1,2,2,3,4};

glDrawElements(GL_TRIANGLES, 6, GL_UNSIGNED_INT, 0);

komentarz 11 maja 2022 przez Apled Dyskutant (9,520 p.)
Sprawdziłem i tak, pierwszy trójkąt jest ok, ale drugi wygląda tak, jak wierzchołki 3 i 4 były na pozycjach (w przybliżeniu) {0.6f, 0.0f, 0.0f} i {0.8f, 0.0f, 0.0f}.
komentarz 11 maja 2022 przez letmestay Użytkownik (520 p.)
Domyślam się, jak próbuje robić jeszcze 3 jescze niżej to w ogóle go nie wyświetla (czyli zgaduje, że koordynaty mu łapie po za  viewportem w ogóle. Tylko nie wiem niby czemu miałoby się tak dziać. Może zamiast podawać sztywno koordynaty powinnam je jakoś obliczać?
komentarz 11 maja 2022 przez letmestay Użytkownik (520 p.)
Upewniłam się i na pewno współrzędne są od -1 do 1, bo jak robie taki trójkąt też w prawym górnym rogu to normalnie się rysuje i normalnie istnieją dwa takie naraz.

 

+żeby było śmieszniej, jak rysuje tak trójkąty tylko poziomo koło siebie to żadnego problemu nie ma....

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 119 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2019 w OpenGL, Unity przez Wiktor Janecki Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 148 wizyt
pytanie zadane 25 kwietnia 2023 w OpenGL, Unity przez RufinB Obywatel (1,830 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 273 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2022 w OpenGL, Unity przez letmestay Użytkownik (520 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...