• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Granica - jak obliczyć pewien przykład?

0 głosów
68 wizyt
pytanie zadane 25 marca w Matematyka, fizyka, logika przez mucha250 Obywatel (1,170 p.)

Kłaniam się!
Tak jak w temacie - robiąc przykłady natrafiłem na granicę (zdj.) i nie mam pojęcia jak się do niej "dobrać". Jej elementy dążą do jedynki? Czy mi się wydaje?
Bardzo prosił bym o wytłumaczenia, by w ogóle jakoś to ugryźć.
Pozdrawiam.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 25 marca przez Michał Muzyka Pasjonat (24,160 p.)
wybrane 8 kwietnia przez mucha250

Najlepsza
Należy skorzystać ze wzoru skróconego mnożenia (a - b)(a+ b) = a^2 + b^2. Mnozy Pan powyzsze równanie przez (a+b)/(a +b) i wtedy wylicza granicę
komentarz 26 marca przez SzkolnyAdmin Maniak (53,160 p.)
Minus pomiędzy kwadratami kolego.
komentarz 26 marca przez Wiciorny Mędrzec (155,300 p.)
tu nie ma wzoru skróconego mnożenia, słuszna uwaga, zresztą minus nie występuje przed nawiasem więc nie można przekształcić tego na zapis podmiany przedrostkiem minusa pod pierwiastek
2
komentarz 26 marca przez Michał Muzyka Pasjonat (24,160 p.)

@Wiciorny, oczywiście, mój błąd z tym minusem. Oczywiście że jest tu wzór skróconego mnożenia, i to takim sposobem oblicza się takie zadania, proszę:

+2 głosów
odpowiedź 25 marca przez SzkolnyAdmin Maniak (53,160 p.)
edycja 25 marca przez SzkolnyAdmin

Zerknij tu (znajdziesz podobne przykłady): https://www.matemaks.pl/obliczanie-granic-przyklady.html

Ogólnie tego typu wyrażenie upraszczasz jak w przypadku usuwania niewymierności (pierwiastka kwadratowego) z mianownika.

+1 głos
odpowiedź 26 marca przez Wiciorny Mędrzec (155,300 p.)

Analogiczne zadanie - praktycznie na jedno kopyto 

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 54 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez tomek.99 Początkujący (370 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,046 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Don Corleone Obywatel (1,210 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 1,281 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2016 w Matematyka, fizyka, logika przez Jędrzej Dembowski Użytkownik (740 p.)
Porady nie od parady
Pytania na temat serwisu SPOJ należy zadawać z odpowiednią kategorią dotyczącą tej strony.SPOJ

84,101 zapytań

132,875 odpowiedzi

293,849 komentarzy

55,531 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...