• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pomoc w podjęciu decyzji

Object Storage Arubacloud
+1 głos
612 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2020 w Offtop przez miko98 Nowicjusz (150 p.)
Dzień dobry wszystkim,

prosiłbym was o pomoc. Mam nadzieję, że dobrze trafiłem. Z góry przepraszam, jeśli taki temat już się pojawił, a ja go po prostu nie znalazłem lub też nie jest to forum do tego typu rzeczy. Mój problem jest, może nie bezpośrednio, a pośrednio związany z programowaniem.

Zacznę od tego, że przedstawię swoją sytuację. Mam 22 lata i jestem na pierwszym roku studiów "Informatyka". 2 lata wcześniej studiowałem Matematykę, jednak kierunek ten mi się nie podobał. Zrobiłem sobie rok przerwy, w czasie której poprawiłem maturę z matematyki i od nowa napisałem maturę z fizyki, z którą nigdy nie miałem do czynienia. Do obu przedmiotów uczyłem się około 8 miesięcy, całkowicie samemu. Lubię się uczyć samemu, z różnych źródeł, które udostępnia nam dzisiejszy świat. Poprawiłem matematykę z 70% na 100% z podstawy oraz z 30% na 86% rozszerzenia, fizykę napisałem na 56%. Nie są to może powalające wyniki, ale uważam, że jak na tyle czasu nie jest źle. Byłem z siebie zadowolony w umiarkowanym stopniu. Dostałem się na informatykę. Może nie na wymarzoną uczelnię, ale się dostałem. Teraz znajduję się właśnie w tym miejscu.

Uczelnia zniechęca mnie do nauki. Nie jest to jakoś bezpośrednio ich wina. Nie uważam, że to zła uczelnia. Chyba po prostu nie potrafię się odnaleźć. Powiedzmy, że "odzwyczaiłem się" od takiej nauki, gdzie ktoś każe mi coś zrobić, mimo że to mnie nie interesuje. Nigdy nie przepadałem za chodzeniem do szkoły. Byłem raczej tym, który wolał siedzieć w domu i samemu się uczyć. Na ten moment (2 semestr) uczymy się C++, gdzie w pierwszym semestrze mieliśmy C i Pythona. Sam w domu uczę się Javy. W jej kierunku chcę się rozwijać. Jednak przez fakt, że muszę uczyć się C, fizyki, matematyki i wielu innych rzeczy nie potrafię znaleźć czasu. Zdaję sobie sprawę, że języki, to narzędzie do rozwiązywania problemów, a matematyka i fizyka mogą się chociażby przydać przy GameDev'ie, jednak nadal nie potrafię się odnaleźć i zmotywować. Gdy wracam z uczelni, to nie mam na nic ochoty. Czuję się nieżywy. Nie przez zmęczenie fizyczne, czy też psychiczne. Po prostu tak jakby uczelnia "wypompowywała" ze mnie energię witalną i chęci do czegokolwiek. Jak nigdy nie miałem problemu z nauką i "zdaniem". Byłem raczej dobrym uczniem, sumiennym i spokojnym, to teraz mam problemy chociażby z zaliczaniem przedmiotów. Nie mam też ochoty z nikim rozmawiać. Gdzie pamiętam, że z tym też nie miałem problemu. Na pewno nigdy nie byłem imprezowiczem, ale miałem znajomych i byłem raczej lubiany. Teraz nie potrafię chociażby się odezwać. Wolę się odizolować, tak żeby mieć jak najmniejszą styczność z kimkolwiek, oprócz moich najbliższych przyjaciół i rodziny.

Nie wiem co mam robić. Mam wielką ochotę rzucić studia. Zacząć pracować gdziekolwiek i po prostu uczyć się samemu z książek i internetu. Jednak w głowie tkwi druga myśl, przekonanie, że bez studiów nic nie osiągnę, że rodzina będzie zawiedziona, bo przecież chcieliby mieć inżyniera, że nie dostanę pracy jako programista bez tytułu. Nie wiem co mam robić. Rzucić studia i zacząć naukę na własną rękę w między czasie pracując? Może jakoś się "przemóc i przemęczyć" i zrobić tego inżyniera. Bardzo prosiłbym o porady. Jakiekolwiek, naprawdę.. będę wdzięczny. Z góry dziękuję.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 24 marca 2020 przez eunstachy Stary wyjadacz (14,180 p.)
Napiszę jeszcze raz to co ostatnio tu pisałem:

Nie jestem po studiach informatycznych, u mnie w pracy tylko jedna osoba ma wykształcenie wyższe w dodatku nie związane z programowaniem. Nie widziałem nigdy oferty pracy na programistę gdzie wymagane by było wykształcenie. Liczy się jedynie to co umiesz a nie jakie masz papierki.
+2 głosów
odpowiedź 24 marca 2020 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Pomyśl nad zaocznymi, inż ma dużą wartość.

Początki w branży też nie są łatwe, dostajesz pracę i nikt nie pokaże co masz robić. Nagminny jest brak szkoleń, sam będziesz musiał ogarnąć zadania przed Tobą.
+1 głos
odpowiedź 24 marca 2020 przez ebola Nowicjusz (160 p.)

Mam podobnie - nauka lepiej idzie mi, kiedy robię to np. w domu. Codzienne chodzenie na zajęcia sprawia, że nie ma się już ochoty na nic, często jest się przemęczonym itd. Do mnie po jakimś czasie dotarło, że wybrany kierunek po prostu mi nie odpowiada i że nie ma sensu się na nim męczyć - także rezygnacja po jednym semestrze.

Ja akurat będę próbować się dostać na inny, bardziej interesujący kierunek i chcę go skończyć (miejmy nadzieję, że się uda), bo jednak skończenie studiów swoje plusy ma, no ale wiadomo, że jeśli ktoś studiów nie ukończy, a jest dobry i potrafi udowodnić, że warto go zatrudnić, to pracę znajdzie.

Musisz się po prostu zastanowić wiele razy, żeby nie było tak, że jak zrezygnujesz to za jakiś czas będziesz tego żałować - w końcu na studiowanie poświęciłeś czas i energię, może za niedługo jednak uznasz, że warto zostać, bo część drogi już "przebyłeś", a poza tym mówi się, że pierwsze dwa semestry są najtrudniejsze i jak się przez nie przejdzie, to będzie tylko lepiej. Moim zdaniem korzystnie będzie, jeśli przez jakiś czas będziesz starać się jakoś "ogarniać" te studia, równocześnie wkładając pracę w naukę z internetu i książek i dopiero, gdy będziesz mieć całkowitą pewność, podejmiesz odpowiednią decyzję. Bo póki co, raczej masz spory dylemat, skoro tutaj pytasz. wink Chyba najgorsze to podjąć jakąś decyzję zbyt szybko, a później wkurzać się, że można było pomyśleć dłużej.

1
komentarz 25 marca 2020 przez miko98 Nowicjusz (150 p.)

Dziękuję za długą i rozbudowaną odpowiedź. Skorzystam z niej i spróbuję "ogarnąć głowę". Jeśli się nie uda, to wtedy i tak nie będzie innej drogi, aniżeli nauka samemu. Teraz spróbuję wykorzystać ten czas i chociaż przetrwać pierwszy rok laugh Dziękuję

komentarz 26 marca 2020 przez ebola Nowicjusz (160 p.)

Mam nadzieję, że będziesz zadowolony ze swojej decyzji laugh. Trzymam kciukiwink

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 322 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 247 wizyt
+1 głos
15 odpowiedzi 5,235 wizyt

92,634 zapytań

141,505 odpowiedzi

319,883 komentarzy

62,015 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...