• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pomoc w podjęciu decyzji o nauce programowania.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
302 wizyt
pytanie zadane 14 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
Witam!

Nazywam się Bartosz, mam 19 lat i aktualnie ukończyłem liceum ogólnokształcące, na profilu matematyczno-fizycznym. Bez większych problemów zdałem tegoroczną maturę i planuje iść o krok dalej z nauką.

Od gimnazjum interesuję się powstawaniem gier wideo, każdy prosty proces, który programista musiał przetłumaczyć na język zrozumiały dla komputera. Ostatnio bardzo zaciekawiły mnie materiały, wykonane przez Kacpra Pitalę (mam nadzieję, że tak się wymawia jego nazwisko) na kanale TVGRYpl. Pierwsze próby pisania kodu zacząłem, wraz z odkryciem kanału Pasja Informatyki. Obejrzałem lekcje programowania w C++ i bardzo mnie to zaciekawiło. Pogubiłem się trochę w późniejszych lekcjach i straciłem chęć do pisania, więc przeskoczyłem na platformę, która nie wymaga pisania kodu, a mianowicie Game Maker Studio.

Bardzo się wkręciłem, szukałem dużo filmików tłumaczących proste zasady Game Maker'a oraz jak stworzyć prymitywną gierkę 2D. Udało mi się stworzyć swoją, w której gracz steruje kulką po planszy i stara się nie dotknąć ścian. Niestety, w 2 i 3 klasie liceum nie miałem już lekcji informatyki (podstawowej) i wena zanikła. Matura zdana, więc złożyłem papiery na 3 politechniki. Jedynie na jednej zdołałem dostać się do rezerwy, ale i tak mnie nie przyjeli. Problemem były słabo napisane rozszerzenia (matematyka - 14%, fizyka - 18%) i aktualnie progi nawet na uniwersytetach mnie przerastają.

Bardzo chciałbym kontynuować przygodę z programowaniem, lecz nie wiem co dalej. Myślałem nad kilkoma opcjami: poprawić maturę i iść na studia, próbować z uczelniami prywatnymi, lub wykupić kurs nauki konkretnego języka. Boję się trochę o swoją przyszłość, ponieważ nie posiadam innego zawodu, który tak samo jak informatyka by mnie interesował.

Jakie decyzje według was powinienem podjąć? Może nie zamykać się konkretnie na tworzeniu gier, a otworzyć się na inne dziedziny np. programowanie webowe? Prosiłbym was o wasze zdanie na ten temat, abym mógł choć w jakimś stopniu zobaczyć plusy i minusy różnych decyzji.

Bardzo wam dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 14 września 2018 przez k.wichura Pasjonat (19,870 p.)
Studia to tylko papier. Poczytaj, co Cię interesuję i wybierz język. Game Dev to najczęsciej c++. Wszystko zależy od tego, co chcesz robić. Może popróbuj kilku języków np js, jave, c++ może c# i zdecyduj, co chciałbyś robić. Nikt Ci na to pytanie nie odpowie lepiej niż ty sam.

Po wyborze to już tylko nauka, nauka i jeszcze więcej nauki.
komentarz 14 września 2018 przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
Ostatnio dużo js w gamedave :) Ale C++ szybko z tronu nie zejdzie.
komentarz 14 września 2018 przez k.wichura Pasjonat (19,870 p.)
Zaciekawiłeś mnie z tym JS. Dasz jakieś info ?
komentarz 14 września 2018 przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
Tutaj masz jedno z popularniejszych forów: https://gamedevjs.com/
Ogólnie gra np. https://www.gry-online.pl/gry/game-dev-tycoon/z636d9 jest zrobiona na js, jak dokładnie nie jestem pewien z tego co mi sie wydaje to potem jest kompilowane do C++

Ja tworzyłem swoja grę w JS - canvas ale problemy są z wydajnością. Na pomoc przychodzą biblioteki itd. niestety nie miałem czasu się w to bardziej wgłębić wiec żadnej nie polecę :/
komentarz 14 września 2018 przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
Jeśli się tym zainteresujesz i znajdziesz fajny engine dla canvasa daj znać ;)
komentarz 14 września 2018 przez k.wichura Pasjonat (19,870 p.)
Coś pomyślę. Całe życie ciągnie mnie do tych gierek, a nie mogę się za to zabrać :)
komentarz 14 września 2018 przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
Chyba każdy programista chciał na początku robić gry :D chyba obok sieci nieurnowych  według mnie gamedev to najtrudniejsza i najciekawsza dziedzina programowania (według mnie) :D
komentarz 14 września 2018 przez niezalogowany

@k.wichura, czyli dobrą decyzją byłyby płatne kursy? Mam trochę obawy jeśli chodzi o matematykę, ponieważ kursy takie w wymaganiach podają jedynie znajomość języka angielskiego. Czy jest to prawda i poradziłbym sobie bez znajmości matematyki na poziomie studiów?

komentarz 14 września 2018 przez UltraSF Stary wyjadacz (11,740 p.)
Gamedev i machine learning  to wyjątki potwierdzające regułę że w programowaniu matematyka powyżej mnożenia i dzielenia nie jest wymagana. Niestety (dla mnie akurat fajnie) w tych dziedzinach bardziej zaawansowana matma jest na porządku dziennym. Oczywiście zależy też co bd rb. Ale na pewno prędzej czy później bd potrzebna :D Natomiast nie potrzebujesz studiów by mieć wiedzę na poziomie studiów. Czymkolwiek ów poziom jest :)
komentarz 14 września 2018 przez k.wichura Pasjonat (19,870 p.)

@JerryBohenek,
Każdy ma swoje sposoby. Na yt jest pełno kursów. Tylko brać i próbować. Jest też platforma udemy. Kursy za 50 zł, które też mogą się przydać. Przede wszystkim trzeba się zdecydować i pisać. Postaw sobie jakiś cel i go wykonaj. W dobie internetu szukanie informacji to pestka. Matma czasem się przydaje, ale przede wszystkim musisz się nauczyć logicznie myśleć.

komentarz 14 września 2018 przez niezalogowany
Ok, dzięki wszystkim za te drobne rady. Może spróbuję z tymi płatnymi kursami i powoli nauczę się korzystać z języka.

92,418 zapytań

141,223 odpowiedzi

318,989 komentarzy

61,831 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...