Witam!
Nazywam się Bartosz, mam 19 lat i aktualnie ukończyłem liceum ogólnokształcące, na profilu matematyczno-fizycznym. Bez większych problemów zdałem tegoroczną maturę i planuje iść o krok dalej z nauką.
Od gimnazjum interesuję się powstawaniem gier wideo, każdy prosty proces, który programista musiał przetłumaczyć na język zrozumiały dla komputera. Ostatnio bardzo zaciekawiły mnie materiały, wykonane przez Kacpra Pitalę (mam nadzieję, że tak się wymawia jego nazwisko) na kanale TVGRYpl. Pierwsze próby pisania kodu zacząłem, wraz z odkryciem kanału Pasja Informatyki. Obejrzałem lekcje programowania w C++ i bardzo mnie to zaciekawiło. Pogubiłem się trochę w późniejszych lekcjach i straciłem chęć do pisania, więc przeskoczyłem na platformę, która nie wymaga pisania kodu, a mianowicie Game Maker Studio.
Bardzo się wkręciłem, szukałem dużo filmików tłumaczących proste zasady Game Maker'a oraz jak stworzyć prymitywną gierkę 2D. Udało mi się stworzyć swoją, w której gracz steruje kulką po planszy i stara się nie dotknąć ścian. Niestety, w 2 i 3 klasie liceum nie miałem już lekcji informatyki (podstawowej) i wena zanikła. Matura zdana, więc złożyłem papiery na 3 politechniki. Jedynie na jednej zdołałem dostać się do rezerwy, ale i tak mnie nie przyjeli. Problemem były słabo napisane rozszerzenia (matematyka - 14%, fizyka - 18%) i aktualnie progi nawet na uniwersytetach mnie przerastają.
Bardzo chciałbym kontynuować przygodę z programowaniem, lecz nie wiem co dalej. Myślałem nad kilkoma opcjami: poprawić maturę i iść na studia, próbować z uczelniami prywatnymi, lub wykupić kurs nauki konkretnego języka. Boję się trochę o swoją przyszłość, ponieważ nie posiadam innego zawodu, który tak samo jak informatyka by mnie interesował.
Jakie decyzje według was powinienem podjąć? Może nie zamykać się konkretnie na tworzeniu gier, a otworzyć się na inne dziedziny np. programowanie webowe? Prosiłbym was o wasze zdanie na ten temat, abym mógł choć w jakimś stopniu zobaczyć plusy i minusy różnych decyzji.
Bardzo wam dziękuję za uwagę i pozdrawiam.