• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Gdzie iść na programistę?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
559 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Vorx Nowicjusz (170 p.)
Wiem, wiem temat milion razy poruszany ale ja jestem zbyt tępy na takie rzeczy i mam następujące pytania, ale za nim moja sytuacja. W Nowym Sączu jest jedna szkoła z profilem technik programista tylko trzeba mieć 160 punktów i raczej trudno będzie się dostać :(. Jeśli się dostanę ok, jeśli nie pozostały szkoły tylko z profilami informatyka i tu pytanie:

1. Chcę być programistą, pójdę na informatyka i jak to będzie wyglądać? Będę mógł zdać potem maturę na programistę? Będą jakieś trudności?

2. W takim przypadku co lepsze technikum, czy liceum

3.Powiedzmy, że kończę szkołę i co (nie mogłem znaleźć w necie) maturę sobie sam wybieram, są jakieś rodzaje czy jest zawsze taka sama z takimi samymi przedmiotami? I na jaki  kierunek studia?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 13 marca 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
Matura jest taka sama dla każdego (z roczniak szkolnego).

Jedynie czym się różni to indywidualnym doborem przedmiotów zdawanych w zakresie rozszerzonym.

Oznacza to, że nie ważne w jakiej będziesz szkole (liceum/technikum) i tak będziesz musiał pisać mature w zakresie podstawowym z:

- języka polskiego

- matematyki

- języka obcego (angielski/niemiecki najczęściej)

i z każdego z tych egzaminów musisz mieć min 30% aby zdać maturę całościowo.

Do tego dochodzą egzaminy ustne z języka polskiego oraz obcego (tego samego co pisałeś podstawową wersję)

Poza tym każdy musi zdawać min 1 przedmiot w zakresie rozszerzonym ale nie musisz go zaliczyć na określony %. Jego wynik nie wypływa na zdam/nie zdam matury, więc wystarczy się podpisać i jest zdane :) To są warunki na jakich ja 6 lat temu zdawałem maturę i chyba nic się nie zmieniło.

 

Ty jesteś teraz na etapie wyboru liceum/technikum i jeśli docelowo chcesz iść na studia informatyczne dobrze będzie iść do szkoły gdzie jest dużo matematyki (nie ma znaczenia czy technikum informatyczne czy liceum o profilu mat-fiz). Wynik maturalny z matematyki jest dodatkowo liczony na rekrutacji przy studiach informatycznych i dlatego warto się jej uczyć.

 

Nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci co jest lepsze - technikum czy liceum. Za moich czasów panowała opinia, że w technikum 4 letnim matma jest na gorszym poziomie niż w 3 letnim liceum o profilu mat-fiz... ale to tylko opinie. Nikt Ci nie powie co lepsze. W technikum masz egzaminy zawodowe - które coś znaczą ale tylko do momentu zdobycie pierwszej pracy lub ukończenia studiów. Ktoś z 2-letnim doświadczeniem komercyjnym lub ukończonymi studiami nie będzie się chwalić zdanym egzaminem zawodowym z technikum.

 

Nawiązując do Twojego pierwszego pytania - nie musisz kończyć studiów aby być programistą :)
komentarz 13 marca 2020 przez amtrax Dyskutant (9,630 p.)
Rocznik, który teraz 'wchodzi' do szkoły średniej będzie musiał  zaliczyć maturę rozszerzoną na minimum 30%
1
komentarz 13 marca 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
o to jakaś nowość :) Dzięki za komentarz
komentarz 14 marca 2020 przez Vorx Nowicjusz (170 p.)

Dzięki wam wielkie <3

 

Podobne pytania

–3 głosów
2 odpowiedzi 850 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 741 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,591 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...