• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Gdzie iść na programistę?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
577 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Vorx Nowicjusz (170 p.)
Wiem, wiem temat milion razy poruszany ale ja jestem zbyt tępy na takie rzeczy i mam następujące pytania, ale za nim moja sytuacja. W Nowym Sączu jest jedna szkoła z profilem technik programista tylko trzeba mieć 160 punktów i raczej trudno będzie się dostać :(. Jeśli się dostanę ok, jeśli nie pozostały szkoły tylko z profilami informatyka i tu pytanie:

1. Chcę być programistą, pójdę na informatyka i jak to będzie wyglądać? Będę mógł zdać potem maturę na programistę? Będą jakieś trudności?

2. W takim przypadku co lepsze technikum, czy liceum

3.Powiedzmy, że kończę szkołę i co (nie mogłem znaleźć w necie) maturę sobie sam wybieram, są jakieś rodzaje czy jest zawsze taka sama z takimi samymi przedmiotami? I na jaki  kierunek studia?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 13 marca 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
Matura jest taka sama dla każdego (z roczniak szkolnego).

Jedynie czym się różni to indywidualnym doborem przedmiotów zdawanych w zakresie rozszerzonym.

Oznacza to, że nie ważne w jakiej będziesz szkole (liceum/technikum) i tak będziesz musiał pisać mature w zakresie podstawowym z:

- języka polskiego

- matematyki

- języka obcego (angielski/niemiecki najczęściej)

i z każdego z tych egzaminów musisz mieć min 30% aby zdać maturę całościowo.

Do tego dochodzą egzaminy ustne z języka polskiego oraz obcego (tego samego co pisałeś podstawową wersję)

Poza tym każdy musi zdawać min 1 przedmiot w zakresie rozszerzonym ale nie musisz go zaliczyć na określony %. Jego wynik nie wypływa na zdam/nie zdam matury, więc wystarczy się podpisać i jest zdane :) To są warunki na jakich ja 6 lat temu zdawałem maturę i chyba nic się nie zmieniło.

Ty jesteś teraz na etapie wyboru liceum/technikum i jeśli docelowo chcesz iść na studia informatyczne dobrze będzie iść do szkoły gdzie jest dużo matematyki (nie ma znaczenia czy technikum informatyczne czy liceum o profilu mat-fiz). Wynik maturalny z matematyki jest dodatkowo liczony na rekrutacji przy studiach informatycznych i dlatego warto się jej uczyć.

Nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci co jest lepsze - technikum czy liceum. Za moich czasów panowała opinia, że w technikum 4 letnim matma jest na gorszym poziomie niż w 3 letnim liceum o profilu mat-fiz... ale to tylko opinie. Nikt Ci nie powie co lepsze. W technikum masz egzaminy zawodowe - które coś znaczą ale tylko do momentu zdobycie pierwszej pracy lub ukończenia studiów. Ktoś z 2-letnim doświadczeniem komercyjnym lub ukończonymi studiami nie będzie się chwalić zdanym egzaminem zawodowym z technikum.

Nawiązując do Twojego pierwszego pytania - nie musisz kończyć studiów aby być programistą :)
komentarz 13 marca 2020 przez amtrax Dyskutant (9,630 p.)
Rocznik, który teraz 'wchodzi' do szkoły średniej będzie musiał  zaliczyć maturę rozszerzoną na minimum 30%
1
komentarz 13 marca 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
o to jakaś nowość :) Dzięki za komentarz
komentarz 14 marca 2020 przez Vorx Nowicjusz (170 p.)

Dzięki wam wielkie <3

Podobne pytania

–3 głosów
2 odpowiedzi 923 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 761 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,603 wizyt

92,757 zapytań

141,677 odpowiedzi

320,429 komentarzy

62,101 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...