• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Jaki linux na początek?

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
6,469 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2015 w Offtop przez user Nowicjusz (150 p.)
zamknięte 18 grudnia 2015 przez event15
Witam,

jestem raczej mało zaawansowanym użytkownikiem, lecz chciałbym porzucić Windowsa i przejść na Linuxa. Jaki więc system polecacie na początek?
komentarz zamknięcia: problem rozwiązany lub zapomniany

12 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Valtuil Pasjonat (22,460 p.)
Ubuntu 14 ma bardzo przyjemny interfejs I duzo aplikacji. Jesli chcesz linuxa w stylu windows 7 to polecam debiana z interfejsem KDE.
+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez joker Nałogowiec (31,150 p.)
Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem to polecam Elementary OS. Prosty, szybki, ładny i funkcjonalny. Bardzo przyjemnie się z niego korzysta.

Pozdrawiam serdecznie
+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)
Zelent OS. Polecam i pozdrawiam.
komentarz 19 grudnia 2015 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)

Dobre! yes  laugh "Zelent OS" bardzo dobry system na start.

+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,750 p.)
Ubuntu to najlepsza opcja
+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
ElementaryOS, każdemu bym polecił, szybka, łatwa i ladnie wyglądająca dystrybucja.
+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Ubuntu to, Ubuntu tamto... ehh. Sam jestem fanem tego systemu, ale na dzień dzisiejszy poza środowniskiem Unity nie widzę w nim ani jednej przewagi nad Mintem-a wręcz przeciwnie, Mint jest dla mnie dystrybucją najbliższą ideału. Dlaczego? Prosty w obsłudze, wyglądem przypomina windowsa więc przesiadka nie jest trudna, bogate repozytoria (współdzielone z Ubuntu), ogromne community (problemy rozwiązuje się analogicznie do Debiana czy Ubuntu), stabilny, szybki. Moim zdaniem najlepsza opcja na początek (ze środowiskiem graficznym Cinnamon to już w ogóle bajka).
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Nonek Obywatel (1,780 p.)
Ubuntu definitywnie :D
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
Ubuntu albo Mint.

 

Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
Z debianowych na początek może być Mint, konkretnie z Ubuntowatych - Lubuntu, lub Xubuntu, bo są lżejsze od Ubuntu.
0 głosów
odpowiedź 10 kwietnia 2015 przez Unknow Nowicjusz (200 p.)

Zerknij na ten film - https://www.youtube.com/watch?v=nRfYYcMFzYo&index=5&list=PLDGLj2o1C4Zjgbl6UxfuB3ITYyt2Ez5rU

W skrócie: wybierz Ubuntu, a na filmie powyżej masz wyjaśnienie dlaczego :)

0 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez szmyt151 Bywalec (2,010 p.)
Jak używałem pierwszy raz Linuxa to miałem ubuntu i openSUSE
0 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
edycja 11 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk
Tak naprawdę każda dystrybucja ma te samo jądro. Łatwa konfiguracja systemu  pozwala odpowiednio go sobie dostosować do swoich potrzeb. Wrzuciłem spis najlepszych pakietów dla debiana. Jeśli chcesz zacząć przygodę z linuxem radzę zapoznać się z moim poradnikiem. Ja polecam kali linux ale tylko dlatego, że zawiera w sobie różnorodne pakiety do testowania bezpieczeństwa aplikacji webowych oraz łamania haseł.  Jest oparty na debianie także można kożstać z dużej bazy pakietów znajdujących się na stronie debiana. Co warto doinstalować. Do czego głównie byście używali linuksa? Zapoznajcie się z moim poradnikiem. https://forum.pasja-informatyki.pl/6794/darmowe-programy-pod-linuxa-instalacja. Ja podałem jak na tacy polecenia które należy wpisać do konsoli by zainstalować sobie jakiś program. Myślę że nawet początkujący użytkownik nie będzie miał z tym problemu.

Zaczynaj przygodę z interfejsem GNOME albowiem  można go porównać do windowsa, grafika jest przyjazna. Kolory bibliotek możesz zmieniać itd.

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 1,666 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,049 wizyt
pytanie zadane 3 października 2017 w Bezpieczeństwo, hacking przez texdice Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 1,775 wizyt
pytanie zadane 26 grudnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Cuker Nowicjusz (120 p.)

92,634 zapytań

141,505 odpowiedzi

319,883 komentarzy

62,015 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...