• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki linux na starszy komputer

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,668 wizyt
pytanie zadane 26 grudnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Cuker Nowicjusz (120 p.)
Witam chciałbym przerzucić się z windowsa na linuxa nauczyć się go i zacząć z niego korzystać na co dzień i w tym celu chcę zainstalować jakiegoś starszego lekkiego linuxa na moim starym komputerze żeby potem spokojnie korzystać z jakieś nowszej wersji na moim obecnym pc  jak dobrze pamiętam jest tam intel i2 q9400 i gts 250 macie jakieś pomysły jakiego linuxa tutaj zainstalować? Jeżeli było podobne pytanie to przepraszam musiałem nie zauważyć jak przeglądałem temat.
komentarz 26 grudnia 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Nie napisałeś, ile ten twój komputer ma RAM-u, a to jest kluczowe.
komentarz 26 grudnia 2018 przez Cuker Nowicjusz (120 p.)
Racja zapomniałem 4gb

6 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 26 grudnia 2018 przez izonik Stary wyjadacz (12,560 p.)

Na początku warto zauważyć że poza wybraniem dystrybucji, ważne jest też wybranie odpowiedniego środowiska  graficznego. Od tego również zacznę.

W świecie Linuxowym istnieje naprawdę wiele różnych środowisk graficznych, najpopularniejsze (moim zdaniem) to:

  • Gnome
  • KDE
  • LXDE
  • XFCE

Dwa pierwsze są najbardziej zasobożerne, więc przy słabym sprzęcie byłbym skłonny je odrzucić. Dwa pozostałe natomiast mogą być dobrym wyborem. ( Oczywiście istnieją również inne środowiska, którymi warto się zainteresować i które mogą być lepszym wyborem, ale ja ich nie używałem, więc się nie wypowiem )

XFCE jest nieco bardziej zasobożerny od LXDE, ale przy tym bardziej funkcjonalny, więc jeśli sprzęt pozwoli to warto zdecydować się na XFCE, ale ostatecznie LXDE nie jest złym wyborem. Należy pamiętać że po zainstalowaniu systemu również możemy zmienić środowisko graficzne.

Co do dystrybucji, to ja sam miałem styczność z dwoma rodzinami tych systemów.(Istnieje więcej, ale nie wypowiem się o nich, bo nie używałem)

Pierwsza grupa bazuje na Debianie i jest szeroko reklamowana jako dobra dla początkujących. Posiada również sporą społeczność, chętnych do pomocy. Z tej grupy mogę polecić:

Druga grupa to systemy mniej popularne, bazujące na Arch Linuxie. Są w wielu miejscach inne niż bazujące na Debianie, niemniej niektóre z nich nadają się dla początkujących. Ta grupa również jest nieco szybsza i lepiej zarządza ramem.(moja opinia) .Tutaj mogę polecić:

 

 

komentarz 26 grudnia 2018 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Mam ponad 20 lat doświadczenia z Linuksami i w pełni się zgadzam z powyższym.
komentarz 27 grudnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

Manjaro i jest też niezły, na starsze sprzęty, ANTIX

komentarz 27 grudnia 2018 przez drive Bywalec (2,930 p.)

@izonik, Antergos miało ostatnio nie działający instalator to ja bym go nie polecał. Manjaro, Mint i Xubuntu prędzej.

+1 głos
odpowiedź 27 grudnia 2018 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Jeśli jest tak jak napisałeś i na prawdę chcesz się czegoś nauczyć to najlepszym wyborem będzie Arch czyli krok po kroku zestaw "Zrób to sam" dla początkujących.

Pierwsze kroki:

1. https://wiki.archlinux.org/

2. https://www.youtube.com/watch?v=4PBqpX0_UOc

3. https://www.youtube.com/watch?v=nSHOb8YU9Gw
komentarz 27 grudnia 2018 przez drive Bywalec (2,930 p.)
Arch Linux za trudny, sam go mam, ale początkującemu poleciłbym Manjaro.
1
komentarz 27 grudnia 2018 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Stworzenie "leku" na raka jest trudne czy wysłanie ludzi na marsa. Kolega napisał, że chce się nauczyć Linuxa a nie po prostu go zainstalować i mieć wszystko w dupie. Arch jest właśnie najlepszym distro do nauki i wcale nie jest trudny, to tylko takie pierwsze wrażenie odkąd wszystko co jest nieznane i czego nie umiemy jest trudne, po to się właśnie uczymy żeby było łatwe. Nie ma się czego bać, ArchWiki to najbardziej kompetentna baza wiedzy do Linuxa dla początkującego, krok po kroku przedstawia co należy wykonać żeby zbudować system od podstaw. Przestańcie tak chronić ludzi przed zdobywaniem wiedzy, nic mu się nie stanie jak troche pomyśli, tym bardziej, że ma wszystko za darmo i nic do stracenia.
0 głosów
odpowiedź 26 grudnia 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Może Puppy linux?
0 głosów
odpowiedź 26 grudnia 2018 przez Szycha Gaduła (4,650 p.)
Jak masz procesor 64, to zabierz sobie Minta, dla początkujący polecany też jest Suse Linux. Lekkim systemem przeznaczonym dla początkującego będzie też Manjaro, ale on opiera się na Arch Linuxie i po mimo tego że Arch Linux to jedna z najlepszych dystrybucji moim zdaniem, to raczej nie polecał bym Manjaro jako 1 systemu.
0 głosów
odpowiedź 26 grudnia 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
No to masz 2 główne wymagania:

1. Dystrybucja powinna być raczej z tych głównych - no bo przecież się uczysz i chcesz szybko opanować zagadnienie.

2. Ma ruszyć na nieco starszym sprzęcie - bo taki masz i nie jest to sprzęt do codziennej pracy

Inną sprawą jest to że potrzebujesz troszkę ułatwień i różnych "autokonfiguracji"...

No to Lubuntu. Jeszcze nawet ma wersje i386 jeśli jest aż tak leciwy sprzęt.

https://lubuntu.net/

Wszelkiego rodzaju Puppy, Arch'y i inne tego typu, wymagają więcej wiedzy i są mniej lub bardziej niestandardowe. Z Lubuntu przesiądziesz się do Ubuntu lub Debiana bez większych problemów. A na nieco bardziej waniliowych dystrybucjach będzie dużo walki "w parterze".

Na starym sprzęcie do wyjazdów "pod chmurę" mam takie rozwiązanie i przy pewnej dozie cierpliwości jest ok :)
0 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Ja polecam Linux Mint MATE lub xfce. Xfce jest trochę bardziej konfigurowalne, ale bardzo wolno rozwijane. Różnica w ramie na korzyść Xfce jest znikoma. Nie bierz nic rolling release i z gałęzi arch jako swój pierwszy linux, pomimo, że co napisał NaviFox  to prawda. To jest trochę skakanie na głęboką wodę, jak przy updacie się Tobie coś wysypie to stracisz dużo czasu, bo nie będziesz wiedzieć, gdzie tkwi problem. Moim zdaniem lepiej stopniowo sobie podwyższać poprzeczkę. 

Tak naprawdę to przy starym sprzęcie bardziej liczyć się będzie z jakich aplikacji będziesz korzystać. Linuxy dają możliwość korzystania z dużej ilości programów konsolowych co może odciążyć PC. Moimi faworytami w kategorii lekkości są: vifm, vimiv, sxiv, mocp, rofi, st terminal, rtorrent, zathura, nvim, ncdu, htop, do nauki fajny jest tldr. 

Jak już zdobędziesz doświadczenie to spróbuj Manjaro + i3. 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 531 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Sic Dyskutant (8,510 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,910 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2018 w Offtop przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 1,572 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...