• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki Linux najlepszy na początek?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,628 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2020 w Systemy operacyjne, programy przez PanPrezes Obywatel (1,520 p.)
Od pewnego czasu zastanawiam się nad zmienieniem systemu na Linuxa. Jaki jest najlepszy Linux na początek (zastanawiam się nad Manjaro)
5
komentarz 22 maja 2020 przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)

@PanPrezes,  To tak jakbyś pytał o dziewczynę, która jest ładna, tyle ludzi tyle opinii. Ja korzystam z minta od jakiegoś czasu, też jako amator i dla mnie super. Manjaro z tego co mi mówiono to bardziej dla zaawansowanych.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 22 maja 2020 przez Arcturus Bywalec (2,370 p.)
polecam linux mint albo ubuntu. mint jest bardziej podobny do windowsa, a ubuntu trochę do macos (to moja opinia oczywiście). na mincie jak i ubuntu da się odpalić takie same  programy
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Ubuntu to jest rak w Linuksie, jest zaprzeczeniem wszystkiego co w Linuksie jest najlepsze.

Dla początkujących śmiało polecam Manjaro, albo Debian.

Dla zaawansowanych nie będę nic polecał bo sami wiedzą co dobre ;)
komentarz 24 maja 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Korzysta to korzysta jego sprawa nie wiem kto to i nie interesuje mnie.

Z tym plebsem to przesadziłem, nikogo nie chciałem bynajmniej obrazić. Chodziło mi po prostu o zdecydowaną większość społeczeństwa która nie ma dużych wymagań i zadowoli się przeciętnością.

Tak z ciekawości ktoś wie na czym się pracuje na przykład w NASA? Zakładam że na pewno nie na Windows ani Ubuntu.
komentarz 25 maja 2020 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
edycja 25 maja 2020 przez Chess
1. Sprawdź filmiki na Youtube.

2. Jeżeli ktoś interesuje się wyłącznie lub tylko prawie programowaniem np., to znaczy, że gdy korzysta z Windows - to jest przeciętność i małe wymagania? Chyba nie wiesz, jaką trzeba mieć wiedzę, czy w Unixie, czy Windowsach, aby ogarniać wiele tematów naraz.

Nie wszyscy chcą administrować już napisanymi systemami operacyjnymi (najczęściej najpopularniejszymi np. "na rynku"). Jakiś teoretycznie odsetek ludzi pisze lub chciałoby napisać własny OS.

3. Może mają coś na popularnych platformach Windows/Unix, ale to chyba w mniejszości. Według mnie mają tworzone systemy operacyjne i nie tylko takie pisane dedykowanie dla swoich potrzeb.

Po co im coś, co nie jest potrzebne do codziennych zadań w firmie, np. obsługa plików/folderów. Dedykowane oprogramowanie, to takie, które ma najczęściej, tylko co potrzebne w danej chwili. Wtedy software, nie waży 4 GB, tylko do 1 GB, bo obsługuje tylko i wyłącznie "wszystko tu i teraz".

Soft ma obsługiwać sieć IPv4, to po ma mieć w supporcie także IPv6? Przecież nigdy funkcje z IPv6 nie zostaną użyte, bo odgórnie nakazano, by urządzenie było zawsze na IPv4.

Tak samo można, by rzec jest z łączeniem z bazą danych PDO i MySQLi. MySQLi - dedyk, PDO - uniwersalny, ale nie wiem, czy to trafne porównanie.
komentarz 25 maja 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nie wiem w sumie po co zabierasz głos w tym temacie jeśli masz mgliste pojęcie o Linuksie.

Otóż dystrybucje Linuksa z wyższej półki niż Ubuntu różnią się między innymi tym, że instalując system składasz sobie go pod włąsne wymagania i sprzęt. Nie chcesz IPv6 to nie instalujesz. W Gentoo sam kompilujesz kernel sam dobierasz flagi z jakimi kompiluje się cały system. Między tymi systemami jest przepaść w szybkości działania, lekkości, stabilności, prywatności i bezpieczeństwie.
komentarz 25 maja 2020 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
edycja 25 maja 2020 przez Chess

Dobra, w takim razie napisz pseudokodem działanie keyworda "sudo". Opisz także działanie i podaj teorię do czego służy to oraz co zrobić o ile się da, żeby w konsoli "odpalać" np. Gedita bez "sudo".

@man(j&dż)aro, a Kilimandżaro&Kilimanjaro.

Kilimandżaro – góra w Tanzanii, leżąca przy granicy z Kenią. Jest najwyższą górą Afryki i jednym z najwyższych samotnych masywów. W jego skład wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po trzech wulkanach:

Link do wikipedii powyżej.

komentarz 25 maja 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Ależ gedit nie wymaga praw administratora do działania, nie bardzo rozumiem pytanie...
–2 głosów
odpowiedź 22 maja 2020 przez Majster6918 Gaduła (4,030 p.)
Według mnie na początek jest najlepszy linux mint.

Jeżeli nigdy nie korzystałeś z linuxa a chcesz się pobawić. Linux mint to jest jakby lepszy Windows ale pod względem aplikacji programowalnych czy napisanych w python. Jak już ogarniesz  mint'a to potem możesz lecieć na Linux ubuntu, niby serwerowy ale na PC też się nadaje. Następnie lecisz w stronę kalie'go i oczywiście na sam koniec zostaje linux arch który jest trudny bo ma tylko podstawowe skrypty tylko na działanie systemu, możesz w nim zmienić dosłownie wszystko. Wszystko usunąć, dodać, przeinstalować itd.

 

(To jest moja osobista opinia, więc jeżeli Ci nie pasuje to nie odpowiadaj)

 

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)
komentarz 22 maja 2020 przez Majster6918 Gaduła (4,030 p.)

jeżeli Ci nie pasuje to nie odpowiadaj

komentarz 22 maja 2020 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Kolego może w takim razie złóż bloga z wyłączoną opcją komentarzy. Forum służy dyskusji. laugh

komentarz 22 maja 2020 przez Majster6918 Gaduła (4,030 p.)
nie mam zamiaru dyskutować z Tobą
1
komentarz 22 maja 2020 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Wybacz, ale ta wypowiedź wygląda, jakbyś nie wiedział o czym piszesz. Na Linux mint też możesz wszystko robić jak na Kalim czy Arch - tylko ma więcej rzeczy out of the box pod zwykłego użytkownika.
komentarz 23 maja 2020 przez Majster6918 Gaduła (4,030 p.)
właśnie 'zwykłego' a On chce za pewne się nauczyć linuxa a nie z niego korzystać type

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 565 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Venglas Obywatel (1,160 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 518 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...