• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakie studia?

0 głosów
163 wizyt
pytanie zadane 8 lutego w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez jam38 Nowicjusz (200 p.)

Witam! W tym roku zdaję maturę i zamierzam iść na publiczne studia informatyczne.

Maturę próbną zdałem tak:
Matematyka podstawowa: 94%
Angielski podstawowy: 100%
Angielski rozszerzony: 82%
Geografia rozszerzona: 66%
Język polski: 58%

Chciałbym czas tam spędzić na czymś związanym z programowaniem, komputerami, a nie robieniem "24h" zadań z fizyki, które w praktyce mi się kompletnie nie przydadzą itp. Mieszkam w Kielcach, a więc w pierwszej kolejności interesuję mnie województwo: świętokrzyskie, małopolskie, lubelskie, łódzkie, śląskie i mazowieckie. Co polecacie?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 8 lutego przez preprocesor Obywatel (1,260 p.)
wybrane 8 lutego przez jam38
 
Najlepsza

Witam, chciałem tylko powiedzieć, że w zeszłym roku na Politechnikę Świętokrzyską na kierunku informatyka próg punktowy był następujący. Nie pamiętam jaki ale żeby go mieć wystarczyło mieć język polski podstawę 30%, język angielski podstawę 30% i matematykę podstawę na... 35%. Źródło wydaje się wiarygodne (mój kolega). Także znając tą uczelnię to pewnie prawda. Tak na chwilę odbiegając od wątku do czytających. Jaki jest sens robienia matury skoro uczelnie i tak biorą jak najwięcej studentów bo mają za to pieniądze i dostać się może każdy. Jak potem prowadzić taką grupę. Wracając do tematu chciałem powiedzieć jedną rzecz na studiach uczysz się rzeczy teoretycznych potrzebnych do orientowania się w danej branży. 90% rzeczy jest nie przydatna w praktyce czy na informatyce czy np. automatyce. W pracy programując będziesz skupiał się na tym czy dany element języka jest dostępny w tej wersji. Koliduje z innymi albo czy można go zastosować w tej przeglądarce. Jeśli chodzi o studia to nie chce zniechęcić ale to nie jest WAT, UW i czy AGH. Różne legendy widziałem i słyszałem a ogólnie poziom jest słaby. Nie będę się rozpisywał nawet nie wiem czy mogę. Wszystko zależy na jakiego wykładowce trafisz ale to jest loteria.

Na pierwszym semestrze jest fizyka, matematyka i elektronika. Na początku programujesz do projektów. Tylko raz w starym standardzie C++ z przed kilku lat a drugim razem w ogóle w C. Jednak wszystko zmierza do tego żebyś na drugim semestrze zaprojektował procesor o ile dobrze pamiętam. Może jakiś inny hardware ale chyba procesor. Wszystko po trochu jak na studiach. Najlepiej zobacz sobie listę przedmiotów na danym kierunku na ich stronie.

Osobiście nie polecam PŚK, szkoda bo nie którzy wykładowcy to bardzo w porządku ludzie. Informatyka jest jeszcze na UJK. Nie wiem jak tam jest. Moja rada jest zawsze brnij do jak największych miast one są z reguły bardziej prestiżowe i tym samym trzymają poziom. Jednak ja zmierzam do tego (jeśli już wiesz to przepraszam powiem profilaktycznie) studia Cię zawodu nie nauczą. Musisz uczyć się sam. Chyba że pójdziesz może do jakiegoś kółka i profesor Cię pokubi i weźmie pod swoje skrzydła. Ja bym tak zrobił. Jednak nawet wtedy i tak technologie ciągle się zmieniają i uaktulniają. Polecam odwiedzenie biblioteki wojewódzkiej w Kielcach dużo książek jest już starych ale można się dowiedzieć interesujących rzeczy. Nowych też się tam znajdzie. Są za darmo i jeszcze można zasugerować co mają kupić.  

komentarz 8 lutego przez jam38 Nowicjusz (200 p.)
dzięki za pomoc, nawet nie wiesz jak ten komentarz się dla mnie liczy.
+3 głosów
odpowiedź 8 lutego przez Tomek Sochacki Mędrzec (178,470 p.)

Matematyka podstawowa: 94% 
Angielski podstawowy: 100% 
Angielski rozszerzony: 82% 

Myślę, że z programowaniem nie będziesz miał problemów. Studia praktycznie żadne nie naucza Cię programowania, nie licz na to - nie znam osoby, która studiowałaby informatykę i mogła powiedzieć że TAK, studia mi pomogły nauczyć się kodowania... i nie mówię tu o ludziach miesiąc po studiach którzy narzekają bo nie mogą znaleźć pracy, ale o programistach z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem.

To raz :) a dwa, proponuję wybrać studia praktycznie dowolne jeśli chodzi o publiczne uczelnie, ale pomyśl o studiach raczej jak o nowym, ciekawym okresie w życiu, a zdobycie wiedzy to nieco poboczna sprawa. Oczywiście, trzeba zakuwać na koła i egz. jak najbardziej ale po latach sam zobaczysz, że ze studiów głównie pamięta się i wynosi znajomości i wspomnienia bardziej "towarzyskie" niż samą naukę. Dlatego, z własnego doświadczenia, doradzam Ci wybór szkoły daleko od domu, abyś faktycznie nauczył się żyć na swoim i sobie radzić :)

komentarz 8 lutego przez jam38 Nowicjusz (200 p.)
dzięki za pomoc, nawet nie wiesz jak ten komentarz się dla mnie liczy.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 439 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 199 wizyt
pytanie zadane 21 listopada 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez wcjy Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 153 wizyt
Porady nie od parady
Wynikowy wygląd pytania, odpowiedzi czy komentarza, różni się od tego zaprezentowanego w edytorze postów. Stosuj więc funkcję Podgląd posta znajdującą się pod edytorem, aby upewnić się, czy na pewno ostateczny rezultat ci odpowiada.Podgląd posta

64,049 zapytań

110,440 odpowiedzi

231,294 komentarzy

47,819 pasjonatów

Przeglądających: 255
Pasjonatów: 8 Gości: 247

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...