• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca programisty – czy programista jest skazany na okulary?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,028 wizyt
pytanie zadane 28 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Umbra Początkujący (360 p.)
Witam.

Od niedawna nęka mnie pewna rozterka. Mam skłonności, aby rozwijać się w programowaniu, a może nawet wiązać z tym przyszłość, ale bardzo chciałbym zachować zdrowy wzrok. Stąd pytanie: czy programista jest skazany na okulary/zły wzrok? Mam nadzieję, że podzielicie się swoim doświadczeniem.

Z góry dzięki.

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 28 października 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Nie, nie jest skazany. W mojej pracy wiele osób nie nosi okularów. Kwestia dobrych nawyków - przerwy, regularnie odrywanie wzroku od monitora co jakis czas.
4
komentarz 28 października 2018 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
Okularów mogą nie nosić, ale są jeszcze soczewki, które nomen omen nie rzucają się w oczy.
+1 głos
odpowiedź 28 października 2018 przez drive Bywalec (2,930 p.)
A piszesz na małym ekraniku laptopa? Jeżeli tak, to pomyśl o zewnętrznym monitorze do laptopa 25-34 cale, dla mnie najlepszy jest LG 34 cale 21:9, można na pół podzielić IDE i ebooka. Podpinam tylko klawiaturę zewnętrzną i kablem hdmi monitor do laptopa. Do tego pisanie na standardowej klawiaturze laptopa też nie jest jakoś specjalnie wygodne. Wielu programistów stosuje to co ja, nie męczą się oczy z małym tekstem i masz przenośny komputer gdy zajdzie taka potrzeba. Ważne też jest odpowiednie dpi, według najnowszych badań zalecane ponoć 190 do czytania tekstu. Sam widzę to i odczuwam zmęczenie wzroku, gdy czytam tekst na laptopie z dpi 100 w 1366x768, a dpi 300 na smartfonie.

http://dpi.lv/
+1 głos
odpowiedź 28 października 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)

Sporo zależy też od genetyki 

Ja np mimo sporego patrzenia w ekran, mam bardzo dobry wzrok, może nie jest idealny, ale wszystko jest wyraźne 
Podczas gdy znam osoby które teoretycznie nie spędzają tyle czasu przed ekranem, a mają problemu z przeczytaniem tekstu, który większość osób widzi bez problemu 

No i też są dobre praktyki pozwalające spowolnić proces psucia się wzroku, przykładowe:

  • dbaj o odpowiednią odległość, jeśli bez problemu wszystko widzisz, to nie przybliżaj głowy niepotrzebnie 
  • co jakiś czas odrywaj wzrok, jeśli nie musisz patrzeć w ekran to tego nie rób 

Np kiedy się nad czymś zastanawiasz, co nie wymaga od ciebie ciągłego patrzenia w ekran, rozglądaj się po pokoju, po pewnym czasie zaczniesz robić to odruchowo
Niby drobny szczegół, ale sprawia że co chwile robisz przerwy od patrzenia w ekran
A najlepiej podczas tego zastanawiania się, wstań i pochodź po pokoju, nie dość że szybciej wpadniesz na pomysł to jeszcze będzie to zdrowsze

Wbrew pozorom praca programisty to nie jest ciągłe gapienie sie w ekran i klepanie w klawiature, jest też cała masa kombinowania i myślenia, m.in myślenia o tym, co nie wymaga patrzenia w ekran
przykładowa sytuacja => "czy jak zrobie tak, to w przyszłości będą z tym problemy?"
albo => "czy to należy do tego? czy może powinienem wrzucić ten obiekt w innym miejscu, ale czy wtedy to będzie spełniało odpowiedzialność tego?"

0 głosów
odpowiedź 28 października 2018 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Wpisz w wyszukiwarce frazę "higiena oczu". Znajdziesz na pewno sporo przydatnych artykułów.

Podobne pytania

–2 głosów
4 odpowiedzi 949 wizyt
+8 głosów
4 odpowiedzi 2,191 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2019 w Offtop przez KazikBozia Obywatel (1,600 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 770 wizyt
pytanie zadane 13 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Zahir Nowicjusz (130 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...