• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie o prawa autorskie do kodu

Konferencja JOIN! 2018
0 głosów
123 wizyt
pytanie zadane 13 lutego w Sieci komputerowe, internet przez excavelty Bywalec (2,500 p.)
Do tej pory wydawało mi się oczywiste, że to co jest udostępnione za darmo w Internecie jest dla wszystkich (przynajmniej jeśli chodzi o kod). Przykładem może być frontend dowolnej strony, ale też ikony(chociaż tutaj spotyka się już licencje).

Wczoraj naszło mnie pytanie co z zawartością poradników, rozwiązań StackOverflow i tym podobnych. Czy taką zawartość można wykorzystywać bez informacji o autorze?

Wczoraj widziałem podobny temat w odniesieniu do jakiejś pracy magisterskiej czy licencjackiej i zasugerowano chyba, żeby autor dodał źródło informacji, chyba że dotyczy ogólnych rozwiązań. Zatem jak to jest, bo raczej nikt nie pisze tych poradników zastrzegając cokolwiek, no ale nie wiem już jak dokładnie to jest.

No i taka standardowa sytuacja: nie wiem jak coś skomponować, jakąś klasę np. wpisuję w wyszukiwarkę, wyświetla się jakiś tutorial i buduję na podstawie jego rozwiązania albo przeklejam coś ze StackOverflow. Czy takie dziłania wymagają jakiejś adnotacji w kodzie?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 13 lutego przez Schizohatter Nałogowiec (39,660 p.)
Praca dyplomowa i wszelkie publikacje rządzą się nieco innymi prawami. Wszystko co nie wyszło z Twojej głowy powinno być podlinkowane. Mało tego: nawet jak coś wyszło z Twojej głowy, to kiedyś się do niej dostało dzięki jakiejś publikacji, więc taką wiedzę też musisz podlinkować :)

Ja uważam, że jeśli rozwiązanie z SO jest dobre - a skoro z niego korzystam, to takie raczej jest - to autorowi należą się creditsy, więc dodaję komentarz w kodzie z linkiem do jego odpowiedzi. Prawnie to nie jest rozwiązanie - wpisy na forum nie posiadają licencji na rozwiązania.
komentarz 13 lutego przez excavelty Bywalec (2,500 p.)
Dziękuję za odpowiedź:). Właśnie zastanawiałem się jak inni na to patrzą. Tylko, że czasami chodzi o jakąś drobną sprawę: poprawienie błędu itd. Takich rzeczy to raczej nie dotyczy, prawda?

Na Githubie autor chyba może wybrać sobie licencję, ale jeżeli ktoś udostępnia kod w formie poradnika, to de facto zgadza się na jego użytkowanie bez żadnych zastrzeżeń?

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 84 wizyt
pytanie zadane 18 września w Nasze projekty przez DoKo Games Użytkownik (510 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 64 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia w Offtop przez Layoutowiec Gaduła (3,760 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 130 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2017 w Offtop przez Dash Nałogowiec (29,510 p.)
Porady nie od parady
Odznacz odpowiedź zieloną fajką, jeśli uważasz, że jest ona najlepsza ze wszystkich i umożliwiła ci rozwiązanie problemu.Najlepsza odpowiedź

55,269 zapytań

99,579 odpowiedzi

204,902 komentarzy

27,241 pasjonatów

Przeglądających: 139
Pasjonatów: 2 Gości: 137

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...