• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie o prawa autorskie do kodu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
642 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2018 w Sieci komputerowe, internet przez excavelty Bywalec (2,480 p.)
Do tej pory wydawało mi się oczywiste, że to co jest udostępnione za darmo w Internecie jest dla wszystkich (przynajmniej jeśli chodzi o kod). Przykładem może być frontend dowolnej strony, ale też ikony(chociaż tutaj spotyka się już licencje).

Wczoraj naszło mnie pytanie co z zawartością poradników, rozwiązań StackOverflow i tym podobnych. Czy taką zawartość można wykorzystywać bez informacji o autorze?

Wczoraj widziałem podobny temat w odniesieniu do jakiejś pracy magisterskiej czy licencjackiej i zasugerowano chyba, żeby autor dodał źródło informacji, chyba że dotyczy ogólnych rozwiązań. Zatem jak to jest, bo raczej nikt nie pisze tych poradników zastrzegając cokolwiek, no ale nie wiem już jak dokładnie to jest.

No i taka standardowa sytuacja: nie wiem jak coś skomponować, jakąś klasę np. wpisuję w wyszukiwarkę, wyświetla się jakiś tutorial i buduję na podstawie jego rozwiązania albo przeklejam coś ze StackOverflow. Czy takie dziłania wymagają jakiejś adnotacji w kodzie?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 13 lutego 2018 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Praca dyplomowa i wszelkie publikacje rządzą się nieco innymi prawami. Wszystko co nie wyszło z Twojej głowy powinno być podlinkowane. Mało tego: nawet jak coś wyszło z Twojej głowy, to kiedyś się do niej dostało dzięki jakiejś publikacji, więc taką wiedzę też musisz podlinkować :)

Ja uważam, że jeśli rozwiązanie z SO jest dobre - a skoro z niego korzystam, to takie raczej jest - to autorowi należą się creditsy, więc dodaję komentarz w kodzie z linkiem do jego odpowiedzi. Prawnie to nie jest rozwiązanie - wpisy na forum nie posiadają licencji na rozwiązania.
komentarz 13 lutego 2018 przez excavelty Bywalec (2,480 p.)
Dziękuję za odpowiedź:). Właśnie zastanawiałem się jak inni na to patrzą. Tylko, że czasami chodzi o jakąś drobną sprawę: poprawienie błędu itd. Takich rzeczy to raczej nie dotyczy, prawda?

Na Githubie autor chyba może wybrać sobie licencję, ale jeżeli ktoś udostępnia kod w formie poradnika, to de facto zgadza się na jego użytkowanie bez żadnych zastrzeżeń?

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 232 wizyt
pytanie zadane 18 września 2018 w Nasze projekty przez DoKo Games Użytkownik (690 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 184 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2018 w Offtop przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 442 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2017 w Offtop przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...