• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Macbook Air vs Dell Inspiron

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,638 wizyt
pytanie zadane 10 października 2017 w Sprzęt komputerowy przez Bartlomiej Glowacki Nowicjusz (120 p.)
edycja 10 października 2017 przez Bartlomiej Glowacki
Cześć,

1. Aktualnie mam 5 letniego Samsung'a, który po małym refreshu działa bardzo dobrze (RAM 8 GB, dysk SSD, Windows 10). Do głównych wad zaliczę wagę, mało stabliną obudowę i podajność na wzrost temperatury pomimo świeżej pasty:
https://www.x-kom.pl/p/117533-notebook-laptop-156-samsung-310e5c-b970-4gb-500-dvd-rw-win8-gt620.html

Wybierany sprzęt w tym momencie ma służyć do dalszej nauki programowania. Jako student na uczelni głównie pracujemy na Linuxie. Na obu wybieranych urządzeniach można postawić wirtualną maszynę, także nie powinno to stanowić utrudnienia. Jednak, czy w obu przypadkach będzie to wydajne?

Dodam, że budżet wynosi do 4000.00 PLN i zależy mi na jakości sprzętu oraz mobilności. Z oprogramowania z którym musi sobie poradzić to PS (zazywczaj proste grafiki i krótkie filmy) i Visual ( wersja 2017 podonno już współptacuje ze środowiskiem macOS (poprawione)). Nie gram w gry, pozostałe zadania to standard od internetu, filmów po Office.

O to modele nad którymi się zastanawiam.

- https://www.x-kom.pl/p/368639-notebook-laptop-133-apple-macbook-air-i5-8gb-128gb-hd-6000-mac-os.html
Czy w tym przypadku dysk nie będzie zbyt mały? Dotatkowo można go rozbudować, ale jest to już karta SD.
Czy Apple dobrze zniesie dużą ilość czasu pracy na zewnętrznym ekranie? Nie wyobrażam sobie pracy bez dodatkowego monitora. Dlatego 13 cali traktuje w tym przypadku jako zaletę w mobilności.

- https://www.x-kom.pl/p/379449-notebook-laptop-156-dell-inspiron-7570-i5-8250u-8gb-1281000-win10.html
Jak w przypadku Apple mam pełne zaufanie, tak w tym przypadku obawiam się błyszczącej matrycy. Mieliście styczność z którymiś modelami z tej serii (np seria 7560)? Nie udało mi się dotrzeć do testu pokazującego ten model w starciu ze słońcem.
Zastanawiam się jak będzie z mobilnością ten model jest niewiele lżejszy od mojego obecnego, ale dodatkowo jest solidniej wykonany.

Liczę na wasze opinie, porady. Przy wyborze producenta wolę poprzestać na Dell'u i Apple.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 10 października 2017 przez niezalogowany
Ja bym brał MacBooka ze względu na system :)

macOS (nie IOS :D) jest oparty na UNIX i dzieli z linuksem bardzo dużo np nawigacja w konsoli jest taka sama

Możesz zainstalować wszystkie pakiety które mógł byś na linuksie

 

I jeśli chodzi o hardware to MacBook Air nie był odświeżany od paru lat i jest bardzooo daleko w tyle i na twoim miejscu brał bym używanego MacBooka Pro z wyświetlaczem retina

A tak to Air jest bardzo lekki przenośny i długo wytrzyma na baterii
komentarz 13 października 2017 przez Comandeer Guru (601,450 p.)

Możesz zainstalować wszystkie pakiety które mógł byś na linuksie

No raczej nie.

IMO bardziej opłaca się zainwestować w Dell XPS z Ubuntu niż w macbooka. 

+1 głos
odpowiedź 11 października 2017 przez OfftheCode Gaduła (4,050 p.)
Macbook air jest świetny na studia ze względu na genialny czas pracy na bateri, aczkolwiek rzeczywiście został nieco zapomniany przez apple i wyświetlacz nie każdego zadowoli. Myślę, że nadal jest to w miarę wydajny laptop i jeśli nie masz ogromnych wymogów to powinien dać radę. W kwesti Visual Studia to rzeczywiście jest wspierane, ale przynajmniej narazie nieco ograniczone, możesz pisać w .Net Corze i robić cross platformy na androida czy też wszystko z apple typu ios, tv os, watch os itd. ale już w c++ nie popiszesz, co prawda pozostają code blocksy, albo możesz być sprytny i dostać licencje studencką od JetBrainsów, a tam masz ide pod każdy język jaki sobie wymarzysz, mocno polecam. Wracając do monitora, myślę, że powinien wytrzymać całkiem sporo, ale to też zależy od tego ekranu jakim będzi owy monitor dysponował. Tak czy siak rozważ czy dysk hdd będzie dla Ciebie wystarczający bo dzisiaj to już naprawdę dość przestarzały sprzęt i może czasem być irytujący, a nowy system plików wprowadzony z high sierra razem z ssd'ekami potrafi zdziałać cuda, jakiś używany macbook (oczywiście nie musi to być zaraz ten z 2016 czy 17 bez portów te z 2015 nadal są świetne) powinien się znależć do 4 kafli. Mimo to jak dla mnie Macbook air nadal jest świetnym sprzętem i jeśli masz możliwość wybrać się do jakiegoś ispot, saturna czy też cortlanda, które oferują modele do przetestowania sobie to warto skorzystać z takiej możliwości.

Nie znam owego della, więc nie czuje się na siłach o nim wypowiadać, ale hardwarowo wygląda dobrze.

Jeśli szukasz jakiś dobrych materiałow na ten temat to polecam ten filmik jak i cały kanał (pamiętaj też, że apple dobrze jest wybrać jeśli zamierzasz sobie tworzyć cały "jabłkowy ecosystem" bo on naprawdę ułatwia życie, pytanie tylko czy apple przestanie podejmować niekoniecznie najlepsze decyzje i wróci na prostą czy rozpadnie się xD) - sorki za taki spam mam nadzieje, że cokolwiek z tych wypocin Ci się przyda. Miłego wieczoru i powodzenia w podejmowaniu decyzji :D

https://www.youtube.com/watch?v=w09tlX_LUVI&t=462s
0 głosów
odpowiedź 13 października 2017 przez Krzysztof_Nowak Stary wyjadacz (10,980 p.)
Kup DELL szybszy procesor 4 rdzeniowy

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 901 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Pucek Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 647 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Xszyfr Początkujący (390 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...