• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Nauka języka - całkowite zanurzenie

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
784 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Krzysztof Trybuś Mądrala (5,280 p.)
zamknięte 22 czerwca 2017 przez Krzysztof Trybuś
Cześć. Chciałbym nauczyć się języka angielskiego, ale kompletnie nie wiem jak się za to zabrać i dlatego też potrzebuje Waszej pomocy.

Chciałbym się od Was dowiedzieć czy istnieje jakaś technika pamięciowa, która umożliwi mi zapamiętywanie całych zdań i umieszczenie ich w pamięci długotrwałej? Chcę się nauczyć gotowych struktur, by już mieć jakiś zasób, który mogę wykorzystać bez zastanawiania się w praktyce - chodzi mi tutaj o takie podstawowe wyrażenia typu np. "How are you", "Very much" itd. które mogę od zaraz zastosować w pewnych sytuacjach życiowych. Nauka pojedynczych słówek jest w moim odczuciu trochę bez sensu, bo pomimo, iż wiem co dane słówko oznacza, to nie wiem jak je wykorzystać w praktyce, a przecież mówiąc nie korzystamy z pojedynczych słówek, lecz gotowych struktur zapisanych w pamięci, stąd też pytam, czy istnieje jakaś metoda, która pozwoli mi zapamiętać całe zdanie?

Załóżmy, że nie rozumiem języka i jestem na poziomie tzw"null", oglądając telewizję, słuchając radia, czytając blogi w języku docelowym jestem w stanie je w jakiś sposób zrozumieć? Jeśli tak to na czym to polega? Obecnie nie chcę skupiać się na gramatyce ,bo na nią też przyjdzie czas.

Każdy Polak potrafi się komunikować w swym języku ojczystym od najmłodszych lat, a podkreślić należy to, iż zapewne  nie uczył się on na początku podstaw gramatycznych i pomimo tego, że nie korzystał z żadnego podręcznika, nie wiedział co to jest przydawka i nie miał możliwości korzystania z dostępnych materiałów, to nauczył się on nim władać - jasne na początku kaleczył itd, ale próbował się komunikować, a z tego co mi wiadomo, to język służy do tego, by rozumieć i być rozumianym. Interesuje mnie to, jak można zrozumieć język który Nas otacza jednocześnie go na początku nie rozumiejąc... Ktoś zna odpowiedz?
komentarz zamknięcia: Uzyskano rozwiązanie zagadnienia.

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
wybrane 11 sierpnia 2016 przez Krzysztof Trybuś
 
Najlepsza

Ucząc się wielu języków obcych i stosując przy tym różne bardziej i mniej skuteczne metody, z czasem wypracowałem własną skuteczną metodę nauki języków obcych z którą chciałbym się z wami podzielić. Metoda ta, w dużym stopniu ograniczy fazę Plateau, przez którą i tak prędzej czy później przejdziemy.

Etap pierwszy

Etap pierwszy w procesie nauki języków obcych polega na nauce 2.000 najczęściej występujących w danym języku słów. W internecie można znaleźć wiele słowników frekwencyjnych, ja polecam słownik ISEL. Słownictwo to, to zupełne minimum które należy opanować na samym początku. Aby nauka słownictwa była przyjemna, można skorzystać z bardzo fajnego programu ANKI, to program komputerowy przeznaczony do nauki metodą wielokrotnych powtórzeń, który umożliwia szybkie uczenie się dzięki specjalnemu systemowi powtarzania materiału, docierającemu do pamięci długotrwałej, opartej na krzywej zapominania. Opanowanie na początku tego zakresu słownictwa pozwoli nam zrozumieć około 60% tekstu pisanego ogólnego przeznaczenia w języku który się właśnie uczymy, a resztę z kontekstu. Słownictwo to pozwoli tobie na dość precyzyjne wyrażanie swoich myśli. Efekty będą na tyle szybkie oraz efektywne, że nie pozwoli to tobie zniechęcić się do dalszej nauki i twoja motywacja do dalszej nauki nie spadnie. Będziesz w stanie przy użyciu tego słownictwa wyrazić każdą swoją myśl czy opisać konkretną rzecz. Polecam również zaopatrzyć się w dobry podręcznik gramatyki i jednocześnie przerabiać zawarty w nim materiał.

Etap drugi

Gdy już opanujesz 2.000 najczęściej używanych słów, staraj się jak najwięcej czytać w języku który się uczysz. Dużo czytając, utrwalisz solidnie nowo poznane słowa - nastąpi ich aktywacja w mózgu. Staraj się najlepiej czytać teksty / artykuły tematycznie ciebie interesujące - nie ma sensu czytać czegoś co ciebie w ogóle nie interesuje, czytać na siłę i tym samym stracić motywację do nauki języka. Ja, gdy uczę się nowego języka, czytam różne interesujące mnie artykuły na Wikipedii. Dodawaj nowo poznane i nieznane tobie słówka do bazy w twoim ulubionym programie do nauki słówek, np. we wspomnianym przeze mnie programie ANKI. Staraj się też pisać w tym języku z innymi, np. na chacie, portalach, forum, jakimś komunikatorze, lub poprzez pocztę elektroniczną. Znajdź jakiegoś dobrego przyjaciela na drugim końcu świata i korespondujcie.

Etap trzeci

Zacznij dużo słuchać języka mówionego. Otocz się nim. Znajdź jakieś ciekawe radio online, oglądaj filmy na Youtube, albo gdy uczysz się języka angielskiego, zacznij oglądać swoje ulubione seriale w oryginale, na początku z napisami po angielsku (nigdy z napisami po polsku). Nie polecam jednak uczyć się na podstawie piosenek, czy filmów, gdyż występują w nich bardzo zaawansowane idiomy często nie zrozumiałe nawet dla samych nativów, skróty myślowe, oraz szybka niewyraźna mowa.

Etap czwarty

Zacznij stosować metodę shadowing. W skrócie, metoda ta polega na powtarzaniu usłyszanych zdań natychmiast po lektorze, starając się jak najlepiej naśladować tempo, akcent i wymowe usłyszanego zdania.

Polecam jeszcze słownik 1500 najpopularniejszych fraz
http://www.isel.edu.pl/materialy/slowniki/isel-1500.php

(analiza zdań)
http://www.isel.edu.pl/blog/index.php

Dobrym sposobem jest również nauka na pamięć wielu zdań oraz ich analiza. Zapamiętujemy za jednym razem różne konstrukcje oraz zasady gramatyczne.

(artykuł mojego autorstwa)

komentarz 11 sierpnia 2016 przez Krzysztof Trybuś Mądrala (5,280 p.)
Dobrze. Ja już znam te metody, ale w temacie rozchodzi się o to, że nie wiem jak zapamiętać całe wyrażenie wyrażenie wraz ze znaczeniem np. Thank you very much i jak zrobić, by została całe wyrażenie wraz z jego zrozumieniem w głowie na stałe? Do pojedynczego słówka korzystam z asocjacji i zostaje, a jak zapamiętać całe wyrażenie?
komentarz 11 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 11 sierpnia 2016 przez jpacanowski

Ja z tym nie mam akurat w ogóle problemu. Dwa razy przeczytam zdanie na głos patrząc na tłumaczenie i natychmiast zapamiętuję i nawet np. pamiętam co wtedy leciało w TV, ale to już inna bajka.

Pamiętam pewne zdanie:

I have nobody to rely on.
(Nie mam nikogo na kim mógłbym polegać)

To jedno zdanie, a wiele nowych rzeczy się nauczyłem. Rozkładam zdania na czynniki pierwsze.

Taka nauka zdań to bardziej naturalna nauka języka niż pojedynczych słówek, to fakt.

komentarz 11 sierpnia 2016 przez Krzysztof Trybuś Mądrala (5,280 p.)
Ok. Spróbuję tak jak piszesz i biorę się do roboty.
komentarz 11 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Masz nowe zdanie, przeanalizuj je, zobacz na polskie tłumaczenie i natychmiast je zapamiętasz na całe życie ;)

To jest chyba najbardziej naturalna nauka języków obcych, dziecko nie uczy się przecież pojedynczych słówek - przecież słyszy tylko dookoła pełne zdania.
komentarz 11 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Muszę ci zdradzić, że właśnie tak się uczyłem angielskiego i nigdy nie uczyłem się samej gramatyki - wchłaniałem ją tak jak dziecko, czyli podświadomie, a piszę i czytam biegle w tym języku i jednocześnie nie popełniam żadnych błędów gramatycznych. A wiem, bo rozmawiam tylko z samymi native speakerami.
komentarz 11 sierpnia 2016 przez Krzysztof Trybuś Mądrala (5,280 p.)
A powiedz mi jeszcze jedną rzecz, bo chciałbym już mieć wszystko w głowie uporządkowane... Załóżmy, że uczysz się obecnie nowego dla siebie języka, nie znasz na tę chwilę ani jednego słowa, frazy, kompletnie nic. W takim wypadku ucząc się słów danego języka - przyjmijmy, iż chcesz opanować te niezbędne 2000 słów, uczysz się ich pojedynczo na pamięć, czy też uczysz się w przydatnym kontekście i zapamiętujesz cały kontekst? Pytam, ponieważ jest to początkowy fundament, którego jeszcze nie rozumiem, a jak się tego nie dowiem, to będzie mi bardzo ciężko, gdyż jest to wiedza dla mnie elementarna. Chodzi mi konkretnie o to jak Ty w takiej sytuacji zaczynasz.

Pozdrawiam i dziękuję Tobie bardzo za chęć pomocy, a także klarowne odpowiedzi.
komentarz 11 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 11 sierpnia 2016 przez jpacanowski

Tak, zawsze najpierw biorę się za naukę tych podstawowych słówek. Jeśli chodzi o język angielski to tak jak podałem wcześniej, znajdziesz ten słownik frekwencyjny tutaj. Natomiast jeśli interesuje ciebie lista do innych języków to pisz ;) Jest nawet program do tworzenia własnych słowników frekwencyjnych - AntConc.

Raczej uczę się samych słówek. Gdy ich się nauczę to staram się jak najwięcej w tym języku czytać, np. artykuły na Wikipedii i wtedy uczę się już tych nowopoznanych słowek i dodaje je do bazy ANKI wraz z jakimś przykładowym zdaniem z tego słownika http://www.ldoceonline.com/dictionary/rely

Ten słownik Longman ciekawy, bo pokazuje przy każdym słowie jak często jest używane, np. przy tym 'rely' pokazuje 'S2', czyli należy do Top 2000 spoken words.

+2 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2016 przez Spiral Obywatel (1,330 p.)

Możliwe że ten film ci w pewnym stopniu pomoże:
https://www.youtube.com/watch?v=78FpZVVEpk8

0 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2016 przez Kodeman Gaduła (4,480 p.)
Pamiętam dokładnie swoje początki języka angielskiego, otóż zaczęło się od gier. Jak byłem mały, to pierwszą moją grą w języku angielskim był SWAT 4. Jest się tam dowódcą oddziału i wydaje komendy. Byłem trochę za mały, żeby pomyśleć o siedzeniu z translatorem, (na to przyszedł czas później) ale zacząłem rozumieć te komendy, prawdopodobnie tak jak małe dzieci uczą się języka. Patrzyłem na reakcję. Moim pierwszym słowem zrozumianym po angielsku było Follow, bo po wydaniu tego rozkazu, moi ludzie szli za mną. Myślę, że gry są bardzo dobrym sposobem na naukę języka. Jak obejrzysz telewizję, czy posłuchasz radia i czegoś nie zrozumiesz, to w sumie nic się nie stanie, ale w grze strategicznej albo zrozumiesz, albo przegrasz, taka dodatkowa motywacja.
0 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2016 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)
https://pl.speaklanguages.com/angielski/zwroty/

Tutaj masz stronę z całymi zwrotami po angielsku ułożonymi tematycznie, mam nadzieję, że ci się przyda. To tak apropo nauki gotowych struktur.
komentarz 11 sierpnia 2016 przez Krzysztof Trybuś Mądrala (5,280 p.)
Dziękuje, napewno się przyda. Ale jak się uczyć tych zwrotów, aby trafiły do pamięci? Nie wiem tego, dlatego ten temat powstał. Potrafię tylko zapamiętać pojedyncze słówko, a to jest mało użyteczne
komentarz 11 sierpnia 2016 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)
Zależy od osoby, jest masa technik pamieciowych. Możesz np pouczyć się zwrotów związanych z podróżami, a potem np odgrywać scenke, że zgubiles się i szukasz dworca albo nie wiesz jak dojść do centrum. No i tak sobie ze sobą gadasz i w końcu Ci to w głowie zaskoczy ;d

Podobne pytania

0 głosów
8 odpowiedzi 1,056 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 564 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 709 wizyt

92,626 zapytań

141,486 odpowiedzi

319,844 komentarzy

62,009 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...