• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ocenianie/zgłaszanie - moje refleksje

Object Storage Arubacloud
+6 głosów
153 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2016 w Sprawy forum przez Benek Szeryf (91,050 p.)

Przyglądam się forum od dłuższego czasu. Moje wnioski są takie, że mało jest tu prawdziwych fachowców oraz osób dojrzałych (bez wiedzy, ale myślących). Większość to osoby początkujące i roszczeniowe, które mają problemy z poprawną pisownią, nie mówiąc już o tym, że nie potrafią znaleźć samodzielnie rozwiązania w Internecie i wolą napisać szybko niepoprawną wiadomość. Wiem, że na forum pojawiła się już dyskusja na temat poziomu użytkowników i nie chcę jej dublować. Wnioski z tamtej polemiki są takie, że nie bardzo da się z tym coś zrobić, bo trzeba by wcześniej weryfikować użytkowników. Ja jednak uważam, że da się coś poprawić.

Na forum wprowadzono system oceny wiadomości oraz zgłaszania treści łamiących regulamin. Ocena wiadomości pozwala przyznać + lub -. I już dostrzegłem, że jest to wykorzystywane nie tak, jak powinno być. Przykład: http://forum.pasja-informatyki.pl/114813/czy-to-koniec-wolnego-linuksa (w tej chwili pierwsza wiadomość jest oceniona na -3). Dlaczego? Wiadomość jest napisana poprawnie, jest zachęta do dyskusji, jest jakaś refleksja autora, a mimo to niedojrzali użytkownicy przyznali minusy. Czemu? Dlatego, że najpierw przyznano jeden -, bo ktoś "nie zgadzał" się z treścią wiadomości, tzn. nie podobało mu się, że Linux może zostać sprzedany. Potem pozostałe minusy poszły za ciosem. Rozumiem jeszcze negatywne ocenianie wiadomości niezwiązanych z informatyką, np. teorie spiskowe, ale żeby aż tak? To jest wręcz infantylne zachowanie.

Pragnę zauważyć, że często wiadomości pisane niepoprawnie, powtarzające pytania które są na forum, nie mają przyznawanych ujemnych głosów, a nawet niektórzy na nie odpowiadają, podając rozwiązanie (czyżby nabijanie punktów?). Z drugiej strony rodzi się pytanie, dlaczego komentarze nie mają głosów ujemnych? Nieraz są one bardziej błędne niż sam post. Ponadto nie ma możliwości podania powodu zgłoszenia wiadomości do moderatora. Dlaczego? Zdarzało mi się zgłaszać wiadomości, które łamały regulamin, a zostawały one nietknięte przez moderatora. Czasem bywa tak, że ktoś napisze wartościową wiadomość, ale przy kopiowaniu linka utnie część hiperłącza. Wtedy link prowadzi do nieistniejącego adresu. W związku z powyższym proszę o rozważanie przeprowadzenia dwóch zmian na forum:

  • Usunięcie możliwości oddawania głosów negatywnych, bo niektórzy nie wiedzą jak z nich korzystać
  • Możliwość uzasadnienia zgłoszenia wiadomości, dzięki czemu każdy pomoże moderatorom utrzymać porządek na forum

3 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 2 marca 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Zarówno o jednym jak i o drugim dyskusje już nie raz tutaj były prowadzone.

Zobacz ten temat: http://forum.pasja-informatyki.pl/82641/czy-uwazasz-ze-glosy-na-forum-powinny-byc-jawne-dla-moderatorow-forumowe-referendum

Co do drugiego jestem jak najbardziej za, już dawno wspominałem o tym, że czasem patrzę na post i nie wiem jako moderator co zgłaszający miał na myśli i krótki powód oraz informacja kto zgłasza według mnie byłyby tutaj przydatna. Po co kto zgłasza? Bo mieliśmy jakiś czas temu falę nic nie znaczących zgłoszeń nie wiadomo od kogo, dlatego jeśli ktoś rzeczywiście zauważy coś niezgodnego z regulaminem, błędną kategorię czy coś, to nie widzę przeszkód aby mógł się pod tym znaleziskiem "podpisać". Ostatnio nie pamiętam takiego przypadku, jest dość spokojnie, co nie zmienia faktu iż moim zdaniem by się to przydało. Ktoś też powiedział mi, że jako moderator powinienem sam wiedzieć czy w danej wypowiedzi wszystko jest dobrze czy nie - pewnie, zgodzę się, ale taki krótki komentarz nie byłby przecież jakimś wielkim problemem, a z pewnością nie raz by ułatwił i byłoby od razu wiadomo o co chodzi. Tutaj pewnie też ograniczeniem może być sam skrypt forum, nie wiem czy oferuje takie możliwości.

Jeśli chodzi o głosy negatywne to według mnie nie powinny znikać, to że ktoś nie umie z czegoś korzystać to nie znaczy że od razu trzeba coś usunąć. Ja już bardziej byłbym za tym, aby głosy były publicznie widoczne - jak daję komuś głos to mam ku temu konkretny powód i nie wstydzę się tego, mogę nawet spokojnie wyjaśnić za co dałem. Co do tego pomysłu jednak głos zabrał już Mirosław Zelent w temacie który podlinkowałem wyżej i sprawa wydaję się jasna.

Pomijając już to wszystko, to prawie że zawsze (jeśli nie zawsze, oprócz późnych godzin nocnych oczywiście) jakiś moderator jest na IRC - wystarczy wejść, napisać z czym jest problem i z pewnością nie zostanie to zignorowane, a wręcz reakcja będzie od razu - zgłaszając coś trzeba czekać, aż ktoś to zgłoszenie zauważy.

+5 głosów
odpowiedź 2 marca 2016 przez niezalogowany

Pragnę zauważyć, że często wiadomości pisane niepoprawnie, powtarzające pytania które są na forum, nie mają przyznawanych ujemnych głosów

Z prostego powodu: bo nikomu już nie chce się na takie wiadomości zwracać uwagi, jeżeli wrzuciłbyś taki link na IRC to, któryś z moderatorów zwróciłby na to uwagę i podjął odpowiednie kroki.

niektórzy na nie odpowiadają, podając rozwiązanie (czyżby nabijanie punktów?)

Nie wszyscy siedzą na tym forum 24h/dobę więc nie muszą kojarzyć wszystkich pytań, także nie w każdym przypadku jest to nabijanie punktów.

Ponadto nie ma możliwości podania powodu zgłoszenia wiadomości do moderatora. 

Fakt, tego brakuje, ale zawsze pozostaje możliwość opisowego zgłoszenia na IRC.

Zdarzało mi się zgłaszać wiadomości, które łamały regulamin, a zostawały one nietknięte przez moderatora

Podaj przykład (skoro zostały nietknięte przez moderatora to wciąż powinny być widoczne na forum), mi się jeszcze nie zdarzyło aby któryś z moderatorów zignorował moje uwagi / zgłoszenia.

 

Usunięcie możliwości oddawania głosów negatywnych nie bardzo pomoże, prędzej by to zadziałało gdyby nicki osób były widoczne publicznie, ale to nie przejdzie bo ten pomysł pojawił się dawno.

 

+2 głosów
odpowiedź 2 marca 2016 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)

...powtarzające pytania które są na forum, nie mają przyznawanych ujemnych głosów, a nawet niektórzy na nie odpowiadają, podając rozwiązanie (czyżby nabijanie punktów?)...

Sorry ale nie zamierzam każdego tematu sprawdzać czy już był na forum czy nie, a jak potrafię od razu pomóc i mam chwilę czasu to odpisuję.

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 196 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2017 w Offtop przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
+3 głosów
6 odpowiedzi 651 wizyt
+33 głosów
1 odpowiedź 652 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...