• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pozbądźmy się śledzącego iframe Facebooka ze strony forum. [ankieta]

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
644 wizyt
pytanie zadane 20 października 2022 w Sprawy forum przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

Cześć.

Jak pewnie widzicie, u dołu strony naszego forum widniejetaki obiekt:



Problem z tym obiektem jest taki, że zawiera on mechanizmy śledzące, które przyczyniają się do zmniejszania naszej prywatności w Internecie, i dotyczy to WSZYSTKICH użytkowników naszej strony, także tych którzy nigdy nie kliknęli w ten przycisk "Polub tę stronę" ani nawet nie mają konta na Facebooku. Polecam ten film (jak i cały kanał pana Jana Iłowskiego):
https://www.youtube.com/watch?v=nDIq1JyxVpw

Wszyscy też doskonale wiemy, że:
- fanpage i kanał YouTube Pasji Informatyki nie są prawie w ogóle powiązane z Forum; Stelmach nie udziela się na Forum w ogóle, a Zelent pojawia się raz na rok by zalinkować jakieś promocje z Heliona
- coraz mniej ludzi czerpie informacji z fanpagy na Facebooku
- fanpage Pasji Informatyki i tak publikuje prawie tylko newsy o filmach, więc śledzenie go nie jest bardzo wartościowe.

Dlatego chciałbym dać do obrad kwestię usunięcia ww. obiektu. 

Przedyskutujmy to.

Pozdrawiam.

Możliwe odpowiedzi:
Jestem za usunięciem przycisku (18 głosów, 82%)
Jestem za pozostawieniem przycisku (3 głosów, 14%)
Waham się. (1 głos, 5%)
1
komentarz 20 października 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Jak ktoś chce, może się odciąć od facebooka na swoim komputerze.

/etc/host (pod windą jest też analogiczny plik) i przekierowanie że wszystkie komputery facebooka = 127.0.0.1

Można też użyć firewalla, routingu i jeszcze innych metod.

6 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 20 października 2022 przez niezalogowany
Warto jeszcze dodać, że SDK fejsa ładuje nam dodatkowo 80kB JS-a
komentarz 2 listopada 2022 przez neo1020 Dyskutant (8,430 p.)
kaizen :D
+5 głosów
odpowiedź 20 października 2022 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Poruszyliśmy już ten temat krótko na Discordzie, ale tu też chętnie się oczywiście włączę do dyskusji i odniosę swoim okiem.

Dla mnie osobiście ten widget problemem nie jest, tzn. nie obawiam się tego tytułowego "śledzenia" w takiej postaci. Rozumiem jednak, że są osoby, którym może to przeszkadzać, tyle że to występuje nie tylko u nas, a w bardzo wielu miejscach, więc pomimo to muszą one sobie szukać rozwiązania jeśli to jest faktycznie dla kogoś realny problem. Usunięcie tego z forum jest jakimś krokiem, bo zawsze to jedna strona mniej, ale to nadal praktycznie nic przy całej skali. Rzecz jasna nie jest to żaden konkretny argument, bo to że inni z czegoś korzystają albo nie, to mało konkretna odpowiedź, ale pokazuje to, że obecnie w zasadzie to niczego nie rozwiązuje dla osoby, która w ogóle w internecie nie chciałaby takiego śledzenia.

Odpowiadając na kwestie przytoczone od myślników: źle do tego podchodzisz. Nie patrz w kontekście MZ i tego co robi, a spójrz w kontekście całej marki. Najczęściej tak to działa i nie tylko u nas na forum, ale ogólnie w życiu czy biznesie, że elementy działające razem w ramach jednej marki/grupy/organizacji/firmy są w niej wzajemnie promowane, współdziałają razem, aby mieć wspólne korzyści. Nierobienie tego byłoby nierozsądne, bo odbiorcami każdego z tych elementów mogą być inne osoby, a w taki sposób można za darmo (bez wykupienia jakiejś reklamy czy innej współpracy) powiadomić ich także o tych innych miejscach. W stopce forum promowany jest nie tylko Facebook Pasji informatyki, ale także linki do innych serwisów stworzonych czy polecanych przez nas/MZ. I w drugą stronę to samo: zauważ, że na stronie Pasji informatyki, stronie MZ czy pod każdym filmikiem na kanale YT są linki do forum. Wobec tego co mówisz uczciwym byłoby usunięcie ich stamtąd, bo czemu my mielibyśmy usuwać to co promuje inne rzeczy MZ, a jednocześnie oczekiwać tego, że on będzie nadal promował forum.

Twierdzisz, że coraz mniej osób czerpie informacje z FB - być może, ja nie mam takich statystyk. Tyle że każdy jeden dodatkowy odbiorca treści, użytkownik forum, widz kanału itp. jest plusem. Nawet jeśli faktycznie coraz mniej osób, to nadal ktoś może się tam pojawić, więc jeśli strona na FB nadal jest prowadzona, to nie widzę w tym problemu. Mówisz że śledzenie informacji o nowych filmach itp. na FB jest mało wartościowe. Spoko, dla Ciebie tak właśnie może być, ale nie wiesz co jest wartościowe dla innych i jak oni z tego korzystają. Być może dla kogoś to będzie właśnie motywacja, aby trafić na film. Przykładowo trafi do nas na forum z Google szukając po błędzie jaki otrzymał podczas programowania, następnie w stopce natrafi na informację o stronie FB, a na niej znajdzie informacje o filmie i tym sposobem zasubskrybuje kanał. Rozumiem to, że możesz nie lubić FB, ale obiektywnie rzecz biorąc każde dodatkowe miejsce, gdzie można znaleźć i zaangażować swoich odbiorców wychodzi dla całej marki (której forum jest częścią, a nie jest poza nią) na plus, bo równie dobrze ktoś może przez znalezienie strony na FB trafić finalnie na forum.

Nie zgadzam się więc z podaną argumentacją, ale nie widzę problemu w usunięciu tego widgetu i zastąpieniu go inną formą promocji strony na FB. Można na przykład przerobić jakoś to miejsce w stopce, aby pojawiły się tam same ikonki różnych social mediów/innych stron z linkami albo wstawić jakiś prosty banner o stronie na FB, który będzie statycznym obrazkiem z linkiem, a nie tym widgetem ładowanym z domeny FB.
+2 głosów
odpowiedź 1 listopada 2022 przez Velta Maniak (52,010 p.)

Podbijam, ponieważ wygląda na to, że ta sprawa jeszcze nie została rozwiązana.

Zastąpienie widżetu zwykłym przyciskiem z odnośnikiem niesie same korzyści:

  • Poprawi to ochronę prywatności odwiedzających witrynę. Przypominam, że serwis Facebook zbiera dane także o tych internautach, co nie posiadają na nim konta. A prywatność często pojawia się w kodyfikacjach praw człowieka i Internet nie jest przestrzenią stanowiącą od tego prawa wyjątek.
  • Poprawi się szybkość wczytywania wszystkich zasobów. Pomimo multiplexingu, nadmiarowy JavaScript nadal może stanowić problem pod tym względem.
  • Pozwoli na lepsze wykorzystanie tej przestrzeni. Zamiast wyłącznie przekierowywać na stronę na Facebooku, można dodać także przyciski prowadzących do innych serwisów, zamiast listy linków, by przyciągnąć uwagę poszukującego innych powiązanych miejsc w Internecie.
+1 głos
odpowiedź 20 października 2022 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
edycja 20 października 2022 przez rafal.budzis
Jeśli chcesz żeby nikt cię nie śledził to nie używaj Internetu / usuń facebooka. Sorry ale i tak od tego nie uciekniesz. Nie rozumiem też po co? Moim zdaniem warto mówić więcej o kryzysie klimatycznym. I tu byś mnie przekonał żeby dodać chociaż lazy loading tego elementu w celu oszczędzania energii :P
komentarz 20 października 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Od całkowitego śledzenia nie uciekniesz, ale można je ograniczyć. To tak jakbyś powiedział: po co szukać leku na raka skoro uratuje on 90% chorych ludzi a nie 100%.

Mogę Cie namówić do innych rzeczy:
- wypróbuj search engine Ecosia albo OceanHero
- jak zepsuje Ci się aktualny smartfon to rozważ FairPhone
- używaj ciemnych theme
komentarz 20 października 2022 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Naprawdę porównujemy widget FB, który można z palcem w nosie wyciąć na poziomie pliku hosts w systemie, do leku na raka…?

komentarz 20 października 2022 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)

@J0ker, Rozważam FairPhone ale "niestety" od 5 lat obecny sprzęt mi działa wiec trzymam się mojego starego Pixela 1 ;) Do listy dorzuciłbym oglądanie filmów w mniejszej rozdzielczości mi 720p starcza. 

Jednak wróćmy do problemu. Nie rozumiem jaki problem chcesz rozwiązać? Co złego jest w samym śledzeniu? 

Lek na raka jest pomaga wydłużyć życie ludzi a w czym pomaga brak śledzenia?

1
komentarz 20 października 2022 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
@mokrowski odpowiesz na moje pytanie? Co złego jest w samym śledzeniu?  Gdzie tu oddawanie wolności?
1
komentarz 20 października 2022 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

@rafal.budzis

Oczywiście. Można zacząć od tego: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4943329/wiek-kapitalizmu-inwigilacji tu masz bezpośrednią odpowiedź za jaką cenę i jakie konsekwencje ma ... śledzenie dla Ciebie oraz ludzi jako obywateli.

Jako wektor który wydaje się zbieżny z ogólną tendencją, którąkolwiek z książek Juwal Noach Harari. To jest pop-science i jest tam wiele nadużyć metodologicznych, ale jest ... modny (taki "Paulo Coelho" filozofii) i niektórzy stawiają mu już ołtarzyki.

No to pokrótce. Masz definicje "chłodną i realistyczną" (od Zuboff), i informację o modzie która nieco przeraża. Możesz sobie wyrobić zdanie na ten temat :)

Nie chcę odsyłać Cię do klasyków, bo lepiej czytać z przykładami które odnoszą się do dzisiejszej rzeczywistości :)

Ogólnie, warto zapoznawać się z treściami które osobiście Ci nie pasują. To buduje obraz ... prawdziwszy.

2
komentarz 21 października 2022 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Jesteś w stanie podać jakiś przykład z książki? Zdecydowanie wole forme dyskusji a na książkę nie wiem czy znajdę czas bo jeszcze nie zainteresowałeś mnie tematem.

Obecnie uważam (być może błędnie) że samo zbieranie treści jest zupełnie neutralne. Złe lub dobre może być ich wykorzystanie. Jednak taki FB lub google ma tak dużo userów ze dane analizuje się zbiorczo i w moim odczuciu nie narusza to prywatności.

Blokowanie śledzenia to półśrodki. Jeśli uwazasz ze jakas firma źle wykorzystuje twoje dane powinieneś nie korzystać z usług tej firmy. (Np przekierowac domeny w hosts) Po co walczyć z jednym wigetem skoro można jednym ruchem zablokować całość? Pewnie dlatego że używacie FB? Ale czy to nie jest hipokryzja?
1
komentarz 21 października 2022 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Jeśli nie chcesz zajrzeć do materiałów/książek/prawodawstwa/... a bazujesz na "odczuciach", to dyskusja będzie stratą mojego czasu, bo o swoim decydujesz Ty. Nie zależy mi także na zainteresowaniu Cię tematem. Zapytałeś, dostałeś najlepszą znaną mi odpowiedź i zrób z tym co chcesz. Jeśli zapytasz mnie o dobre źródła tak pro jak i anty (takiego czy innego stanowiska), chętnie służę.

0 głosów
odpowiedź 20 października 2022 przez Toxc Mądrala (7,140 p.)

Jak pewnie widzicie, u dołu strony naszego forum widniejetaki obiekt:

Ja nie widzie laugh forum.pasja-informatyki.pl facebook.net * block

Dlatego chciałbym dać do obrad kwestię usunięcia ww. obiektu. 

yes

 

komentarz 2 listopada 2022 przez neo1020 Dyskutant (8,430 p.)
Działa Ci ten block ? Bo u mnie nie

https://youtu.be/H__is7BFKAg

Ciekawe czy adblock premium by to zablokował. xd
komentarz 12 listopada 2022 przez Toxc Mądrala (7,140 p.)
0 głosów
odpowiedź 1 listopada 2022 przez juampi Użytkownik (610 p.)
No spoko, mozna usunac ale pamietaj ze nic to nie zmieni. jak ci to tak bardzo przeszkadza to se to wylacz i tyle. pamietaj tez ze te staty sa ZBIOROWE a FB ma tyle userow ze twoje dane stanowia jakies 0,0002% calych danych. i tak usuniecie tego jest bez sensu poniwaz i tak na calym necie tego sa setki, tysiace, a moze nawet miliony. nie protestuje ale tez nie popieram. i zdania raczej nie zmienie
komentarz 7 listopada 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Strony internetowe używają tzw. fingerprintingu i tworza indywidualny profil każdego użytkownika w Internecie. Wiele stron internetowych wie, na jakie strony wszedłeś wcześniej, to nie jest tak że każda strona "sama sobie rzepkę skrobie". Im bardziej masz indywidualny unikalny zestaw odwiedzanych stron (mój na pewno jest bardzo unikatowy) tym łatwiej Cię wyodrębnić.
komentarz 7 listopada 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Ale co ciągle polega na tym, ża na stronie X musi być fragment powodujący sciągniecie czegoś z FB. Może to być choć obrazek (choć wtedy możliwiści FB są słabe). Jeśli strona X trzyma wszystko lokalnie to poza nią nikt niczego się nie dowie.
komentarz 8 listopada 2022 przez juampi Użytkownik (610 p.)
Okej spoko masz racje ale jakos nie przeszkadza mi to ze np lubie ukladac kostki i ktos o tym wie bo moje dane nic nie zmieniaja w calym "zbiorze". mozesz sobie zbieranie takich danych na kilka sposobow wylaczyc, sam cos o tym wiem bo mialem kiedys wrecz fobie na punkcie sledzenia ale spojrz na to z innej strony: uzytkownik wchodzi sobie na strone no i jego dane gdzies tam sa w tych 0.0003% innych danych. taki user nie chce tego sledzenia no wiec prosi administratorow strony aby taki sledzacy element usunac, a adminowie sie zgadzaja. zadowolony user dalej nie wplywa w nawet minimalnym stopniu na zbiorowe dane i wchodzi na kolejna strone. na tej stronie znajduje sie podobny element a niezadowolny uzytkownik ma znowu prosic adminow? a co jak sie nie zgodza? to bledne kolo. a przeciez wystarczy to sobie zablokowac... oczywiscie to tylko moja opinia i mozesz z nia zrobic co chcesz. moje zdanie znasz.
komentarz 17 listopada 2022 przez juampi Użytkownik (610 p.)

@J0ker, tak naprawdę to w mojej opini warto to usunąć lub zmienić na jakiś guziczek lub baner jednak nic sie nie zmieni jesli to zostanie. to jest tylko moja opinia i mozesz sie na nia nie zgadzac jednak wydaje mi sie ze juz lepiej sobie to zablokowac w hosts niz cieszyc sie jedna strona mniej...

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 171 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2020 w Sprawy forum przez wall7489 Obywatel (1,250 p.)
+18 głosów
10 odpowiedzi 4,896 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2019 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 334 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2018 w Sprawy forum przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...