• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki linux pod c++?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,062 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Shiro Stary wyjadacz (10,300 p.)
Jaki linux wybrać pod pisanie aplikacji okienkowych w c++ najlepiej by było mi pisać w c++ builderze, ale chyba nie ma tego kompilatora linux dlatego do tego fajnie by było abyście napisali jaki kompilator jeszcze pod linuxa. Chciałbym jakieś minimalistyczne GUI kiedyś używałem chyba xfce ale nie jestem pewny czy to tak się nazywało. xD Proszę o pomoc i pozdrawiam

7 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 8 listopada 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Linux(Kernel) jest tylko jeden, Dystrybucji jest multum.

Może Debian/Ubuntu?

Jak pisać pod Linux'a to najlepiej na popularnej dystrybucji aby możliwość testowania na popularnej dystrybucji mieć zawsze pod ręką.
+2 głosów
odpowiedź 8 listopada 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Jakikolwiek. Jeśli chcesz pisać aplikacje okienkowe, które miałyby być multiplatformowe, to zainteresuj się:

+2 głosów
odpowiedź 8 listopada 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
Kazdy linux powinien mieć już zainstalowany kompilator C/C++ (gcc/gpp) albo daje się go szybko doinstalować. Potrzeba tylko bibliotek do pisania wersji okienkowych.

Linux do aplikacji okienkowych wykorzystują głównie trzy biblioteki GTK, Qt i wxWidgets ale są też inne.

C++ Builder to nie kompilator tylko zestaw kompilator + IDE + wizualne budowanie okienek. C++ Builder daje się uruchomić na Linux z użyciem emulatora Windows. Programy nim skompilowane są dla Windows więc je też trzeba uruchamiać z użyciem emulatora Windows. Używanie jego jest więc trochę dziwnym rozwiązanie gdy Linux posiada własne narzędzia.

Narzędzie podobne do C++ Builder dostarcza producent biblioteki Qt - QtCreator. Instalujesz jednocześnie kompilator, bibliotekę Qt i IDE z wizualnym tworzeniem okien. QtCreator istnieje też na Windows więc ten sam kod źródłowy daje sie łatwo potem skompilować w Windows do natywnej aplikacji.

http://www.qt.io/ide/
komentarz 9 listopada 2015 przez Shiro Stary wyjadacz (10,300 p.)
To tylko 30dniowa wersja :) Masz coś za darno ?

:)
komentarz 9 listopada 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)

IDE = edytor kodu + kompilator + narzędzia do budowania aplikacji

IDE + wizualny edytor okienek = narzędzie RAD

Zareklamowałeś Qt, to ja zareklamuję wxWidgets. :P

Multiplatformowe IDE Code::Blocks ma również wbudowany* wizualny edytor - wxSmith dla wxWidgets.

Zaleta ta sama, co przy QtCreator - piszesz sobie jeden kod, a działa (po kompilacji oczywiście) na kilku platformach.


*- zaimplementowany jako wtyczka z pakietu 'contrib-plugins', jak większość jego ponadpodstawowej funkcjonalności

komentarz 9 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

To tylko 30dniowa wersja :) Masz coś za darno ?

Jeśli mówisz o Qt - ono jest darmowe.

komentarz 9 listopada 2015 przez Shiro Stary wyjadacz (10,300 p.)
Hmm a więc mógłbym po prosić o link do darnowej wersji Qt ponieważ znalazłem ale .. http://www.qt.io/download/

Ktoś mi może przetłumaczyć jak to zainstalować (ubuntu 14.04 LTS) ? Jestem zielony z linuxem może polecicie jakiś kurs ?
komentarz 9 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Ooooodrobinkę niżej masz guzik do wersji darmowej: http://www.qt.io/download-open-source/

Ktoś mi może przetłumaczyć jak to zainstalować (ubuntu 14.04 LTS) ?

Zignoruj jakiekolwiek linki i zainstaluj z repozytorium:

sudo apt-get install qtcreator

+1 głos
odpowiedź 1 grudnia 2015 przez endo93 Użytkownik (720 p.)

Osobiście korzystam z Linux Mint i programuję w C++ z Qt. Qt dostarcza razem z biblioteką IDE, które działa wyśmienicie. Możesz pisać w tej bibliotece na linuxach i później kompilować na windowsie, jeżeli potrzebujesz później komuś udostępnić. Jestem naprawdę zadowolony z tego wyboru, więc polecam laugh.

Co do C++, to na każdym linuxie jest GCC i możesz sobie kompilować kody w tym języku bez problemów.

0 głosów
odpowiedź 9 listopada 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Wybierz taką dystrybucję którą znasz najbardziej. Doinstalujesz C++ i jakieś IDE.
0 głosów
odpowiedź 1 grudnia 2015 przez jack Nowicjusz (200 p.)
Polecam samemu sprawdzić kilka dist. i poczytać w sieci (każda distr. ma C++....).

Przy okazji znając C++ możesz bardziej modyfikować swoją distr. niż w zamkniętych systemach operacyjnych.

 

Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 12 marca 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
vim oraz g++ (sam używam)

a tak bardziej serio, szukasz jakiegoś IDE lub dowolny edytor z kolorowaniem składni.
komentarz 12 marca 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Również używam Vima i pakietu GCC, ale spójrz na datę zadania pytania wink

komentarz 12 marca 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
ups, tak to jest jak się szuka pytań z randomu :P

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 1,618 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2023 w Systemy operacyjne, programy przez graj23x Obywatel (1,590 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 1,559 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Artur << 1996 Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 9,024 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...