• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki linux pod stary laptop

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,489 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2023 w Systemy operacyjne, programy przez graj23x Obywatel (1,590 p.)
Jaki linux pod słaby laptop a laptop to dell latitude e4300 gdzie będe mógł grać z windows w gry.A gry takie jak wot blitz,cs 1.6.Proszę o pomoc
komentarz 10 lutego 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Polecam stronę DistroWatch.com - coś sobie wybierzesz.

Kiedyś ktoś pod stary sprzęt polecał linux Arch i jemu podobne, ale nie wiem na ile to aktualne. Nie wiem jak stary jest ten DELL, ale być może będziesz musiał ściągnąć OS w architekturze 32 bity.
1
komentarz 10 lutego 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

@graj23x, słąby laptop należy zutylizować i zakupić nowy.

Linux to nie jest remedium na kiepski sprzęt.

komentarz 10 lutego 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
W sumie racja :)

Tak powinno też postępować się w przypadku samochodów, a z tego co czytałem to średni wiek auta w PL to kilkanaście lat :)

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 10 lutego 2023 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Jestem zdziwiony komentarzem manjaro, bo wiem, że jest zwolennikiem Linuxa. Komentarz trochę brzmi jak polityka Microsoftu, który nie chce zachować kompatybilności Windowsa ze starymi laptopami. Pomijając już fakt, że wyrzucanie dobrego sprzętu i kupno nowego generuje śmieci, to uważam, że Linux pomaga dać nowe życie starym sprzętom. Oczywiście z graniem może być problem, ale dotyczy to w ogóle Linuxa.

Na DistroWatch możesz sobie ograniczyć wyszukiwanie w formularzu Distribution Category do Old Computers. Sam mam 11-letniego laptopa na którym wgrałem MX Linuxa, skuszony tym, że bazuje na antiX, który jest dedykowany do starych komputerów. Dołożyłem RAM + wymieniłem dysk na SSD. Koszt to niecałe 200 zł. Jedyne co mi już zaczyna przeszkadzać, to mała rozdzielczość, ale tego sprzętu i tak używam na co dzień tylko awaryjnie.

Jak będziesz chciał wyrzucić ten komputer, to lepiej wgraj tam Linuxa i oddaj komuś naprawdę biednemu, kogo nie stać na nawet na stary sprzęt.

komentarz 10 lutego 2023 przez graj23x Obywatel (1,590 p.)
Wymagania intel 2 core duo ,intel graphics,4 gb

A komputer ma z 10 lub więcej lat
komentarz 10 lutego 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
@Benek - z tym Microsoftem, to dobrze to ująłeś!

@graj23x - To szykuj wersję 32-bit, jeszcze są do ściągnięcia takie. Chociaż ne wiem za bardzo czy pograsz sobie w gry :)
komentarz 10 lutego 2023 przez graj23x Obywatel (1,590 p.)
1
komentarz 10 lutego 2023 przez overcq Pasjonat (21,540 p.)
edycja 10 lutego 2023 przez overcq

@graj23x, ze specyfikacji producenta (link “Dane techniczne”) wynika, że ten laptop ma Intel Core 2 Duo. A w takim razie – system 64-bitowy. Nie wiem, czy to, co podałeś, to jest w twoim systemie, czy któreś distro ma takie wymagania… Jeśli masz 4 GB pamięci, to na Linuxa całkiem wystarczająco, chyba że uruchomisz jakieś zasobożerne środowisko okienkowe. Ja używałem dłuższy czas Fluxbox na podobnym systemie i nadal go używam na trochę nowszym. Tylko że używam dystrybucji Gentoo, która nie jest dla początkujących, ale polecana wyżej MX Linux wydaje się całkiem dobra.

Do gier to mógłbyś zainstalować Windows 7…

komentarz 10 lutego 2023 przez graj23x Obywatel (1,590 p.)
Tylko na windows 7 zrywa połączenie na wifii i nie wiem skąd pobrać.
1
komentarz 10 lutego 2023 przez overcq Pasjonat (21,540 p.)

Może tutaj znajdziesz sterowniki do pobrania. Tam jest: Dell Wireless 5700/5720 Mobile Broadband CDMA EVDO MiniCard Driver oraz Dell Wireless 5520/5500 Cingular Mobile Broadband Mini Card, 5510 Cingular Mobile Broadband Express Card Utility. Wprawdzie dla systemu Microsoft Vista. Może to pomoże. A jaką masz kartę WiFi?

komentarz 10 lutego 2023 przez graj23x Obywatel (1,590 p.)
On już automatycznie mi instaluje sterowniki.Bo na stronie dell są sterowniki pod mojego laptopa i gdzie wpisuje nr.seryjny.
komentarz 10 lutego 2023 przez overcq Pasjonat (21,540 p.)

Możesz sprawdzić, uruchomiwszy jakiegoś Linuksa LiveCD, czy też zrywa połączenie WiFi. Bo to mogą być zakłócenia sygnału. Jeszcze tutaj masz konfigurację WiFi pod Windows 7. Więcej nic nie pomogę, ponieważ nie mam komputera przed sobą.

komentarz 10 lutego 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 10 lutego 2023 przez manjaro

@Benek, źle mnie zrozumiałeś. Zupełnie coś innego chciałem przekazać.

Ludzie po prostu traktują Linuksa po macoszemu. Windows im nie działa więc wtedy z braku laku dopiero Linuksem się interesują i to pewnie tylko na chwilę bo jak będzie miał lepszy komputer to pewnie znów przerzuci się na Windows. Taka koleżanka którą się zainteresujesz tylko wtedy jak Cię rzuci dziewczyna...

+1 głos
odpowiedź 10 lutego 2023 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Na dzisiejsze standardy, to dość już leciwe urządzenie. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie. Chcesz grać na laptopie z zainstalowanym GNU/Linux na na nim któraś z gier która jest wymieniona w pytaniu? Jeśli tak, to pamiętaj że aby uruchomić grę dedykowaną dla systemu MS Windows pod systemem GNU/Linux, potrzebna będzie jakaś...  "warstwa uruchamiająca". Nie wchodząc w szczegóły jakie to warstwy, jakie mają wady i zalety, ich konsekwencją jest narzut na wydajność. Gra będzie (oględnie) bardzo mało komfortowa. Jeśli chcesz grać w starsze tytuły, radzę raczej zainstalować starszy system MS Windows. Jakiś 8.1 czy 7. W takim przypadku GNU/LInux nie jest czarodziejem i nie wyciśnie z tego sprzętu mrocznych mocy :)

Jeśli jednak chcesz mieć na tym sprzęcie zainstalowanego Linux'a, to tu rozwiązań jest wiele. Zaczął bym od próby użycia dystrybucji Debian bo jest kompromisem pomiędzy zasobożernością a elastycznością. Jeśli praca (biorąc pod uwagę słaby sprzęt), będzie dla Ciebie niekomfortowa, zostają inne dystrybucje.... ale... niestety będą wymagały już wiedzy. Najbardziej surową dystrybucją jest chyba Alpine Linux https://www.alpinelinux.org/ . To taki trochę krzyk rozpaczy typu "chcę mieć dużą ilość oprogramowania dostępnego ale sprzęt jest bardzo stary". Alpine używa się do budowania obrazów docker, gdzie istotna jest objętość końcowa oraz jako baza dla systemów wbudowanych. Trochę mniej surowy jest Arch Linux https://archlinux.org/ . Będzie jednak wymagał trochę wiedzy przy konfiguracji. MX Linux nieco większy. No i na końcu .. Ubuntu. Z tym ostatnim jednak chyba bym nie przesadzał. Na tych zasobach będzie ślamazarny.

Uff. przepraszam rozpisałem się...
–1 głos
odpowiedź 17 lutego 2023 przez Baal Początkujący (260 p.)

Najlepszy to Linux Lubuntu. Wygląda nowocześnie, szybko działa na starszych laptopach, nie ma sbyt dużych wymagań, do odpalenia Systemu Operacyjnego potrzeba tylko: 1 GB RAM, Procesory: Pentium 4, Pentium M, AMD K8, nawet lepsze, rozmiar do instalacji to 1 GB i 500MB Pamięci. 

Największy problem to tylko to, że procesory 32-bitowe nie są obsługiwane. Ale to nie dotyczy Wersji Linux Lubuntu 18.04 i starszych. Więc, polecamyes

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 278 wizyt
pytanie zadane 12 października 2021 w Sprzęt komputerowy przez Kuba Chmielak Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 249 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 606 wizyt
pytanie zadane 1 października 2015 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...