• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pisanie aplikacji pod Windows na Linux

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,049 wizyt
pytanie zadane 20 października 2015 w C i C++ przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Witam czy pisał ktoś aplikacje pod Windows na Linux bardzo mnie interesuje jak coś takiego zrobić ??

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 20 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
wybrane 21 października 2015 przez Pyro
 
Najlepsza
Pisze się tak samo ale problem jest z kompilowaniem. Domyślnie kompilatory kompilują w Windows tylko dla Windows a w LInuxem tylko dla Linuxa. Proces kompilacji w Windows dla Linuxa (i na odwrót) nazywa sie cross-compiling i wymaga odpowiednich narzędzi, bibliotek, plików nagłówkowych. Zwykle jednak łatwiej (wygodniej) jest przesiąść się na docelowy system, zainstalować standardowe narzędzia i skompilować w standardowy sposób.
komentarz 20 października 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Wyjątkiem byłaby Java / C#, których pliki wykonywalne teoretycznie da się odpalić na dowolnej platformie z zainstalowanym runtime'm.
komentarz 20 października 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Owszem zwykle jest wygodniej niestety nie w moim przypadku ale dziękuję za info jeżeli do jutra nie pojawi się żadna lepsza odpowiedź (a w to wątpie) to masz naj ;) dzięki też tobie adrian bo dałeś mi kolejny powód żeby się przeżucić na jave
komentarz 20 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
C# może mieć problem bo nie wszystkie biblioteki są przeniesione. Kiedyś chciałem pisać pod Linuxem to zamiast standardowej biblioteki WPF do tworzenia okien pod Windows była dostępna tylko nakładka na bibliotekę GTK stosowaną przez okna pod Linux - ale nazwy klas i funkcji były inne niż w WPF więc nie dało by się tego ani użyć ani skomilować pod WIndows bez dodawania biblioteki GTK skompilowanej dla Windows.
komentarz 20 października 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
WPF to faktycznie jeden z niewielu wyjątków który nie jest i raczej nie będzie szybko przeportowany na Mono.
0 głosów
odpowiedź 20 października 2015 przez niezalogowany
Ja piszę aplikacje przeznaczone dla Linux/Windows 32/64 bit

Używam biblioteki wxWidgets i ide codeblocks

Działam pod linuxem kompilatory to: gcc, mingw32 problem jest tylko z 32/64 bit (lepiej jest posiadac 2 systemy, jeden 64 bitowy i kolejny 32 bitowy)

EDIT

tu masz filmik z mojej konsoli jak to wygląda https://youtu.be/Gk2GInRf1Xw
komentarz 20 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)

No właśnie - użycie bibliotek takich jak wxWidgets lub Qt pozwala na przenoszenie kodu źródłowego między Linux/WIndow/Mac. Zostaje jeszcze mieć kompilatory do kompilowania na inny system oraz biblioteki juz przekomilowane pod ten docelowy system. 

W przypadku Qt kiedyś próbowałem - ale ostatecznie zainstalowałem pod Linuxem VirtualBox na którym mogłem zainstalować Windows i pracować na dwóch systemach jednocześnie.

Wątek na StackOverflow na temat cross-compilingu z Qt
 http://stackoverflow.com/a/13211922

0 głosów
odpowiedź 20 października 2015 przez niezalogowany
Pisząc "Aplikacje pod Windows", masz na myśli aplikacje przeznaczone stricte pod Windows (WPF, Metro, etc), czy cross-platform?
komentarz 20 października 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Tak stricte pod windows

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 390 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez thekibi27 Bywalec (2,110 p.)
+2 głosów
7 odpowiedzi 3,683 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2016 w C i C++ przez programmero Bywalec (2,420 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 649 wizyt
pytanie zadane 7 października 2020 w Systemy operacyjne, programy przez danehcan Obywatel (1,170 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,663 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...