• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pisanie skryptów - Linux a Windows

Object Storage Arubacloud
0 głosów
387 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez thekibi27 Bywalec (2,110 p.)
Dlaczego pisanie skryptów jest popularne bardziej na Linuxie, a Windows (sądząc po materiałach w internecie) nie jest wykorzystywany do tych celów? Co powoduje, że Linux jest bardziej odpowiednim systemem do pisania skryptów?
komentarz 3 marca 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)
Linux jest generalnie lepiej dostosowany do wielu zastosowań "pro",a w profesjonalnych zastosowaniach terminal upraszcza i przyspiesza wykonywanie różnych zadań, podobnie jak skrypty.

Jeśli chodzi o profesjonalne wykorzystanie Windows, to do głowy przychodzą mi głównie aplikacje Digital Content Creation, czyli Adobe i "spółka". (Głównie grafika rastrowa, wektorowa, trochę też audio; montaż nieliniowy video).

Jeśli chcesz się pobawić w skrypty, to pomyśl o Pythonie (względnie PHP, Perl). Skrypty Pythona są z grubsza przenośne, wprowadzając niewielkie zmiany odpalisz je zarówno pod Linuxem jak i Windows.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 3 marca 2020 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Windows do niedawna nie miał jeszcze tak szerokich możliwości pracy w konsoli jak Linux. Obecnie stara powłoka Windowsa jest zastępowana przez PowerShella który wydaje się mieć więcej możliwości, ale IMO i tak mniej niż linux :P
komentarz 3 marca 2020 przez thekibi27 Bywalec (2,110 p.)
Czyli można powiedzieć, że Windows dotychczas "obudował" mechanikę działania swojego systemu i nie dopuszczał użytkowników do tak wolnej i szerokiej w możliwościach modyfikacji? Czy może osiągnięcie efektów, jakie otrzymujemy dzięki pisaniu skryptów w Linuxie było możliwe na Windowsie, ale było już bardziej skomplikowane, wymagało większej wiedzy nt. działania systemu operacyjnego?
komentarz 3 marca 2020 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

Czyli można powiedzieć, że Windows dotychczas "obudował" mechanikę działania swojego systemu i nie dopuszczał użytkowników do tak wolnej i szerokiej w możliwościach modyfikacji?

Bardziej powiedziałbym iż twórcy Windowsa skupiali się na przeniesieniu wszystkiego w okienka i nieco zaniedbali CLI.

  Czy może osiągnięcie efektów, jakie otrzymujemy dzięki pisaniu skryptów w Linuxie było możliwe na Windowsie, ale było już bardziej skomplikowane, wymagało większej wiedzy nt. działania systemu operacyjnego?

Nie znam aż tak dobrze Windowsa, ale wydaje mi się, że zależy to w dużej mierze od tego co konkretnie robimy. Pewne rzeczy (typu kopiowanie plików czy inne trywialne rzeczy) można bez problemu osiągnąć na Windowsie, ale są też takie których na Windowsie raczej nie osiągniemy z CLI. 

+1 głos
odpowiedź 3 marca 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Twórcom Windowsa przyświecała prosta idea - miał to być system prosty i intuicyjny w obsłudze. Miał być przeciwieństwem DOS-a, gdzie królował interfejs tekstowy. Uznano, że w zastosowaniach desktopowych nikt raczej nie będzie pisać skryptów, by automatyzować pracę systemu czy jakichś tam zadań.  Do wszystkiego jest dostęp z poziomu GUI i przy pomocy myszki.

Sytuacja nieco się zmieniła, gdy Windows zaczął być także systemem serwerowym.
komentarz 3 marca 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)
Dobra wypowiedź, ale oczywiście warto dodać, ze w serwerowniach Windows Server gości raczej rzadko :)
komentarz 3 marca 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
No nie wiem, czy tak rzadko. Gdzieś widziałem diagram, który pokazywał jaką część dochodu Microsoftu przynosiły jego poszczególne produkty/usługi. Jeśli wierzyć tym danym, wyszło, że usługi serwerowe przynosiły dwukrotnie większy dochód niż Windows desktopowy (10%).
komentarz 3 marca 2020 przez JAKUBW Nałogowiec (33,470 p.)
Owszem, bo Microsoft posiada Azure, ale to co innego. I nawet na azure częściej używany jest Linux niż windows
komentarz 4 marca 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

No tak, ale to nie znaczy, że Windows Server jest rzadko używany -> link

komentarz 4 marca 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)
@j23 - zaskoczyłeś mnie tymi danymi. W pamięci utrwaliło mi się, że ma około 10% rynku i że ten udział z roku na rok maleje.
0 głosów
odpowiedź 3 marca 2020 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Wydaje mi się, że to wynika z samej filozofii Unixa, w której narzędzia systemowe zostały napisane z regułą KISS. Linuks przejął tę cechę i teraz jest ogrom małych narzędzi i programów, które możesz łączyć przy pomocy potoku (pipe). Czasami może być to bardzo efektywne np. poniższa linijka wypisuje drugą kolumnę z posortowanych linii.

cat table.txt | sort | tail -n 1 | awk '{print $2}'
komentarz 3 marca 2020 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
w powershellu też możesz pipować.
komentarz 3 marca 2020 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Wiem, ale chodziło mi bardziej o ekosystem niż o same pipe.
komentarz 4 marca 2020 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
ekosystem zgadzam się

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 181 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Przemek Żukowski Nowicjusz (120 p.)
–3 głosów
0 odpowiedzi 885 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 423 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2021 w C i C++ przez MaTiDxxx Początkujący (290 p.)

92,545 zapytań

141,387 odpowiedzi

319,503 komentarzy

61,930 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...