• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Arduino - podłączenie baterii do silnika.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
293 wizyt
pytanie zadane 24 listopada 2023 w Sprzęt komputerowy przez _Eastern_Spy_ Nowicjusz (120 p.)

Witam. Od razu chciałbym wspomnieć że nie mogłem znaleźć bardziej trafnej kategorii, pasującej do tego wpisu. Do rzeczy: Ostatnio kupiłem paczkę z różnymi modułami i elektroniką którą chciałbym użyć do moich projektów wykorzystujących Arduino Uno R3. W tym zestawie znajdował się między innymi moduł L9110S, sterujący w moim projekcie jednym silnikiem 6V z przekładnią. Po podłączeniu modułu do zasilania dioda zapaliła się, jednak po podłączeniu pinów do arduino moduł poszedł z dymem. Na szczęście w tym zestawie miałem jeszcze sterownik silników L293D. Nie za bardzo rozumiem jak bezpiecznie podłączyć zewnętrzne zasilanie (6V z 4 baterii AA), żeby zasilić sam silnik. Nigdy wcześniej nie podłączałem niczego "z zewnątrz" do arduino i chciałbym tym razem zrobić to dobrze.  Schemat poniżej przedstawia jak powinno wyglądać połączenie. Arduino zasilam baterią 9V. Nie rozumiem gdzie mam podłączyć baterie AA. Silnik może pracować ze stałymi obrotami, ważna jest dla mnie tylko zmiana kierunku. Na schemacie jest przedstawiony tylko "plus", ostatnio podłączając uziemienie do arduino spaliłem moduł więc wolę spytać tutaj, jak połączenie powinno wyglądać.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

komentarz 25 listopada 2023 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
BTW, jak spaliłeś ten L9110S?
komentarz 25 listopada 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)

@_Eastern_Spy_,  Przecież na rysunku masz podłączoną zewnętrzną baterię. Ta akurat miała 12V, ty masz 6, ale reszta bez zmian. Minus baterii na GND - najlepiej na moduł sterujący silnikiem, by duży prąd nie płynął pomiędzy Arduino i sterownikiem. To te dwa połączone piny na środku układu.

Rozumiem, że baterię 9V podłączasz do VIN na płytce arduino?

 

A te L9110S kupiłeś same układy scalone, czy jakieś moduły z płytkami, złączami itp. Bo same układy są inne niż L293.

 

komentarz 25 listopada 2023 przez _Eastern_Spy_ Nowicjusz (120 p.)
Wielkie dzięki za odpowiedź. Mam sam układ, a baterię podłączam do Barrel Jack'a na arduino. Dzisiaj spróbuję podłączyć i dam znać czy działa.
komentarz 25 listopada 2023 przez _Eastern_Spy_ Nowicjusz (120 p.)

@adrian17, Wzorowałem się na tym filmie: https://youtu.be/-g6Q9lSHDzg?si=hBwFwpn2boRRcBjz Po podłączeniu, i wgraniu programu, silnik z przekładnią (30 obr/min) przekręcił się może raz, zwalniając cały czas. Moduł zajął się dymem więc odłączyłem dodatni przewód od baterii, ale to w zasadzie nic nie dało, dymiło się dalej. Po paru testach doszedłem do wniosku że wszystko jest okej dopóki nie podłączę dwóch pinów sterujących pod arduino. Dalej nie wiem o co chodziło bo trzy razy podłączałem dokładnie jak on. Przerobiłem lekko kod żeby działał tylko jeden silnik, zamiast dwóch.

komentarz 25 listopada 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Zauważ, że te L9110 nie wymagają podłaczenia VCC z płytki arduino - wystarcza tylko wspólna masa i zasilanie silników. Czyli z jednej baterii zasilacz Arduino (dlaczego nie jedziesz z jakiegoś zasilacza 5V, chociaż z USB - aczkolwiek, nie wiem czy ta płytka może brać zasilanie z USB i czy takiś zworek nie trzeba ustawić by wybrać źródło zasilania). Z drugiej baterii tylko L9110

Jak duży silnik sterujesz? - może po prostu przeciążyłeś sterownik. Uważaj też na mechaniczne obciążenie silnika - jak silnik DC musi coś ruszać pobiera znacznie większy prąd niż pobiera 'na luzie'. I jeśli zmieniasz kierunek obrotów - zawsze pomiędzy na chwilę zatrzymaj silnik.

Skoro dymił się nawet po odłączeniu baterii może brał prąd z płytki arduino?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 25 listopada 2023 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
edycja 25 listopada 2023 przez adrian17
Dawno nie używałem, ale tak na intuicję, powinno być bardzo podobnie jak w L9110S.

VCC1 (logika) na źródło 5V z arduino,

VCC2 (silnik, nie pomyl ich!) do baterii,

uziemienie do baterii (i wspólne z ziemią arduino),

ENABLE1/2 do PWMa (jak Cię nie interesują obroty to możesz zignorować PWMa i dać ciągły sygnał z pinu),

INPUT1/2/3/4 do pinów arduino, do kontroli kierunku (jeden włączony, drugi wyłączony - lub na odwrót).
komentarz 25 listopada 2023 przez _Eastern_Spy_ Nowicjusz (120 p.)
Dzięki za odpowiedź :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,049 wizyt
pytanie zadane 2 września 2015 w Mikrokontrolery przez niezalogowany
0 głosów
2 odpowiedzi 415 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2018 w Mikrokontrolery przez kubekszklany Gaduła (3,190 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 385 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2023 w Mikrokontrolery przez MichaelM Bywalec (2,540 p.)

92,579 zapytań

141,427 odpowiedzi

319,654 komentarzy

61,962 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...