• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Arduino, raspberry Pi i inne układy

Object Storage Arubacloud
0 głosów
384 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2023 w Mikrokontrolery przez MichaelM Bywalec (2,520 p.)

Witam,
właśnie zakończyłem kurs Forbota Arduino I. Chciałbym dalej rozwijać moje umiejętności związane z tym, jednak nie wiem co teraz. Chciałbym uniknąć marnowania pieniędzy. Posiadam płytkę Arduino Uno R3. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy zwykły silnik DC za 10 zł będzi dobrze działał na moim Arduino (mam już mostek H: L293D)? Jeśłi nie to co jaki silnik wybrać i jakie komponenty dokupić?

2. Czy Raspberry Pi będzie dobre do budowy robotów analizujących obraz? Jakie polecacie, tak by była możliwa komunikacja wi-fi oraz możliwość silników DC przy możliwie jak najmniejszym koszcie? 

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

1
komentarz 11 marca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Ten mostek jest dość słaby (Imax = 0.6A) więc może mieć problemy z większymi silnikami. Silnik to jednak urządzenie dużej mocy (w porównaniu z elektroniką), szczególnie, że prąd pobierany przez silnik bardzo zależy od jego mechanicznego obciążenia. Może być więc tak, że sterowanie zadziała "na sucho", a jak wbudowany do robota silnik nie da rady. Dostępne są mocniejsze mostki (np. na L298N) - te już mają kawałek radiatora i maksymalny prąd 2A.

Raspberry jest niezłe, bo można od razy przyłaczyć kamerke (dedykowaną) do płyty, co ułatwia jej obsługę. Jednak do bezpośredniego sterowania użyłbym jakiegoś arduino - jakieś błędy są praktycznie pewne, a malinka jednak trochę kosztuje.
komentarz 12 marca 2023 przez MichaelM Bywalec (2,520 p.)
Bardzo dziękuję za pomoc
komentarz 12 marca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Trochę słabo opisałeś swój silniczek - podaj może jego typ lub gdy go nie znasz, jakieś zdjęcie, tylko umieść silniczek obok jakiejś linijki, by można było zorientować się jaki jest duży.
komentarz 12 marca 2023 przez MichaelM Bywalec (2,520 p.)
Znaczy właśnie nie mam jeszcze silnika, ale czy silnik taki jak ten: https://botland.com.pl/silniki-dc-katowe-z-przekladnia/16016-silnik-dc-148-3-6v-z-podwojnym-walem-200rpm-5904422344078.html

potrzebuje czegoś jeszcze poza mostkiem h, stabilizatorem i kondensatorami?
komentarz 12 marca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
edycja 12 marca 2023 przez Oscar

Przede wszystkim potrzebujesz jakiegoś zasilania. Jak patrzyłem na zestaw Forbot to tam dają bateryjkę 9V - to są bardzo małe bateryjki, diodę LED to ona zasilą ale silniczka raczej niedłużej niż kilka minut o ile w ogóle. Jeśli chcesz stosować silniczki, to zawsze stosuj oddzielne zasilanie części z silnikami i samego kontrolera. Przynajmniej by nie łączyć silników do stabilizatora zasilającego kontroler. Mostki H zwykle umożliwiają oddzielne zasilenie silnika. Jeśli chcesz zbudować coś ruchomego i nie chcesz żeby ciągnął kabel zakup akumulatorki z koszyczkiem - na przykład takie:

18650 - na dwa akumulatorki 18650 - te najpopularniejsze litowo jonowe, można kupić tanie z demontażu lub nowe. Koszyczek ma oddzielne wyprowadzenia każdej celi więc można połączyć równolegle lub szeregowo. Szeregowo będziesz miał 7,2V - akurat do zasilania stabilizatora 5V.

4xR6 na 4 paluszki R6 - mogą być bateryjki mogą być akumulatorki wodorkowe, ale 4 aku wodorkowe to tylko 4.8V, musiałbyś stosować logikę 3.3V i stabilizator Low-Drop

Oczywiście do akumulatorków potrzebujesz odpowiednią ładowarkę.

Jeśli "robot" ma być stacjonarny to najlepiej kupić zasilacz 9V, 1 albo 2A.

No i jak zaczynasz bawić się elektroniką to obowiązkowo zaopatrz się w nawet naprostszy multimetr (lepiej nie przesadzać z prostotą - to może być zakup na lata, a to nie są teraz drogie rzeczy),

komentarz 15 marca 2023 przez MichaelM Bywalec (2,520 p.)
Dziękuję

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 384 wizyt
pytanie zadane 15 lipca 2018 w Mikrokontrolery przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 326 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 365 wizyt

92,545 zapytań

141,387 odpowiedzi

319,503 komentarzy

61,930 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...