• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak polecacie ogarnąć nazwy hostów?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
150 wizyt
pytanie zadane 28 września 2023 w Sieci komputerowe, internet przez whiteman808 Obywatel (1,820 p.)
Jakie polecacie stosować nazwy dla hostów w sieci lokalnej? nazwa-kompa1.domena.com, nazwa-kompa2.domena.com czy nazwa-kompa1.lan, nazwa-kompa2.lan? Jakie użylibyście nazwy dla maszyn wirtualnych odpalanych na lokalnym serwerze, na którym stoi np. proxmox? wirtualka1.komp1.lan, wirtualka1.komp1.domena.cos, wirtualka1.lan czy inaczej?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 28 września 2023 przez mattrattus Gaduła (3,100 p.)
wybrane 28 września 2023 przez whiteman808
 
Najlepsza
Takie jakie będą dla Ciebie oczywiste, jasne i zrozumiałe :D
To Ty musisz wiedzieć jaki układ najbardziej Ci odpowiada i bez otwierania np. notatek z opisami wiedzieć który to host, która wirtualka na jakim dysku itd.

Jak mam coś doradzić np. ze swojego doświadczenia, to jestem zwolennikiem "ścinania" wszelkich nazw, opisów, typów do prostego układu literowego.
W Twoim przykładzie - k1.dom k2.dom itd + pve1.k1.lan pve2.k1.lan + pve1.k2.lan itd.

Istotne jest też to iloma faktycznie hostami będziesz zarządzał. Jeżeli to mają być 4-5 to dowolnie. Jak 100-1000 to już warto skrócić, bo finalnie dostaniesz opis hosta w postaci: nazwa-kompa759.domena.com - zaaa dłuuuugieeee jak dla mnie ;)
komentarz 28 września 2023 przez whiteman808 Obywatel (1,820 p.)
Dziękuję za odpowiedź :-)
+1 głos
odpowiedź 9 listopada 2023 przez matiJ330 Początkujący (300 p.)
Tak jak Pan mattrattus napisał najważniejsze żeby nazwy były czytelne dla Ciebie i żebyś Ty jako administrator się w tym łatwo odnajdował. Uważam, że system nazw w sieci też warto ujednolicić i wybrać jedną metodykę i się jej trzymać żeby nie robić bałaganu z mnogością metod. Osobiście zdarzało mi się korzystać z następujących metod:

1.Jeżeli komputer/laptop jest używany w stały i niezmienny sposób np. użytkuje go jakiś wieloletni pracownik Jan Kowalski i wiemy, że nie zapowiada się na jego odejście lub komputer w domu spełnia określoną funkcję np. na stałe jest w salonie i służy do przeglądania zdjęć itp. na telewizorze to mogę nazwać urządzenie jankowkomp/jankowlapt  albo salonkomp/zdjecialapt i wtedy odnajduję się łatwo.

2.Jeżeli komp stoi w dziale firmy, gdzie regularnie zmieniają się pracownicy to nie nazywam go od imienia i nazwiska tylko od nazwy działu i ilości stanowisk w tym dziale  czyli dla działu kadr będzie to kdr1komp ; kdr1lapt ;  kdr2komp itd.

W obydwóch metodach rozdzielam komputery stacjonarne od laptopów. Których przypadków stałych/zmiennych jest więcej w danym miejscu to taką metodę wybieram. Dodam, że pracowałem na sieciach o rozmiarach od kilku do kilkudziesięciu stanowisk. Nie praktykowałem tych metod tam gdzie hostów jest set albo już w tysiącach.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 98 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 397 wizyt
pytanie zadane 19 sierpnia 2019 w Sieci komputerowe, internet przez pr0mil Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 270 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez arcanacra Początkujący (490 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,662 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...