• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows 10 widzi 16GB RAMu, ale twierdzi, że do użytku jest tylko 8

Object Storage Arubacloud
0 głosów
219 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2023 w Sprzęt komputerowy przez kingkushlee Gaduła (3,960 p.)
Witam, mam problem z komputerem.

Wczoraj wykonywałem konserwację, złożyłem go na nowo. Wszystko ładnie działa, tylko we właściwościach komputera (Ten komputer -> Właściwości) pokazuje mi "Zainstalowana pamięć RAM -> 16,0 GB (dostępne: 7,93 GB)".

W menadżerze zadań -> wydajność -> pamięć pokazuje aż 8,1 GB pamięci oznaczonej jako "sprzętowa zarezerwowana".

Jak zmniejszyć tę pamięć sprzętową zarezerwowaną, aby cieszyć się większą ilością RAMu? Specyfikacja komputera:

Procesor AMD Ryzen 5 1600AF

Płyta główna MSI B450M PRO-VDH MAX

RAM Patriot Viper 16GB DDR4 (2 kości po 8GB wpięte w sloty A2, B2)

Zasilacz SilentiumPC Vero L3 500W

Karta graficzna Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro 6GB GDDR6

 

Z góry dziękuję za pomoc
komentarz 31 sierpnia 2023 przez kingkushlee Gaduła (3,960 p.)
Dodam, że w msconfig w opcjach rozruchu limit pamięci RAM jest wyłączony.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2023 przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)

Generalnie część RAM jest rezerwowana na potrzeby systemu, więc... nie bardzo to jesteś wstanie zmienić, dziwi mnie akurat trochę za dużo żeby to było 8GB,
W niektórych przypadkach BIOS/UEFI może zarezerwować część pamięci RAM na potrzeby systemowe. Spróbuj wejść do BIOS/UEFI  i sprawdź, czy istnieje opcja umożliwiająca dostosowanie tej rezerwacji.

kolejno jest coś takiego jak Zarządzaj opcjami wirtualnej pamięci: W niektórych przypadkach możesz dostosować ustawienia stronicowania w systemie Windows,  ale nie polecam tego w dłuższej mierze. 
https://windows.atsit.in/pl/4413/.

0 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2023 przez MichaelM Bywalec (2,540 p.)
Wejdź w menedżer zadań -> wydajność -> GPU i zobacz ile jest we współużytkowanej pamięci procesora graficznego. Domyślnie Windows przydziela 50% RAM dla GPU. W twoim przypadku GPU ma 6GB nie jest to bardzo dużo i z tego powodu karta może zużywać faktycznie sporo RAM. Masz tak cały czas czy tylko pod obciążeniem? Jeśli tylko gdy komputer pracuje w stresie to nie radzę nic robić bo tak powinno być. Jeśli masz tak nawet, gdy jest sam pulpit to możesz zmienić to w Biosie. Tu masz jakiś wydający się spoko tutorial jak to zrobić: https://forum.dobreprogramy.pl/t/wspoluzytkowana-pamiec-graficzna-jak-wylaczyc/620778 jeśli robisz ciężkie rzeczy na swoim komputerze wydaje mi się, że zmniejszenie do 6GB będzie ok, jeśli głównie przeglądasz Internet to 2GB spokojnie starczy.
Powodzenia i napisz czy coś pomogłem
komentarz 31 sierpnia 2023 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
edycja 2 września 2023 przez adrian17

Domyślnie Windows przydziela 50% RAM dla GPU

Tutaj to nie powinno obowiązywać bo procesor nie ma wbudowanego GPU.

komentarz 1 września 2023 przez MichaelM Bywalec (2,540 p.)

Mimo to dalej przydziela 50% RAM jako współużytkowana pamięć procesora i procesora graficznego. Posiadam 32GB RAM z czego 16 jest jako pamięć współużytkowana 

komentarz 1 września 2023 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
OK, fakt; jest to po prostu na tyle rzadka konfiguracja, że jeszcze nie zdarzyło mi się napotkać. Sorry.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 110 wizyt
–1 głos
3 odpowiedzi 503 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...