• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Publiczny adres ip, a wiele urządzeń

Object Storage Arubacloud
0 głosów
310 wizyt
pytanie zadane 17 sierpnia 2023 w Sieci komputerowe, internet przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Cześć
Chcę sobie postawić serwer w domu, w tym celu mam zamiar poprosić dostawcę internetu o publiczny adres ip.
Mam jednak parę pytań.

1) Dostawca internetu zamontował router w domu, rozumiem więc że musiałbym go także poprosić o dostęp do niego, by zrobić przekierowanie portów?

2) Co gdybym podpiął switch lub access point? Rozumiem, że miałbym tylko jedno publiczne ip, więc jakie ip dostałyby pozostałe urządzenia? Router jakoś wybierze to jedno urządzenie któremu dać publiczne ip, a pozostałym da prywatne czy jak to wygląda?

3) Wybór urządzenia które odstanie adres publiczny jest losowy, czy np. port LAN1 je otrzyma?
komentarz 17 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)
Nie wiem gdzie mieszkasz/jakich masz operatorów, jakie masz plany, etc.

Ale teraz podpowiem, że Play ma łącza do 2.5G, a Vectra wprowadza powoli symetryka 10G.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 17 sierpnia 2023 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
1. Tak, jeśli będziesz miał publiczne IP to musiałbyś mieć też przekierowane porty (ewentualnie wystawione całe urządzenie w DMZ, ale to raczej mniej bezpieczne), aby coś było dostępne z zewnątrz. Generalnie powinieneś jak dla mnie już teraz mieć dostęp do jakiegoś panelu administracyjnego routera, bo możesz chociażby chcieć zmienić sobie hasło do wifi i nie widzę powodu, aby operator musiał w to ingerować, zbędna dodatkowa praca dla niego. No ale może to jakiś wyjątkowy przypadek, więc zależy od operatora i tego czy w ogóle oferuje publiczne IP.

2. Wszystkie urządzenia w Twojej sieci dostaną ten sam publiczny adres IP i pod takim będą widoczne na zewnątrz. Adresy prywatne w sieci lokalnej nadal pozostaną różne.

3. W zasadzie to jak wyżej - na zewnątrz wszystkie urządzenia będą widoczne pod jednym publicznym IP, które będziesz miał. Wewnątrz sieci nadal będą miały swoje lokalne IP. Przy przekierowywaniu portów wskażesz, który port dostępny z zewnątrz ma wskazywać na jakie urządzenie wewnątrz sieci i jaki port na nim.
komentarz 17 sierpnia 2023 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
A tak się zastanawiam.

Gdyby się dało przełączyć router dostawcy w tryb access pointa co by się stało?
komentarz 17 sierpnia 2023 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Zanim zaczniesz kombinować dowiedz się jak wygląda twoja sytuacja. Czy na pewno masz publiczny adres IP, czy możesz zarządzać routerem czy jest zarządzany zdalnie? Obejrzyj router. Jeżeli są na nim naklejka z nazwą użytkownika i hasłem to spróbuj się na niego zalogować używając tych danych.
komentarz 18 sierpnia 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@jankustosz1, jaki to dostawca?

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 567 wizyt
pytanie zadane 14 marca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez peleni Nowicjusz (230 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 153 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez RafRoo Nowicjusz (160 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,072 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,965 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...