• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Identyczny adres IP (publiczny) u kilku klientów tego samego ISP

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,069 wizyt
pytanie zadane 25 października 2019 w Sieci komputerowe, internet przez rikq Początkujący (260 p.)
Cześć, mam pytanie dotyczące adresacji IP/prawa:

Mój ISP niedawno zmienił mój publiczny IP. Problem jest w tym że ten sam publiczny adres IP otrzymał również mój sąsiad (ten sam ISP) a wcześniej były one różne. Chciałbym się dowiedzieć czy to jest wgl zgodne z prawem bo z internetu jesteśmy nierozróżnialni ale dla mnie to jest jakaś przesada ..

Mam internet radiowy / statyczne IP. Jesteśmy w tej samej sieci WAN ("widzimy się" nawzajem), poniżej mały przykład.

Przykładowa konfiguracja routerów (adresy są inne):

10.0.0.2 <-- mój adres WAN           1.2.3.4 <-- mój publiczny IP

10.0.0.3 <-- adres WAN sąsiada    1.2.3.4 <-- adres publiczny sąsiada

PS.:

Przypuszczam że ten sam publiczny IP ma cała sieć 10.0.0.0/24 :>

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 25 października 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
wybrane 25 października 2019 przez rikq
 
Najlepsza
Zdecydowana większość dostawców internetu kryje się pod jedynym publicznym IP za którym stoi sieć o dowolnym rozmiarze. Prawnie nie stanowi to problemu, bo w przypadku przestępstwa prokuratura uzyskuje dostęp do logów dostawcy, a tam odbiorca jest już określony.
komentarz 25 października 2019 przez rikq Początkujący (260 p.)
Tak wiem to i masz rację. Ustawianie tego samego IP dla wielu klientów nie jest normalne (oszczędność hajsu na IPv4). Problem jest taki że jestem teraz widoczny z internetu tak samo jak cała sieć WAN. Zresztą już mam problemy z Googlem bo muszę potwierdzać recaptcha jak coś wyszukuje w incognito.
komentarz 25 października 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Google rzuca recaptche przy szukaniu podejrzanych haseł.
komentarz 9 stycznia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Nie tylko. Sprawdza trace routing i jak cos nie pasuje algorytmowi to wymusza klikanie obrazkow.
0 głosów
odpowiedź 25 października 2019 przez Nicekovsky Dyskutant (9,820 p.)
Może publiczne IP w strefie lokalnej - widzicie się itd bo macie inne WAN (inaczej adres zamieszkania), jakbyście mieli takie same to byście mieli problemy z otrzymaniem pakietu.
komentarz 25 października 2019 przez rikq Początkujący (260 p.)
No właśnie to sprawdziłem i 10zł za publiczne IP.
komentarz 26 października 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Chciałem pisać że 10 zł xddddd oni wszyscy się chyba umówili na taką stawkę.

IMO publiczne IP nie ma sensu jeśli nie masz serwerowni w domu. Przy dzisiejszych możliwościach jeśli chodzi o dostępne zasoby plus rozwiązania w stylu Cloudflare...
komentarz 26 października 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
No nie tylko... Dzisiaj już wiele urządzeń w domu jest podpięte do sieci i fajnie jest móc np sterować ogrzewaniem zdalnie albo włączyć pralkę czy zmywarkę. Ja na przykład mam jeszcze inteligentne akwarium. Jak jestem na wakacjach to mogę sprawdzić poziom wody / temperaturę, oświetlenie... Tzn mógłbym gdybym miał prywatne IP...
komentarz 26 października 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Nie lepiej ograć to przez protokół http/websocket wystawiony na vpsie?

W przeciwnym razie wystawiasz całe swoje IoT na świat laugha jak wiemy, ostatnimi czasy bezpieczeństwo IoT to temat tak gorący jak mikroserwisy.

komentarz 26 października 2019 przez rikq Początkujący (260 p.)
Mi się często przydawało publiczne IP do wystawiania jakis usług itp. Teraz będę musiał  brawić się w tunele SSH do VPS chyba że masz inne rozwiązanie?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 153 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez RafRoo Nowicjusz (160 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,430 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 3,246 wizyt
pytanie zadane 1 lipca 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Krol. Początkujący (400 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...