• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Publiczny adres IP to adres jedyny na cały internet czy tylko na WAN?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,429 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2017 w Sieci komputerowe, internet przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Pytam się, bo szczerze dalej nie potrafię zrozumieć jak można namierzyć kogoś po IP. Wątpię, żeby publiczny adres IP był jedyny na cały internet, więc nie rozumiem na jakiej podstawie namierzają po IP. Wątpię też, że z IP można wyciągnąć adres MAC karty sieciowej. Czy mógłby ktoś mi to wytłumaczyć?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 3 grudnia 2017 przez niezalogowany
Mając adres IP możesz sprawdzić dostawcę internetu (ISP), który z kolei może sprawdzić w swojej bazie, do którego klienta należy dany adres IP.
0 głosów
odpowiedź 3 grudnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie można jeśli pytasz o lokalizację. Skąd przekonanie że można namierzyć po IP?

Edit: chyba że chodzi Ci o samo odwołanie się po danym IP, nie "namierzenie" w sensie lokalizacji. Wtedy tak, publiczne IP jest unikalne i gdy np. ja mam serwer z publicznym IP, możesz się do niego odwołać z całego internetu.
komentarz 3 grudnia 2017 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Czyli 1. Publiczne IP jest adresem unikalnym na cały internet. OK.

Ale często słyszałem o czymś takim jak namierzanie komputera (wsensie chyba karty sieciowej) po IP... I nie wiem o co come on...
komentarz 3 grudnia 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
No ale w jakim sensie namierzenie? Lokalizacja, czyli abyś ustalił gdzie się znajduję mając moje IP? Jak dla mnie niemożliwe. Jedyne co mi przychodzi do głowy to mały usługodawca, jeśli IP jest przypisane do niego wtedy można zobaczyć gdzie świadczy usługę... A jeśli jest to usługodawca krajowy, o sporym zasięgu, to są co najwyżej jeśli ma przypisane jakieś zakresy do określonych centrali/lokalizacji (?) i wtedy na takiej podstawie można coś w przybliżeniu może. Innej opcji osobiście sobie nie wyobrażam.

Chyba że spojrzysz od strony usługodawcy, wtedy tak, on powinien wiedzieć komu daje jakie IP, a że ma też Twoje dane osobowe, no to powinien móc to ustalić. Ale do tego ma dostęp tylko usługodawca, nie losowe osoby.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 547 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez francus11 Gaduła (3,250 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 3,242 wizyt
pytanie zadane 1 lipca 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Krol. Początkujący (400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,136 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2018 w Sieci komputerowe, internet przez BecConN Początkujący (310 p.)

92,571 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...