• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka fizyki - jak zacząć?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
374 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2023 w Matematyka, fizyka, logika przez mlody_klosow Nowicjusz (140 p.)
Witam,

Jestem w pierwszej klasie liceum i rozszerzam matematykę oraz informatykę, ale chciałbym nauczyć się również fizyki - zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Nie wiem jednak, jak się do tego zabrać.

Mam wiele braków z 7/8 klasy, wynikających z takich czynników jak lekcje zdalne, ograniczone umiejętności matematyczne oraz czyste lenistwo.

Jakie materiały naukowe byłyby dla mnie najlepsze, aby dobrze zrozumieć fizykę? Zależy mi na zwięzłych i klarownych wyjaśnieniach, wraz z paroma przykładami oraz dużą ilością zadań.
2
komentarz 13 kwietnia 2023 przez pasjonat_algorytmiki Pasjonat (19,540 p.)
Ciekawe pytanie, jakiś czas temu znajomy mniej więcej w podobnej sytuacji szukał fajnych zbiorów zadań, więc chętnie też się dowiem, jakie polecacie ;)
2
komentarz 14 kwietnia 2023 przez Whistleroosh Maniak (56,980 p.)
Pamiętam, że w liceum wspomagałem się Podstawami fizyki Hallidaya. Ta książka zawiera, co prawda, wiele tematów na poziomie akademickim i np. przydaje się znajomość całki, ale licealista powienien być w stanie większość zrozumieć.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 14 kwietnia 2023 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)

To jest dosyć istotne w jakim celu: niestety jeśli chodzi o naukę fizyki, jako przygotowanie do egzaminu,matury itd. to troszkę inna para kaloszy niż nauka fizyki ogólnej np na uniwesytecie, czy ogólne rozumienie fizyki.

Od siebie na bank mogę polecić Fizyka wokół nas - Paul G. Hewitt  korzystałem z tego podręcznika na początku przygody, szczególnie potem lepiej było mi przejść na trudniejsze tytuły na studiach. 
Książka ma poszerzoną część ćwiczeniową oraz wprowadzenie do zadań testowych. 
Natomiast fajna opcja (tutaj bez zadań, ale taka jeśli jesteś pasjonatą i lubisz czytać: What If? 2 A co gdyby?

na studiach miałem: 

  1. A.K. Wróblewski, J.A. Zakrzewski - Wstęp do Fizyki, tom 1

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 2,299 wizyt
pytanie zadane 19 czerwca 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez Nieznany132 Nowicjusz (140 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 2,070 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Orszul99 Użytkownik (930 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 1,886 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...