• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Java programowanie robotyki

Object Storage Arubacloud
0 głosów
312 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez BarSki13 Obywatel (1,250 p.)
Witam,

Czy da się w javie zaprogramować robota, którym będzie można sterować z poziomu komputera, programem napisanym w javie, specjalnie zrobionym pod sterowanie nim ?

Komputer pokładowy robota będzie musiał się składać z raspberry pi czy jak by to wyglądało jeśli chodzi o płyty główne ?
komentarz 19 lutego 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Trochę niejasno napisałeś - ta java ma być "na pokładzie robota" i sterować jego elementami, czy na komputerze PC i wydawać polecenia komputerowi "pokładowego" robota?

W drugim przypadku musisz się tylko skomunikować z robotem - a tutaj java zasadniczo wszystko posiada.

W pierwszym przypadku potrzeba sterować sprzętem - sama java tego nie umie, trzeba dopisać jakieś wstawki np. w C/C++ (JNI). Być może będą już gotowe. Oczywiścia java (JRE) na byle czym nie pójdzie, to nie konkurs Red Bulla, ale na malince już tak.
komentarz 19 lutego 2023 przez BarSki13 Obywatel (1,250 p.)
Chodzi mi o komunikowanie się javy na koputerze z komputerem pokłądowym. Jak wygląda komunikacja ? Arduino czy raspberry pi musi być żeby się łączyć z komputerem czy jak to wygląda ? Czy bez arduino i raspberry pi można użyć zdalnie programu napisanym w javie na komputerze żeby sterować np. silniczkiem ?
komentarz 19 lutego 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Są rozwiązania polegające na użyciu ardiuno/atmega jako swego rodzaju serwera, który wykonuje te fizyczne manipulacje pinami (on/off, pwm, dac, itp) a sterowany jest z pythona (na pc jest biblioteka, która ogarnia to sterowanie). Skoro można z pythona to można i z javy - to tylko komunikacja po serialu, zawsze można ją podejrzeć. Jednak mamy sterowanie "niskopoziomowe", poszczególnymi sygnałami. Jest uniwersalne, ale całą logikę robota musisz zrobić w javie (dość dobra, większość blokujących operacji na wersje z timeoutem - można łatwo narzucić wymagania czasowe). Możnaby te ż przejść na wyższy poziom - typu unieś ramie na podaną wysokość, przemieść po podanej ścieżce itp. Wtedy komputerek w robocie musi być mądrzejszy a program na PC pracuje na wyższym poziomie. - To trochę jak człowiek, idąc nie myślisz o tym jak ma się kurczyć każdy pojedynczy mięsień tylko myślisz o tym dokąd idziesz...

Tak w ogóle masz już tego robota, planujesz kupić, złożyć z modułów czy zrobić od zera?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 19 lutego 2023 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Da się. Wygoogluj hasło "java single board".

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 248 wizyt
pytanie zadane 15 marca 2019 w Ogłoszenia, zlecenia przez RitaLTT Nowicjusz (200 p.)

92,669 zapytań

141,567 odpowiedzi

320,033 komentarzy

62,034 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...