• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka Windows Server i stawianie serwerów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
282 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2023 w Systemy operacyjne, programy przez whileTrue Nowicjusz (140 p.)
Cześć :) Chociaż co jakiś czas zaglądałem na forum to zarejestrowałem się dopiero teraz, a wszystko dlatego, że ... mam sprawę :D

Pytanie może wydać się banalne, czy wręcz trywialne, za co przepraszam. Po prostu wcześniej nie interesowałem się tą gałęzią informatyki, a chciałbym swą wiedzę poszerzyć.

Przechodząc do meritum, bo post zaczyna przybierać kształt spaghetti, mam pytania związane z systemami przeznaczonymi na serwery.

Zacznijmy od Windows Server. Nie miałem wcześniej z nim do czynienia, a chciałbym hobbystycznie nad tym posiedzieć. Czy jesteście w stanie polecić książki, kursy wyjaśniające materiał od postaw i przygotowujące do zainstalowania środowiska i zarządzania nim? Czy wersja Windows Servera ma znaczenie? Czy może gdybym zaczął przygodę z wersją z 2012 roku straciłbym czas bo ta nijak się ma do nowszych wersji?

Jeszcze pytanie o ActiveDirectory, czy wszystko co da się w nim zrobić można również w PowerShellu?

Odchodząc od Windows Server przy okazji zapytam o stawianie linuxa jako serwer. Sam kiedyś bawiłem się Ubuntu, potem Debianem, ale były to systemy operacyjne do zwykłego użytkowania, a nie serwery. Którego linuxa polecicie na serwer i podobnie, tak jak z materiałami o Windows Server, proszę o polecenie czegoś do nauki na temat stawiania serwerów opartych na linuxie :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 8 lutego 2023 przez niezalogowany
edycja 8 lutego 2023

na YT są materiały nt. windows server, wystarczy poszukać wpisując "windows server kurs" i wybrać filtr playlisty.

pewne rzeczy zmieniają się w kolejnych wersjach i dotyczy to nie tylko windows servera. możesz poszukać w google, co się zmieniało w poszczególnych wersjach, albo zapytać kogoś, kto siedzi w tej branży. myślę że czasu byś nie stracił, zawsze tych nowości można się później nauczyć.

 

jaki system na serwer?

oto dwa artykuły:

https://learningzone.pl/index.php/it/systemy-operacyjne/linux/113-jaki-linux-na-serwer-a-jaki-na-desktop-podzial-linuxow

https://newsblog.pl/5-najlepszych-systemow-operacyjnych-do-obslugi-serwera-linux/.


znasz podstawy linuxa? jak nie to odsyłam do kursu - albo anglojęzyczne, albo coś polskiego, np. https://www.youtube.com/playlist?list=PLbOPmSDkHx2rDqgPrV1tkqGGLEiR046ui (sam się z tego uczyłem, polecam)

pan Damian Stelmach nagrywał coś o linux server, sam się z jego materiałów uczyłem i polecam. jednak w tym, jak i każdym innym kursie wszystko nie jest zawarte. materiały są w internecie i to nierzadko darmowe, wystarczy chcieć poszukać.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 191 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 66 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 316 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...