• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka Windows Server i stawianie serwerów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
298 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2023 w Systemy operacyjne, programy przez whileTrue Nowicjusz (140 p.)
Cześć :) Chociaż co jakiś czas zaglądałem na forum to zarejestrowałem się dopiero teraz, a wszystko dlatego, że ... mam sprawę :D

Pytanie może wydać się banalne, czy wręcz trywialne, za co przepraszam. Po prostu wcześniej nie interesowałem się tą gałęzią informatyki, a chciałbym swą wiedzę poszerzyć.

Przechodząc do meritum, bo post zaczyna przybierać kształt spaghetti, mam pytania związane z systemami przeznaczonymi na serwery.

Zacznijmy od Windows Server. Nie miałem wcześniej z nim do czynienia, a chciałbym hobbystycznie nad tym posiedzieć. Czy jesteście w stanie polecić książki, kursy wyjaśniające materiał od postaw i przygotowujące do zainstalowania środowiska i zarządzania nim? Czy wersja Windows Servera ma znaczenie? Czy może gdybym zaczął przygodę z wersją z 2012 roku straciłbym czas bo ta nijak się ma do nowszych wersji?

Jeszcze pytanie o ActiveDirectory, czy wszystko co da się w nim zrobić można również w PowerShellu?

Odchodząc od Windows Server przy okazji zapytam o stawianie linuxa jako serwer. Sam kiedyś bawiłem się Ubuntu, potem Debianem, ale były to systemy operacyjne do zwykłego użytkowania, a nie serwery. Którego linuxa polecicie na serwer i podobnie, tak jak z materiałami o Windows Server, proszę o polecenie czegoś do nauki na temat stawiania serwerów opartych na linuxie :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 8 lutego 2023 przez niezalogowany
edycja 8 lutego 2023

na YT są materiały nt. windows server, wystarczy poszukać wpisując "windows server kurs" i wybrać filtr playlisty.

pewne rzeczy zmieniają się w kolejnych wersjach i dotyczy to nie tylko windows servera. możesz poszukać w google, co się zmieniało w poszczególnych wersjach, albo zapytać kogoś, kto siedzi w tej branży. myślę że czasu byś nie stracił, zawsze tych nowości można się później nauczyć.

jaki system na serwer?

oto dwa artykuły:

https://learningzone.pl/index.php/it/systemy-operacyjne/linux/113-jaki-linux-na-serwer-a-jaki-na-desktop-podzial-linuxow

https://newsblog.pl/5-najlepszych-systemow-operacyjnych-do-obslugi-serwera-linux/.

znasz podstawy linuxa? jak nie to odsyłam do kursu - albo anglojęzyczne, albo coś polskiego, np. https://www.youtube.com/playlist?list=PLbOPmSDkHx2rDqgPrV1tkqGGLEiR046ui (sam się z tego uczyłem, polecam)

pan Damian Stelmach nagrywał coś o linux server, sam się z jego materiałów uczyłem i polecam. jednak w tym, jak i każdym innym kursie wszystko nie jest zawarte. materiały są w internecie i to nierzadko darmowe, wystarczy chcieć poszukać.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 202 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 70 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 333 wizyt

92,669 zapytań

141,567 odpowiedzi

320,037 komentarzy

62,034 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...