• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie własnego mieszkania - Raspberry pi

Object Storage Arubacloud
+1 głos
405 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2022 w Inne języki przez Bakkit Dyskutant (7,600 p.)

Cześć, chciałbym zacząć przygodę z automatyzowaniem pewnych czynności. Aktualnie jestem kompletnie zielony w tym dziale IT (nawet nie wiem jak konkretnie ten dział się nazywa frown).

1. Chciałbym zacząć od bardzo trywialnych funkcjonalności (włączanie / wyłączanie lampy nocnej z poziomu telefonu, wyłączanie routera, regulacja temperatury pomieszczenia w mieszkaniu), jakie raspberry pi (oraz w jakim przedziale cenowym) polecacie dla takich akcji?

2. W jakim języku programowania tworzy się takie automatyzacje? Znając życie to w wielu językach, ale czy jest jakiś prekursor, najczęstszy wybór do takiego programowania?

3. Gdzie znajdę jakieś dobre poradniki na ten temat obejmujące nie tylko sferę czyste programowania, ale również i podstaw elektroniki? Zależy mi oczywiście na aktualnych materiałach.

1
komentarz 31 maja 2022 przez VBService Ekspert (253,340 p.)
edycja 31 maja 2022 przez VBService

Na tej stronie możesz sobie poćwiczyć "na sucho" pisanie programów.

Tu masz prosty przykład dla arduino-uno - mode_button.ino.

 

2
komentarz 31 maja 2022 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)

@Bakkit, Wydaje mi się że język programowania najlepiej dobrać pod siebie samego. Ja znam JSa i wybrał bym właśnie javascript. Sam się tym nie bawiłem ale widziałem kiedyś filmik jak koleś wykorzystywał tą paczkę do lampki https://www.npmjs.com/package/rpi-gpio Dzięki temu że jest to w technologii webowej łatwo mozna było zrobić do tego stronę internetową i dzięki temu sterować lampka przez stronę którą możesz otworzyć na dowolnym urządzeniu w sieci lokalnej. Laptop / komórka.

2
komentarz 31 maja 2022 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Ja tylko komentarz, bo nie jestem pewien czego oczekujesz - czy chcesz mieć po prostu efekt nieważne w jaki sposób czy chcesz uzyskać efekt zupełnie po swojemu robiąc od zera. Jeśli to drugie to raczej wiele nie pomogę, ale gdybyś chciał to pierwsze to polecałbym spojrzeć na gotowe systemy smart home jak np. Home Assistant czy Domoticz. Można sobie to postawić i z miejsca zacząć robić jakieś automatyzacje, kupić różne sprzęty, które uda się łatwo połączyć w jedną całość, w jeden inteligentny dom bez programowania i wymyślania zupełnie wszystkiego samemu.
1
komentarz 31 maja 2022 przez Bakkit Dyskutant (7,600 p.)
edycja 31 maja 2022 przez Bakkit
Samemu ciężko mi stwierdzić czego dokładnie chcę :D Aktualnie chyba chciałbym się po prostu zagłębić w tym temacie oraz nauczyć podstaw, więc chyba każdy materiał będzie cenny.

Usłyszałem o takowych automatyzacjach (te które opisałem w pytaniu), które można stworzyć samemu, więc się trochę tematem "podjarałem". Wcześniej myślałem, że są do takich rzeczy potrzebne ogromne inwestycje oraz cały zespół wyspecjalizowanych programistów.

 

Bardzo dziękuję wszystkim za cenne źródła oraz czekam na następne :)
1
komentarz 31 maja 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)

@Bakkit, potrzebujesz wiedzy w dwóch dziedziń - programowania i elektroniki. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy nawet nie próbuj bawić się napięciem sieciowym.  A gotowe moduły wybieraj starannie - pełno jest chinskiego badziewia, które nawet nie spełnia wymagań bezpieczeństwa.  Najbezpieczniej będzie, gdy urządzenie będzie sterowane bezprzewodowo - np. są "zarówki" sterowane po WiFi.

Najpierw naucz się takiego programowania "normalnego" - na komputerach. Potem drobny skok i nauczysz się sterować urządzeniami. Wariantów tego sterowania jest wiele.

Postaraj się wejść w protokoły które są standardowe - łatwiej będzie np. zintegrować się z google i mieć np. głosowe sterowanie domu

komentarz 31 maja 2022 przez Bakkit Dyskutant (7,600 p.)
Jedyne co umiem aktualnie to tworzyć aplikacje webowe w js i php na poziomie juniorskim (tak myślę), więc programowanie samo w sobie raczej nie będzie problem. Grunt to wpasować się i zrozumieć API.

W jakiej kwocie mogę wybierać raspberry pi lub arduino (jeśli te dwa przedmioty mają zupełnie różne przeznaczenia to przepraszam) do prostych tasków?
1
komentarz 31 maja 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Na malinkę czy arduino IMHO przyjdzie jeszcze czas (no chyba że nie masz w ogóle komputera). Kup " zarówkę ledową" ze sterowaniem po Wifi i normalny komputer wystarczy. A może nawet telefon lub tablet. Na hasło "Żarówka WIFI" na allegro jest całe mnóstwo pozycji. Wręcz trudno coś wybrać - szukałem czegoś, co nie wymaga instalowania dedykowanej aplikacji na telefonie, ale tak na szybko nic nie znalazłem. Trzeba jakoś sprawdzić, która żarówka ma "otwarte" strerowanie.
komentarz 31 maja 2022 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Jeśli w taką stronę to mogę polecić Philips Hue lub tańsze Ikea Tradfri, są warianty na różne gwinty, z całą gamą kolorów RGB itd. Obydwa wspomniane działają po Zigbee (nie po WiFi, jak dla mnie to plus, że go nie zapychają), ale do sterowania wymagają dodatkowej bramki (niekoniecznie musi być danego producenta, można użyć bardziej uniwersalnej po sprawdzeniu kompatybilności), której jak się chce można używać tylko lokalnie w połączeniu np. z wspomnianym Home Assistantem (więc bez aplikacji i serwerów producentów). Jednak w szczegóły "otwartości sterowania" się nigdy nie zagłębiałem.

Ewentualnie po WiFi z polecanych znam Yeelight, ale sam nie używałem i widziałem że pojawiały się jakieś problemy ze sterowaniem wyłącznie lokalnie: https://alerts.home-assistant.io/#yeelight.markdown
2
komentarz 31 maja 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Ja wlaśnie proponuje zacząć od gotowych rozwiązań sprzętowych - nie trzeba się specjalnie znać na prądzie, umiejętność wymiany żarówki wystarczy. Byle tylko można było sterować własnym programem a nie tylko gotową aplikacją. Do tego potrzebna jest jedynie wiedza - znajomość protokołu sterującego. Zaletą WiFi jest to, że zwykle już jest, do innego pasma trzeba mieć jakiś dodatkowy sprzęt. Ale może warto. Zwykle jednak trzeba brać pod uwagę możliwość, że taka zabawa się znudzi, okaże się za trudna. Nie warto na początek inwestować większej kasy. Oczywiście nie znam sytuacji finansowej autora - czy dla niego wydanie 100 czy 1000 zł to dużo.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 912 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2018 w Inne języki przez Piotrek32 Obywatel (1,610 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 91 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 118 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...