• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zrobić bootowanie z nowego dysku

0 głosów
34 wizyt
pytanie zadane 3 dni temu w Sprzęt komputerowy przez Selo Nowicjusz (190 p.)
Cześć , mam pytanie odnośnie dysków jeżeli dopiero co sklonowałem system ze starego (HDD)dysku na nowy (SSD)i chce teraz , żeby system uruchamiał się z nowego(SSD) to co muszę zrobic ?
I czy mogę usunąć partycje systemowe na starym dysku ?
komentarz 3 dni temu przez qax Mądrala (6,330 p.)
Tzn. jak sklonowałeś system? Jeśli sklonowałeś cały dysk twardy (czyli zrobiłeś dokłdny jego obraz) to nie musisz robić nic bo system uruchomi się jak wcześniej bo będzie zawierał dokładnie te same dane wraz z MBR i GPT.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 3 dni temu przez qax Mądrala (6,330 p.)
wybrane 3 dni temu przez Selo
 
Najlepsza
Sprawdź czy w biosie masz ustawiony priorytet bootowania na pierwszym miejscu ten nowy dysk. Jeśli tak to znaczy że masz bootloadera na starym dysku. Nie mam zbyt wielkiej wiedzy na ten temat ale kiedyś miałem podobny problem i nie chciałem zbytnio mieszać więc przekopiowałem dane ze starego dysku na inny, potem go sformatowałem i wpiąłem spowrotem do kompa i system uruchamia się z nowego, mając oczywiście teraz dwa dyski (hdd i ssd). Możesz tak zrobić ale jak chcesz lekko zaryzykować to zerknij coś to neta bo ja raz przez omyłkę sformatowałem dysk z moimi projektami i musiałem odzyskiwać dane za pomocą specalistycznego opogramowania. Tak więc lepiej trzymać głowę nisko. ;)
komentarz 3 dni temu przez Selo Nowicjusz (190 p.)
Okej, dzięki
komentarz 2 dni temu przez qax Mądrala (6,330 p.)

Nie ma za co ;)

Ja tylko jeszcze dodam, że w takiej sytuacji trzeba zupełnie wyzerować stary dysk (tzn. usunąć wszystkie partycje i utworzyć na nim je od nowa), aby pozbyć się z niego rozruchu. Może się zdarzyć tak, że komputer będzie startował ze starego dysku hdd, a potem jednak mimo to ładował system z nowego co negatywnie wpłynie na szybkość jego uruchamiania się. W narzędziu windowsowskim diskmgmt.msc możesz potem upewnić się czy masz rozruch na szybszym dysku ssd. U mnie wygląda to tak:

Jak widać, mimo że na pierwszym miejscu mam dysk wolniejszy hdd (numer 0) to nie mam na nim ruzruchu, lecz na drugim (szybszym ssd o numerze 1) i komputer uruchamia mi się w kilka sekund.

0 głosów
odpowiedź 3 dni temu przez Selo Nowicjusz (190 p.)
Sklonowałem tylko partycje gdzie jest system reszty nie klonowałem . Ogólnie jak odłączyłem stary dysk to normalnie system ruszył z nowego ale jak podpiolem znowu stary dysk to system automatycznie startuje z HDD

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 46 wizyt
pytanie zadane 31 marca w Systemy operacyjne, programy przez Felek423 Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 115 wizyt
pytanie zadane 18 lutego 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Borys Użytkownik (830 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 79 wizyt
pytanie zadane 27 września 2020 w Systemy operacyjne, programy przez jaqb Początkujący (430 p.)
Porady nie od parady
Publikując kody źródłowe korzystaj ze specjalnego bloczku koloryzującego składnię (przycisk z napisem code w edytorze). Nie zapomnij o ustawieniu odpowiedniego języka z rozwijanego menu oraz czytelnym formatowaniu kodu.Przycisk code

85,708 zapytań

134,502 odpowiedzi

298,523 komentarzy

56,629 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...