• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ubuntu na laptopie nie widzi dedykowanej karty graficznej.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
587 wizyt
pytanie zadane 29 października 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Eh0 Użytkownik (800 p.)
edycja 29 października 2021 przez Eh0

Cześć.

Potrzebuje waszej pomocy otóż zainstalowałem dystrybucje Linux Ubuntu 20.04 LTS na moim laptopie LENOVO IdeaPad Gaming 3 posiada on procesor Ryzen 5 4600H z zintegrowaną kartą graficzną oraz dodatkową wbudowaną dedykowaną GeForce GTX 1650ti.
Problem polega na tym ,że chciałbym użyć tej karty do narzędzia hashcat lecz system go nie widzi lub nie obsługuje nie wiem..
Teraz na nowo postawiłem czysty system by nie było ewentualnych sprzeczności z plikami.
Naprawdę byłbym wdzięczny za pomoc.

Jak instaluję sterowniki nvidia z oficjalnej strony jedynie aktualizuję mi się karta zintegrowana.

U każdego normalnie system widzi dwie karty z pełna nazwą a u mnie jest widoczna tak jak na dołączonych terminalach.

Ubuntu mam postawione na osobnej specjalnie przydzielonej partycji.A wybór jakiego systemu chcę użyć uruchamiam z poziomu programu rozruchowego tuż przy uruchomieniu laptopa.

Orginalnie mam zainstalowany Windows 10 home i tam nie ma żadnych problemów z obsługą dedykowanej karty graficznej GeForce GTX 1650ti

root@eh0-IdeaPad-Gaming-3-15ARH05:/home/eh0# lspci -k | grep -EA3 'VGA|3D|Display'
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 1f95 (rev ff)
Kernel driver in use: nouveau
Kernel modules: nvidiafb, nouveau
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation Device 10fa (rev ff)
--
05:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Renoir (rev c7)
Subsystem: Lenovo Renoir
Kernel driver in use: amdgpu
Kernel modules: amdgpu


 

root@eh0-IdeaPad-Gaming-3-15ARH05:/home/eh0# lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Root Complex
00:00.2 IOMMU: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir IOMMU
00:01.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe Dummy Host Bridge
00:01.1 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe GPP Bridge
00:01.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe GPP Bridge
00:02.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe Dummy Host Bridge
00:02.1 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe GPP Bridge
00:02.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe GPP Bridge
00:08.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe Dummy Host Bridge
00:08.1 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Internal PCIe GPP Bridge to Bus
00:08.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Internal PCIe GPP Bridge to Bus
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SMBus Controller (rev 51)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH LPC Bridge (rev 51)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 0
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 5
00:18.6 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 6
00:18.7 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 7
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 1f95 (rev ff)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation Device 10fa (rev ff)
02:00.0 Non-Volatile memory controller: SK hynix Device 1339
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 10)
04:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8822CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
05:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Renoir (rev c7)
05:00.2 Encryption controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 17h (Models 10h-1fh) Platform Security Processor
05:00.3 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir USB 3.1
05:00.4 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir USB 3.1
05:00.5 Multimedia controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2/FireFlight/Renoir Audio Processor (rev 01)
05:00.6 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 17h (Models 10h-1fh) HD Audio Controller
06:00.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SATA Controller [AHCI mode] (rev 81)
06:00.1 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SATA Controller [AHCI mode] (rev 81)

Doszedłem po dokumentacji ,że sensownie było by zainstalować Ubuntu 20.10 ponieważ posiada Kernel v5.8

 

komentarz 2 listopada 2021 przez Eh0 Użytkownik (800 p.)
Zwróć uwagę ,że w pytaniu była mowa o programie "hashcat" gdzie zależało mi na tym by system Linux miał w zanadrzu możliwość użycia dużo większej mocy obliczeniowej jaką daje mu właśnie dedykowana karta.

No to już zależy do czego się używa komputera ,trzeba wiedzieć ,że w dzisiejszych czasach większość procesów posiada już wbudowany układ graficzny pozwalający śmiało korzystać z wielu programów na zadowolajacym poziomie.

Nie wiem jak od dawna ale wiem ,że nie tak bardzo dawno zaczęto również laptopy wyposażać w dedykowane karty graficzne ,jak wiadomo laptop miał służyć do prac biurowych a nie do grania a dzisiaj również można grać i zajmować się pracami biurowymi
komentarz 2 listopada 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Do grania to ja mam stacjonarkę z dedykowaną kartą graficzną, dużym monitorem, klawiaturą mechaniczną i myszką o dużej rozdzielczości.

Na laptopie to można sobie pasjansa co najwyżej układać ;)

No chyba że ktoś lubi się katować.
komentarz 2 listopada 2021 przez Eh0 Użytkownik (800 p.)
Fakt ale stacjonarnego komputera do pracy nie przyniesiesz i nie pograsz chociaż by w Wieśka haha a tak to możesz popracować i też pograć w coś lepszego ,wiadomo ,że komputery stacjonarne są nieporównywalnie lepsze od laptopów ale to tak naprawdę kwestie indywidualne każdego człowieka co oczekuje :D
komentarz 2 listopada 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
No tak racja.

Kiedyś był taki program bumblebee do zarządzania kartami, może to nadal funkcjonuje?
komentarz 2 listopada 2021 przez Eh0 Użytkownik (800 p.)
Nie mogłem tego skonfigurować na kernelu 5.11 bez przerwy jakieś błędy wyskakiwały aż w końcu się poddałem bo nie widziałem sensu a spędziłem nad konfiguracjami dobre paręnaście godzin , koniec końców wyczytałem ,że Ubuntu 20.10 posiada Kernel 5.8 i na niej karte minjuz wiedziało koniec końców przesiadłem się na 20.04LTS z długoterminowym wsparciem wgrałem Kernel 5.8 z pomocą użytkownika "j23" no i gra cacy :)

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 872 wizyt
–3 głosów
4 odpowiedzi 405 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2018 w Sprzęt komputerowy przez Piksel Nowicjusz (210 p.)
+1 głos
5 odpowiedzi 554 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...