• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Fizyka i studia informatyczne

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,020 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Scratch32 Nowicjusz (120 p.)
Zdaję sobie sprawę, że bardzo podobne pytania znalazły się już na tej stronie, jednak żadne mnie nie zaspokoiło. Problem wygląda tak - jestem uczniem klasy drugiej o profilu matematycznym liceum ogólnokształcącego (nawiasem mówiąc, sama matematyka idzie mi na dobrym poziomie). Interesuję się programowaniem i chciałbym pójść na studia informatyczne, dlatego postanowiłem rozszerzać informatykę i fizykę. Co do tego drugiego przedmiotu nie byłem pewny, jednak wyczytałem, że w przypadku tego kierunku studiów jest on brany pod uwagę. Postanowiłem się więc zawziąć i nauczyć się go. Jak się pewnie domyślacie, nie skończyło się to dobrze. O ile z teorią nie mam dużych problemów, rozwiązywanie ćwiczeń jest dla mnie gehenną. Nie umiem przekształcać wzorów, ani wyobrażać sobie sytuacji podanych w zadaniach. Z pierwszej poważnej kartkówki dostałem 2, niedługo kolejna i nie zapowiada się dobrze. Mam teraz do Was dwa pytania:

1. Jak bardzo potrzebna jest fizyka informatykowi (dokładniej mówiąc zajmującego się gamedevem albo software developmentem)?

2. Czy konieczne jest zdanie matury z fizyki, aby dostać się na studia informatyczne?

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
komentarz 18 listopada 2020 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Trochę nie rozumiem twoich problemów, skoro jesteś dobry z matmy, to przekształcanie wzorów nie powinno być straszne. Przecież to czysta matematyka.

Wielkość poszukiwana po jednej stronie równania, reszta po drugiej.
komentarz 19 listopada 2020 przez Scratch32 Nowicjusz (120 p.)
Rozumiem, o co Ci chodzi i chyba źle się wcześniej wyraziłem. Jeżeli mam podany wzór, powiedzmy na przyspieszenie, i mam go przekształcić na taki, aby móc obliczyć prędkość początkowa - nie jest to dla mnie problemem. Nie jestem pewien, jak to dokładnie nazwać, ale trudności sprawia mi użycie odpowiednich wzorów zgodnie z treścią, po czym operowanie na nich w taki sposób (nierzadko łącząc je ze sobą), aby uzyskać jeden finalny wzór, od którego zacznie się matematyczna część zadania. Mam nadzieję, że rozumiesz, co mam na myśli.
komentarz 19 listopada 2020 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Teraz faktycznie widzę w czym problem. Wiele osób tak ma na początku. Nie bardzo wiedzą/czują jakie wzory i jak zastosować w nieco bardziej złożonej sytuacji. Fizyka, trochę jak programowanie, wymaga umiejętności rozbicia złożonego problemu na małe problemiki.

Za moich czasów licealnych mój nauczyciel fizyki (też wychowawca klasy) wymagał takiego bardzo starannego rozwiązywania zadań. Pod treścią miały być kolejno wymienione wielkości dane i szukane, rysunek, wzory podstawowe, przekształcenia tak, by uzyskać wzór na wielkości szukane, obliczenie i na końcu sprawdzenie jednostek. Może rysunek to będzie coś co pomoże zrozumieć sytuację fizyczną w zadaniu.

Na klasówkach zwykle było jedno zadanie takie elementarne, jedno trochę trudniejsze, gdzie trzeba było użyć więcej niż jednego wzoru i trzecie, takie dość trudne. Czasami było też zadanie od razu na piątkę :) - takie ciekawe, gdzie trzeba było wpaść na rozwiązanie.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 18 listopada 2020 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)

2. Czy konieczne? Sprawdź sobie na stronie uczelni jak są liczone punkty za poszczególne przedmioty. Zwykle jednak jest informatyka lub fizyka, więc lepszy wynik jest brany pod uwagę. A wiadomo, że łatwiej z informatyki dostać 80% niż z fizyki.

1. Tu nie mam rozeznania, zakładam jednak, że to bardziej znajomość matematyki pomaga w pewnych sprawach. 

+1 głos
odpowiedź 19 listopada 2020 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Każda uczelnia sama ustala jakie przedmioty się liczą u niej  rekrutacji. Ba, każdy wydział uczelni to sobie ustala - 2 informatyki na 2 różnych wydziałach tej samej uczelni mogą mieć inne zasady rekrutacji.

Sprawdź interesujące Cię uczelnie i zobacz czy wymagają fizyki a jeśli tak, to jaka jest jej waga. Nawet jeśli fizyka jest punktowana, to może lepsze napisanie matematyki, informatyki i angielskiego da Ci więcej niż napisanie fizyki na mniej niż na przykład 40%?

To cy fizyka Ci się przyda zależy co będziesz robić. Jak jakieś obliczenia numeryczne, komputery kwantowe i tak dalej - to pewnie tak.W Game dev nadal może się przydać.
0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2020 przez Drożdżówka Obywatel (1,870 p.)
1 - To zależy, ale przeważnie prawie wcale

2 - Raczej nie
komentarz 20 listopada 2020 przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)
1. Dlatego właśnie zadajesz tu na forum takie pytania, a nie inne :) ...
Fizyka, sama w sobie uczy myślenia też, rozwiązywania pewnych problemów, stąd jeśli chcesz być dobrym programista - twoje stwierdzenie jest błędne

Twoje pytania właśnie pokazują, że zamiast samemu myśleć, zmierzyć się problemem to pytasz o rzeczy, które już w treści pytania są nie co logiczne i są odpowiedzią ... wystarczy przemyśleć
komentarz 20 listopada 2020 przez Drożdżówka Obywatel (1,870 p.)
edycja 20 listopada 2020 przez Drożdżówka
Są też inne sposoby na ćwiczenie logicznego myślenia, fizyka SAMA W SOBIE rzadko się przydaje w programowaniu, jeżeli ktoś tworzy silnik fizyczny do gry, czy coś podobnego, to może jej potrzebować, ale ja tworząc kilka gier 2D w Unity i Goddot nigdy nie użyłem wiedzy fizycznej, a poza tym co jest nie tak w moich pytaniach? Jestem ciekaw czy Ty nauczyłeś się programowania w 3 dni...

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,751 wizyt
pytanie zadane 29 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ryu Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 574 wizyt
pytanie zadane 1 listopada 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ferens Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 524 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...