• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ile wam zajęło ogarnięcie c++ do poziomu juniora?

Object Storage Arubacloud
+4 głosów
422 wizyt
pytanie zadane 27 października 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez MONKNOW Użytkownik (720 p.)
Hej, jestem ciekaw ile wam zajęło i w jakim trybie (np. czy codziennie się uczyliście i ile godzin) nauczenie się c++ do poziomu z którego mogliście pisać jakiś funkcjonalny kod w prawdziwym projekcie. Jestem też ciekaw waszej opinii na temat zmiany języka z c++ na wyższy poziom, dajmy na to java. Czy to faktycznie nie jest żaden problem? W tej chwili mam okazje uczyć się u kolegi, który za darmo mi "mentoruje" c++ i jest to dla mnie bardzo wygodny układ, bo dostaje zadania i feedback, ale domyślnie nie wiem czy chcę programować w tak wymagającym języku z uwagi na to, że słyszałem o bardzo wysokim progu wejścia na rynek jako programista c++. Po prostu zastanawiam się czy to co w tej chwili robie ma sens - moim celem jest jak najszybciej podjąć pracę w IT (to dzisiaj chyba modne, co nie?) :) Napiszcie co myślicie o takiej sytuacji!

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 28 października 2020 przez kukulim Mądrala (6,440 p.)
wybrane 28 października 2020 przez MONKNOW
 
Najlepsza
5 dni u tygodniu, po 4 godziny. To w przeciągu od roku do dwóch lat, powinno Ci się udać wejść na poziom juniorski, lecz nie powiedziane że znajdziesz prace, bo raczej mało juniorskich ofert w c++, chyba że się mylę dawno nie sprawdzałem :)

 

Zmiana języka, jak będziesz znał już jeden dobrze, nie jest taka trudna, ale sam język to nie wszystko musisz poznać cały ekosystem wokół języka, pewnie nowe IDE, jakiś nowy framework itp. Jak poznasz podstawy, zdecyduj co chcesz robić, czy web czy gry czy jeszcze coś innego i dobierz do tego odpowiednia technologię.
komentarz 28 października 2020 przez MONKNOW Użytkownik (720 p.)
Znam też taki koncept, że

>najpierw c++

>potem reszta to pikuś

W skrócie chciałem zapytać o waszą opinie czy to mit czy faktycznie ma to coś wspólnego z prawdą :)
1
komentarz 28 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
To prawda, pod warunkiem że dobrze czy bardzo dobrze poznasz C++.
komentarz 28 października 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Dlaczego? Dlaczego akurat C++ ma być takim wyborem?
komentarz 28 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
C++ jest językiem złożonym, rozbudowanym, jednym z najtrudniejszych i uczy niskopoziomowych spraw. Nauczysz się go (bardzo) dobrze i każdy inny język powinien przyjść z łatwością. Trochę podobnie jest z Javą, nauczysz się jej dobrze to nauka innych języków przyjdzie szybciej. Java i C++ należą do najtrudniejszych języków. Nie wiem co jeszcze można z nimi porównać? Rust jest trochę zagmatwany, ale łatwiejszy o Cpp i Javki.  Zresztą co by nie mówić o C++ i Javie, to obojętnie jakiego języka nauczysz się jako pierwszy, to kolejne pójdą łatwiej.
komentarz 28 października 2020 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)
tu się nie zgodzę... Java nie jest trudna sama w sobie dodatkowo, to jest czysto Obiektowy język, C++ obiektowy nie jest, możę być stąd powstał odłam OBJECTIVE_C, ale tu juz bardziej C# niż cpp.
Sam cpp jest zdecydowanie trudniejszy od javy, opiera się o wskaźniki, pamieć. W Javie nawet nie musisz się przejmować :"powiedzmy" w trakcie pisania nad zwalnianiem pamięci i kontrolą, chyba że dochodzi praca na wielu wątkach na raz więc jedynie mechanizmy obsługi JVM- bo i tak GC robi dużo za ciebie.
komentarz 28 października 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

@reaktywny, Moim zdaniem uczysz się tego co jest potrzebne na dany moment. Żeby pisać w wordzie nie musisz znać stron kodowych. Taka analogia co do Twojego argumentu z nauką niskopoziomowego programowania, którego C++ rzekomo uczy. Co jest bzdurą. C++ jest językiem "średniego poziomu", w dodatku pozwala pisać w wielu paradygmatach.
Sam C++ nie jest trudny na początku, a powątpiewam, że osoba chcąca uczyć się czegoś innego studiowała haczyki z dokumentacji C++.  Co do Rusta poziom wejścia jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku C++. Na temat Javy nic nie powiem, bo moje doświadczenie z tym językiem jest czysto akademickie. 
 

@Wiciorny, jeżeli chodzi o paradygmat jaki jest możliwy, to C++ jest obiektowy. Wspiera wszystko, by być pełnoprawnym językiem obiektowym. Objective-C powstał by wesprzeć C obiektami. Zmieniając temat, to cbjective-C poszedł kompletnie w inną stronę niż C++, mimo, że postały w tym samym roku. 

komentarz 28 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

Sam C++ nie jest trudny na początku,

Na początku, to każdy język jest łatwy. Pisałem o dobrym czy bardzo dobrym poznaniu. A początki to za mało, żeby ocenić złożoność języka.

W mojej ocenie nie ma trudniejszych / bardziej rozbudowanych języków od C++ i Java. A jeśli są to jakie? Podajcie przykłady? Tylko nie piszcie, że Assembler, bo tego rzadko kto dziś używa.

Co do Rusta poziom wejścia jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku C++.

Czy ja wiem, Rust stawia na inne podejście, ale moim zdaniem borrowing w Rust jest łatwiejszy do opanowania niż zarządzanie pamięcią w Cpp z użyciem wskaźników. Trudniej o błędy, a nawet jak coś schrzanisz kompilator Rusta większość błędów szybko wychwyci. Java nie ma takich problemów, jest odśmiecanie pamięci przez Garbage Collector, ale ma za to setki różnych zawiłości. W Javie problemem jest duża liczba interfejsów, cholernie rozbudowany język. Nie widziałem drugiego języka który miał też tak dużą liczbę kolekcji. Prawie każdy kto przesiadł się z Javy na Kotlin odetchnął z ulgą :)

Możecie się ze mną nie zgodzić, że Java i Cpp to najtrudniejsze języki (z TOP 50 TIOBE czyli najbardziej popularnych), forum to w końcu miejsce do dyskusji, ale w takim razie podajcie co jest trudniejsze :)

komentarz 28 października 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Sam C++ nie jest trudny na początku,

Na początku, to każdy język jest łatwy. Pisałem o dobrym czy bardzo dobrym poznaniu. A początki to za mało, żeby ocenić złożoność języka.

Rozpoczynając naukę rusta, zmienisz zdanie. 

W mojej ocenie nie ma trudniejszych / bardziej rozbudowanych języków od C++ i Java. A jeśli są to jakie? Podajcie przykłady? Tylko nie piszcie, że Assembler, bo tego rzadko kto dziś używa.

Assembler nie jest trudny, to kolejny utarty mit.
Ważną kwestią jest to, jak definiujesz "trudny" język. 

Rust stawia na to samo, co C++. Jest często wymieniany jako "bezpieczny" zamiennik dla C++. Rust i jego reguły są trudne, nie są do końca logiczne na początku, stąd bierze się jego bezpieczeństwo. 

C++ z standardu, na standard staje się coraz prostszy, jego poziom abstrakcji rośnie coraz szybciej. 

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 651 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2016 w Inne języki przez Szygnik Początkujący (340 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...