• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Aplikacja do konfiguracji i zarządzania serwerami

Object Storage Arubacloud
0 głosów
139 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Sławek Obywatel (1,270 p.)
Cześć wszystkim chciałem tylko się zapytać czy projekt, który robie z moim zespołem ma szanse się wybić wśród tych wszystkich narzędzi sieciowych. Część projektu jest gotowa, ale dużo pracy zostało do wersji sprzedażowej.

Opisze co ta aplikacja ma robić. Jako, że ta aplikacja bardzo jest związana z sieciami komputerowymi, dlatego publikuje to na takiej grupie tylko admini będą znać odpowiedź na pytanie.

Aplikacja umożliwiać będzie automatyczne wyszukiwanie serwerów oraz wszelkich urządzeń w sieci oraz ich konfigurację. Na początku lepiej udostępnić jako Opensource, żeby inni użytkownicy dorabiali własne pluginy do konfiguracji swoich vendorów

Kiedy będzie w projekcie wystarczająca liczba pluginów do vendorów będzie można wrzucić wszystko na chmurę i udostępniać jako płatne.
Dalsze plany rozwijania aplikacji opierają się na wykorzystaniu algorytmów AI śledzące akcje użytkownika, które będą podpowiadać jak skonfigurować serwer oraz jeśli np pojawił się błąd to będą podpowiadać dlaczego się pojawił.
Aplikacja później nie będzie później ograniczać się do samej konfiguracji, ale może służyć również do monitorowania oraz zarządzania całymi sieciami firmowymi jak i również może byc wykorzystane do inteligentnych domów czyli IoT
Korzyści używania tej aplikacji są takie, że każdy człowiek nie mający głębszej wiedzy technicznej będzie mógł skonfigurować serwery i sieć firmową w szybszym czasie i z mniejszym prawdopodobieństwem błędów oraz wykorzystując wcześniej wykorzystane dane zebrane przez sztuczną inteligencję można monitorować sieć i serwery i jeśli pojawi się błąd w konfiguracji to będzie można wskazać dlaczego ten błąd się pojawił i jak go poprawić.
Również dane klienta, czyli dane firm będą przechowywane w blockchainie w najbezpieczniejszy możliwy dzisiaj sposób. Oczywiście tylko takie których nie można zmieniać bo jak wiadomo tak działa blockchain.

Jeśli ktoś miałby jakieś inne pomysły na rozwijanie czy w ogóle sens takiego projektu chętnie zaangażuje się w dyskusję prywatnie lub nawet telefonicznie :)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 14 sierpnia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,790 p.)

Ja mam pytanie czym to się będzie różnić od takich narzędzi jak: ansible, puppet, chef lub terraform, oraz co jest rewolucyjne w waszym produkcie względem tych, które wymieniłem powyżej.

Również dane klienta, czyli dane firm będą przechowywane w blockchainie w najbezpieczniejszy możliwy dzisiaj sposób.

Nie jestem do końca przekonany, czy idea blockchaina została tutaj dobrze zrozumiana.

komentarz 14 sierpnia 2020 przez Sławek Obywatel (1,270 p.)
Dlatego tak jak napisałem w blockchainie można przechować dane których nie będzie można zmieniać a czym się różni od tych narzędzi.

1. Nie wiem czy te narzędzia posiadają moduły AI które podpowiadają jak coś skonfigurować

2. Oraz nie wiem czy posiadają gotowe pluginy pozwalające skonfigurować vendor jaki musisz skonfigurować w swojej chmurze

3. Na Ansiblu z tego co wiem pracuje się na playbookach a w tym idea jest inna żeby robic wszystko przez GUI.

4. W naszym narzędziu jest moduł przeszukiwania sieci, który przeszukuje sieci i podsieci klienta w celu znalezienia wszystkich urządzeń w sieci oraz tych które użytkownik chce znaleźć

5. No i może to być użyte później do IoT i tak jak napisałem w blockchainie
1
komentarz 14 sierpnia 2020 przez adrian17 Ekspert (345,200 p.)

Dlatego tak jak napisałem w blockchainie można przechować dane których nie będzie można zmieniać

Uh... popieram powyższe: "nie jestem do końca przekonany, czy idea blockchaina została tutaj dobrze zrozumiana.". Jak wrzucisz pliki ansible'a lub terraforma do kontroli wersji, to też są w "blockchainie" (gita).

Po drugie: dostałeś pytanie

czym to się będzie różnić od takich narzędzi jak: ansible, puppet, chef lub terraform

Ale mówiąc szczerze to z Twojej odpowiedzi mam wątpliwość w jakim stopniu w ogóle je używałeś.

Nie wiem czy te narzędzia posiadają moduły AI

A to, to już czyste rzucanie buzzwordami.

1
komentarz 14 sierpnia 2020 przez niezalogowany
Istnieje wiele rozwiązań tego typu Axence nVision, Microsoft System Center (dla serwerów Windows). Te dwa znan. Dla linuxa kiedyś słyszałem, że też coś jest. Firma Extreme Networks i Cisco posiada oprogramowanie do centralnego zarządzania switchami, routerami i access pointami. Głównie takich się używa w firmach. W mniejszych wystarcza nVision, który jest stosunkowo tanii. Do zarządzania drukarkami masz OKI PrintVision albo oprogramowanie innych producentów. Coraz więcej ich ma.

Do jakiegoś tam podpowiadania czegoś nie jest potrzebne AI. Najważniejsze żeby było można przechowywać konfiguracje i ją monitorować z jednego miejsca. Z pewnością macie szanse wejść na rynek jeśli wydacie to jako Open Source. Ale jeśli tylko stanie się to płatne może być ciężko. Duża konkurencja.
0 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
To, co próbujecie zrobić to zwykły orchiestrator, które już duzi gracze na rynku mają, takie rozwiązania nawet nie podpowiadają jak coś zrobić, tylko to robią :) Nokia Nuage, Juniper Contrail, Cisco Viptela, HP Network Automation nie wspominając, że jest już gotowy projekt open source do sieci SDN.

Nie wiem do kogo, chcecie kierować projekt, ale w korpo to nie przejdzie, a małe firmy raczej rzeźbią takie rzeczy same.

Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie się sugerował konfiguracją od "modułu AI" który jest niczym więcej niż grupą pętli if-ów.

Dwa nawet sami vendorzy w swoich ścieżkach kierują w stronę Ansible, puppet itd.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 692 wizyt
pytanie zadane 20 września 2020 w Systemy operacyjne, programy przez dayvu Obywatel (1,470 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 673 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2020 w C# przez Kano Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 225 wizyt

92,634 zapytań

141,505 odpowiedzi

319,883 komentarzy

62,015 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...