• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka języków dla początkującego.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
430 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2020 w HTML i CSS przez vCastir Nowicjusz (150 p.)
edycja 6 lipca 2020 przez vCastir
Witam użytkowników Pasji Informatyki!
Od dłuższego czasu mam ogromną motywację i chęć by zacząć programować.
Zastanawiałem się nad językami programowania od których chciałbym zacząć i jak z początku najbardziej byłem zainteresowany C++ - jednak myślę teraz nad nauką: HTML->CSS->PHP->JS->MySQL(...) - tak, jak radził Pan Mirosław w swoim odcinku wprowadzającym do HTML.
Bardzo się cieszyłem, że będę uczył się od tego Pana języków bo już miałem styczność z jego filmikami i prowadzi je w naprawdę super sposób.
Gdy już miałem brać się za oglądanie filmików to ze względu na datę tych filmików spytałem programistę z którym miałem styczność pisać czy kurs z 2014 roku jest dobrym pomysłem - odpowiedź mnie lekko zdołowała, ponieważ dowiedziałem się, że języki mają już lepsze wersję.
Dlatego przychodzę do was!
Nie chciałbym nauczyć się złych nawyków i nauczyć się najnowszego kodu.
Moje pytania:
1) Czy faktycznie oglądanie Pana Zelenta w prawie 2021 jest dobrym pomysłem? Widziałem, że są nowsze filmiki omawiające aktualizacje w danym języku, jednak czy to nie nauczy mnie złych nawyków lub stracę przy nauce cenny czas na naukę czegoś niepotrzebnego?
2) Czy C++ który Pan Mirosław polecał jako pierwszy język jest nadal aktualny? Mam tu na myśli to czy zacząć swoją przygodę z C++ czy lepiej żebym uczył się HTML->(...)?
3) Czy jest jakiś kurs aktualnych wersji języków, który jest godny polecenia? Jednak sęk w tym, że szczerze mówiąc najprzyjemniej uczy mi się w języku polskim (dodając, że mój angielski jest raczej na średnim poziomie jeżeli chodzi o codzienny użytek - dlatego mam wrażenie, że nauka programowania w tym języku byłaby dla mnie trudniejsza i wiele rzeczy nie zrozumiałbym dobrze).

Tylko takie pytania przychodzą mi na razie do głowy, przepięknie dziękuje każdej osobie, która mniej lub więcej jest w stanie pomóc i odpowiedzieć na pytania.

Pozdrawiam!
Edit: Edytuję kategorię //przepraszam ale nie widziałem, że jest też zmiana języków w kategorii)

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 6 lipca 2020 przez Comandeer Guru (601,550 p.)
wybrane 7 lipca 2020 przez vCastir
 
Najlepsza

ad. 1) Temat był poruszany na forum wielokrotnie. Ogólnie: technologie webowe rozwijają się w bardzo szybkim tempie i materiały, które nie są aktualizowane raz na rok, mogą być już przestarzałe. Materiały sprzed 5 lat na pewno są przestarzałe.

ad. 2) Nie widzę potrzeby uczenia się C++ tylko po to, by nauczyć się innego języka. Programowania uczyć się można tak naprawdę na dowolnym języku, bo najważniejszy jest odpowiedni sposób myślenia, nie zaś umiejętność pisania kodu. Mając odpowiedni mindset, można tak naprawdę przyswoić niemal każdy język.

ad. 3) Polskich źródeł aktualnych praktycznie nie ma. Można spróbować z polską wersją MDN czy KursJS.pl. Niemniej najlepsze materiały są po angielsku, np. oryginalna wersja językowa MDN czy JavaScript.info.

komentarz 6 lipca 2020 przez vCastir Nowicjusz (150 p.)
@Comandeer - Bardzo Ci dziękuje za wszystkie odpowiedzi i za pomoc!
Myślę, że będę uczył się właśnie z MDN i KursJS - czy jest znacząca różnica pomiędzy angielskim a polskim MDN?

Mam jeszcze pytanie poboczne z racji, że mam wrażenie, że wiesz co nie co o tworzeniu stron.
Czy jesteś w stanie mniej więcej powiedzieć jakie umiejętności musi mieć grafik jeżeli chodzi o tworzenie stron? Wiem, że to bardzo ogólne pytanie ale słyszałem kiedyś, że graficy webowi mają swoje nazwy więc jest możliwość, że jesteś w stanie je wymienić. Interesowałem się kiedyś grafiką i myślę, że z czasem nauki programowania wrócę do grafiki by stworzyć w pełni stronę postawioną przeze mnie - od kodu do grafiki.

Jeszcze raz bardzo dziękuje, bardzo mi pomogłeś!:)
1
komentarz 6 lipca 2020 przez Comandeer Guru (601,550 p.)

czy jest znacząca różnica pomiędzy angielskim a polskim MDN?

Niestety tak. Polska wersja jest zauważalnie starsza i sporo rzeczy tam brakuje lub po prostu nie jest przetłumaczonych. 

Czy jesteś w stanie mniej więcej powiedzieć jakie umiejętności musi mieć grafik jeżeli chodzi o tworzenie stron?

Niestety, w zakresie grafiki i ogólnie pojmowanego designu stron nie pomogę. Mogę jednak rzucić hasłem "design systems". 

komentarz 6 lipca 2020 przez vCastir Nowicjusz (150 p.)
@Comandeer
A jesteś w stanie powiedzieć czy sama nauka w języku polskim jest w porządku?
Jeżeli tylko część jest nieprzetłumaczona to mogę zawsze zaczerpnąć tłumacza i sobie poradzić. Jednak jeżeli poradniki obejmują jakieś starsze wersje języków albo nie mówią o sporej części rzeczy, które nie powinno się omijać to mogę postarać się korzystać z angielskiej strony i pomagać sobie również tłumaczem.
To już raczej ostatnie pytanie, bardzo dziękuje Ci jeszcze raz za całą pomoc.

Pozdrawiam!
komentarz 6 lipca 2020 przez Comandeer Guru (601,550 p.)

W jężyku polskim jest naprawdę mało materiałów, a te, które istnieją (np. mój tutorial o HTML5) i tak linkują do tych po angielsku – bo w polskiej Sieci nie ma za bardzo do czego linkować. Więc nawet opierając się na polskich źródłach, prędzej czy później będziesz zmuszony zacząć korzystać z angielskich.

+1 głos
odpowiedź 6 lipca 2020 przez MrJoker99 Początkujący (420 p.)
Nie jestem w stanie polecić niczego po polsku, niestety. Natomiast według mnie najlepszym źródłem do nauki technologii , które cie interesują to https://www.w3schools.com/

A ogólnie programowania polecam Ci się uczyć już w fajniejszych językach, nieco prostszych , lecz podobnych do C++, takich jak c# i java, gdyż są one zoorientowane obiektowo,a w przyszłości na pewno z obiektowości będziesz korzystał.
2
komentarz 6 lipca 2020 przez Comandeer Guru (601,550 p.)
Nie, nie jest, W3Schools od lat powtarza te same niezweryfikowane bzdury → https://www.webkrytyk.pl/2017/10/29/w3schools-com/
komentarz 6 lipca 2020 przez vCastir Nowicjusz (150 p.)
Java? Usłyszałem, że Java sama w sobie nie jest jakimś idealnym językiem.
Sam myślałem o nauce Java Script, jednak postanowiłem, że dojdę do niego w czasie nauki i gdy najdzie na niego kolej (po nauce HTML i CSS).
Jednak dziękuje bardzo za odpowiedź - popracuje na stronie i sprawdzę czy poradzę sobie z angielskim oraz poczekam na kolejne odpowiedzi, ponieważ nie na wszystko znam jeszcze odpowiedź.

Pozdrawiam!
komentarz 6 lipca 2020 przez MrJoker99 Początkujący (420 p.)

@Comandeer , wow a to ciekawe, nie słyszałem o tym. Dzięki za poprawkę , też w sumie jestem raczej początkujący ,ale korzystałem z tej strony bardzo dużo, tylko nie wiem czy te błędy są aż tak istotne, że nauczyłem się np. czegoś źle. Należy jednak  sprawdzić stan na dzisiaj, bo artykuł , który przytoczyłeś jak sam mówi : "Artykuł opisuje stan zasobów W3Schools na dzień 29 października 2017 roku ".

1
komentarz 6 lipca 2020 przez Comandeer Guru (601,550 p.)
To jest mój artykuł i uwierz mi, sprawdzałem – praktycznie nic się nie zmieniło ;)
komentarz 6 lipca 2020 przez MrJoker99 Początkujący (420 p.)

@Comandeer O kurde, rzadko tu bywam przez co nie zorientowałem się , że rozmawiam z takim koksem :D W takim razie czy Ty mógłbyś polecić coś od siebie jeśli możesz :)?  Pozdrawiam

1
komentarz 6 lipca 2020 przez Comandeer Guru (601,550 p.)

Jeśli chodzi o strony podobne do W3S, to niezmiennie polecam MDN – to praktycznie oficjalna dokumentacja standardów sieciowych, o którą społeczność webdevowa oraz firmy (m.in. Google, Mozilla, Samsung, Microfost) wspólnie dbają. Dzięki temu ma praktycznie najwyższą jakość ze wszystkich tego typu stron.

komentarz 6 lipca 2020 przez MrJoker99 Początkujący (420 p.)
Bardzo Ci  dziękuję :)
0 głosów
odpowiedź 6 lipca 2020 przez _Pita_ Stary wyjadacz (11,410 p.)
Nie zam wszystkich wymienionych przez Ciebie języków programowania, ale jeśli chodzi o HTML, CSS i JS to przedawnienie kursów Pana MZ jest wręcz pomijalne. Z tego co pamiętam wszystko jeszcze działa, więc nie powinno być problemów, zwłaszcza, jeśli uczysz się podstaw.

Do dalszej nauki polecam Ci stronę MDN, która jest w większości przetłumaczona na język polski
komentarz 6 lipca 2020 przez Comandeer Guru (601,550 p.)

Z tego co pamiętam wszystko jeszcze działa

Znacznik font z HTML 3.2 też działa.

komentarz 6 lipca 2020 przez vCastir Nowicjusz (150 p.)

@_Pita_,

Dziękuje Ci pięknie za pomoc <3

komentarz 6 lipca 2020 przez _Pita_ Stary wyjadacz (11,410 p.)

@Comandeer, nie wiem jakie dokładnie działanie miał ten znacznik ale kod 

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
	<title>TESTY</title>
</head>
<body>
<font style="background: red">abc</font>
</body>
</html>

chyba działa....

Niemniej, faktycznie znacznik jest już niewspierany

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 439 wizyt
0 głosów
6 odpowiedzi 9,689 wizyt
pytanie zadane 17 października 2018 w C i C++ przez nieznanymei Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 571 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...