• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Początki w programowaniu, zmiana na inny język programowania-prośba o radę.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
766 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez marzena12345 Użytkownik (770 p.)
Witam, jestem na początku swojej drogi programowania.

Dotychczas "bawiłam" się z HTML, CSS, JS.

Następnie, jako że to początki chciałam popróbować jeszcze czegoś co być może by mnie zaciekawiło. Zabrałam się za C++, ale on mi już idzie nieco bardziej opornie.

Czy oceniacie połączenie HTML, CSS i JS jako przyszłościowe? Co byście do tego dodali?  kusi mnie aby zostawić c++ i iść w tym kierunku, tworzenie stron internetowych to było coś co dawało mi dużą satysfakcję i dobrą zabawę

Otrzymałam też ostatnio radę aby spróbować Pythona. Jak go oceniacie ? Warto ?
komentarz 3 stycznia 2020 przez maciejkus Początkujący (280 p.)
Ja byłem chwilę na studiach, ale zrezygnowałem, bo sobie słabo radziłem - na początku były hello worldy, ify i else. To banalne, olewałem.

Schody zaczęły się na zagnieżdżaniu pętli i warunków, listach.

Aktualnie obrałem drogę Javowca i chyba pójdę na studia ponownie, ale już pracując, bo informatyka jest fajna, ale nie można jej lekceważyć, bo nawet nie wiesz kiedy się kompletnie zagubisz.

Dlaczego mówię Ci o studiach? Chyba nauczyły mnie informatycznej pokory.

Też coś tam kiedyś pisałem w html, css i js. Ja bym sugerował wziąć cokolwiek typu Java, C, C++, C#, Python i ogarnął dobrze te podstawowe "koncepty" a dalej to już co Ci się spodoba, bo to będzie kwestia douczenia składni i jakichś innych różnic, ale będzie łatwiej, sam widzę po sobie jak szybko wchodzą niektóre rzeczy.
komentarz 3 stycznia 2020 przez marzena12345 Użytkownik (770 p.)
Nie skończyłam na c++ na początku początków, przerobiłam cały kurs podstawowy Mirosława Zelenta, były też pierwsze próby zadań na SPOJu, teraz pracuję z książką Alexa Allain'a i powtarzam sobie od początku douczając się powoli rzeczy które gdzieś uciekły po drodze..

Więc zmotywowałeś mnie aby ukończyć tę książkę, ale czy warto wchodzić  w projektowanie obiektowe, czy na tym zakończyć c++ i spróbować np Pythona lub Javy? I zobaczyć czy to będzie coś bardziej dla mnie?

 

Jeżeli chodzi o studia to aktualnie jestem po inż, i robię mgr ale niestety nie z informatyki, gdyż ten pomysł przyszedł dopiero niedawno, a jako, że już zmierzają ku końcowi to skończę to, co zaczęłam. A o kolejnych studiach na razie nie myślę .. prędzej obrałabym jakiś kurs programowania.

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 3 stycznia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,710 p.)

Generalnie na samym początku nie będzie dużych strat jeśli na chwilę zmienisz język na inny. W wielu miejscach dużo praktyk się powtarza. Może C++ nie ma dużo wspólnego z CSSem, ale i tu się coś znajdzie.

Co do pracy. Jeśli reprezentujesz w jakiejś technologii odpowiedni poziom, to przyszłościowa praca znajdzie się nawet w takich językach jak Fortran laugh

komentarz 3 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
dokładnie, niestety na rynku jest dzisiaj wiele osób, szczególnie w "webówce", które twierdzą że znają html/css/js a odpadają na rozmowie na naprawdę banalnych podstawach :( nawet po róznych kursach, bootcampach itp. Także (do autorki) nie patrz na to co jest na topie itp. dzisiaj bo to się zmienia... jeszcze parę lat temu wiele back-endów powstawało tylko w Javie (mówię o większych apkach, bo sporo małych to nadal PHP), a dzisiaj coraz częściej nowe usługi pisane są w Kotlinie... ale jak znasz jeden język to z każdym innym sobie poradzisz, najważniejsze, aby faktycznie nauczyć się pisać w jakieś technologii, bo samo poznanie składni języka to wg mnie max 5% tego, co powinno się umieć.
komentarz 3 stycznia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Dokladnie, przerobienie jakis kursow czy botcampow nie oznacza, ze znasz dany jezyk.

Pol biedy jak nie wiesz jakis rzeczy (w sensie czesci) ale szybko potrafisz znalezc dokumentacje/rozwiazanie i lapiesz na tyle aby napisac cos wlasnego.

Dlatego najlatwiej sprawdzac ludzi po projektach. Ba zdarza sie jakis niby doswiadczony koles co ma seniora a potrafi poskladac projekt ale tylko z kolegami.

No ale sa firmy i "firmy" i dlatego stosuje sie tyle testow, chodz jak masz jakis fajny projekt to praktycznie jak bys wchodzil z buta.

Ja radzilbym wybrac jakis jezyk i sie go trzymac, a czy bedzie to C czy java to juz twoj wybor.
+1 głos
odpowiedź 6 stycznia 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Ja na twoim miejscu wybrał bym sobie jeden jeżyk i opanował go bardzo dobrze. Nie zaczynał bym od JS gdyż nie jest to język dobrze zaprojektowany. Bardzo łatwo można sobie wyrobić złe nawyki. Polecał bym ci Pythona ewentualnie C++. Tak naprawdę zarówno w C++, Pythonie można programować back-end stron internetowych czyli ich logikę.

Jeśli tak jara cię HTML, CSS oraz JS to proponuje naukę w kierunku Front Endu. Ogarnij sobie dobrze te 3 technologie, później bierz się za biblioteki, jQuery, Recact.

Między czasie ogarnij sobie co to jest system kontroli wersji np. Git.
+1 głos
odpowiedź 6 stycznia 2020 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)

Co innego uczyć się tego co się lubi a co innego uczyć się tego do czego są wymagania. To może być sprzeczne ze sobą. Uczyłem się jednocześnie języka Pascal i "C". Jak zobaczyłem że w jezyku "C" można dać w nagłówku pętli trzy instrukcje, to się pogubiłem i miałem dość tego języka. Od tej pory wszystko robię w języku Pascal (Delphi). Jest on równie szybki jak inne języki. Jedynie totalitarna reklama powoduje że używane są inne języki, bo ktoś KAŻE je używać i ludzie się dostosowują jak głupi. Pascal jest nie tylko równie szybki, ale również kilkadziesiąt razy łatwiej w nim programować bo nie ma automatycznych konwersji typów. Tu jest artykuł porównujący szybkości

bdulkadir KARACI: A Performance Comparison Of  C# 2013, Delphi Xe6, And Python 3.4 Languages

Jeszcze pozostaje kwestia front-end i back-and. Front-end to może być jedynie projektowanie strony artystyczne, nie mające znaczenia dla jej funkcjonalności. Czy interesujesz się jedynie stroną artystyczną projektowanej strony? Javascript może tez robić zaawansowane obliczenia prawie wszystkie takie, które może robić back-end. Wydaje mi się że gdyby się nauczyć javascript, to odpadają prawie wszystkie problemy. Jedynie użytkownik będzie znał twój kod, nie tak jak w przypadku back-end gdy kod jest ukryty. Ja wolę back-end bo nie znam i nie lubię javascript, natomiast jest kłopot bo back-end ma obecnie ograniczone możliwości co do działania po stronie  front-end; wielu funkcji nie ma i tylko częściowo da się je zastąpić żeby wygenerował zbliżony do odpowiedniego kod javascript.

Dla przykładu, potrzebuję zaimplementować wybór fragmentu fotografii jak zrobiono tutaj
https://zara4.com/projects/crop-select-js/example-01

Obecnie trudno jest to zrobić w back-end, chyba że pojawią się nowe biblioteki. Ja to zaimplementowałem inaczej, tyle ile mogłem, używając tylko back-end w moim projekcie steganografia.edu.pl => "fotografia na parkanie"

0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2020 przez adam_jankowski Mądrala (5,970 p.)
Ja bym polecał rozpocząć naukę od języków back-endowych (PHP, MySQL) jak I różnych frameworków na nich opartych (Django, Symphony, Laravel). Uważam, że programowanie back-endowe jest o wiele bardziej przyszłościowe niż front-end ponieważ ten może zostać wyparty przez automatyczne generowanie kodu (oczywiście w przyszlosci), co prawdopodobnie nie stanie się z językami back-endowymi.
komentarz 3 stycznia 2020 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
Nie wiem czy tak łatwo będzie zaimplementować grubego klienta żeby był generowany w back end. Chodzi mi o generowanie we front-end regularnego programu komputerowego w javascript który działa błyskawicznie, o wiele szybciej niż ajax. Jeśli się nie zna front end a potrzeba coś takiego zastosować, to albo wziąć cudzą bibliotekę która nie wiadomo czy jest dobra i jeszcze dokumentację do niej żeby back-end odebrał dane z front-end albo zrobić przez ajax.
komentarz 6 stycznia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,710 p.)

Uważam, że programowanie back-endowe jest o wiele bardziej przyszłościowe niż front-end ponieważ ten może zostać wyparty przez automatyczne generowanie kodu (oczywiście w przyszlosci), co prawdopodobnie nie stanie się z językami back-endowymi.

IMHO takie teorie dowodzą braku znajomości tematu.

komentarz 6 stycznia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Dokladnie. Do projektu potrzebny jest zarowno back-end jak i front-end. Nie zrobisz jednego bez drugiego.

W firmia byla kiedys taka sytuacja, ze back bral 15k a front 5k. Front sie wkurzyl i zarzadal 12k. Po tygodniu dzwonili i prosili aby za te 12k sie zgodzil robic.

Sa sytuacje, gdzie front jest trudniejszy od backa, trzeba poswiecic wiecej czasu i wysilku. W projekcie trzeba zrobic jedno i drugie.

Jak masz murzynow to mozesz zanizac stawke i tu i tu. Ale jak murzyni sie koncza no to i tu i tu musisz wykonac robote chodzby front bral wiecej od endu.

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 215 wizyt
pytanie zadane 22 września 2020 w Inne języki przez Filip.D Początkujący (280 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 471 wizyt
–1 głos
8 odpowiedzi 605 wizyt
pytanie zadane 24 października 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Macheroni Użytkownik (970 p.)

92,584 zapytań

141,434 odpowiedzi

319,671 komentarzy

61,968 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...