• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka programowania i praca jako junior java developer

Object Storage Arubacloud
0 głosów
569 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez maciejkus Początkujący (280 p.)
Cześć. Chcę w tym roku się przebranżowić i zrobić studia informatyczne. Decyzja podjęta z kilku powodów, jeśli to istotne, by nie czytać w komentarzach głupot to m.in.mowa o chęci przeprowadzenia się do większego miasta, zwiększenia możliwości edukacyjnych, możliwość obrania jakiejś ciekawej ścieżki kariery.

Z programowaniem miałem jakąś małą styczność więc znam trochę podstawowe zagadnienia. Pogooglowałem trochę i chcę się skupić na nauce programowania z wykorzystaniem Javy. Prostota Pythona np.na początkowych etapach tutaj do mnie nie przemawia, nie boję się nawiasów czy deklarowania typów danych. Chcę od razu wziąć się za Jave.

1. W związku z tym chcę zapytać jak w Waszym przypadku wyglądała nauka programowania, samo zrozumienie mechanizmów (podkreślam, że nie pytam o naukę Javy ani o to jaki wziąć język - pytam o naukę programowania)?

2. Czy doświadczenie jako np.tester manualny albo helpdesk to jest jakikolwiek atut w CV, gdy składam je np.na stanowisko junior java dev? Pytam o te dwa stanowiska, bo zapewne najłatwiej w tym będzie dostać pracę na studiach zaocznych.

3. Tak dla samego nakierowania czym powinienem zająć się na samym początku, chcę zapytać czy dobrze wybrałem ten tech-stack - obrałem go na podstawie ogłoszeń na justjoin.:
* Programowanie w Javie + Płynne poruszanie się w IntelliJ
* Git
* Spring (Spring Boot)
* Hibernate
* SQL
* Będzie też uczona matematyka i angielski -> muszę napisać te matury rozszerzone, ale JA ogarniam na B2/C1
I tak właściwie to czy to jest do ogarnięcia w jakieś 6-9 msc? Z Waszego doświadczenia.. mi takowego brakuje.

4. Jak stoi rynek Java w Krk? Nie spotkałem ogłoszeń na juniorów na justjoin. Czy jeśli jestem 'pre-juniorem' to mogę składać cv do firm gdzie mają ogłoszenia np.na midów o ile mam się czym pochwalić portfolio projektów?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 30 grudnia 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
wybrane 1 stycznia 2020 przez maciejkus
 
Najlepsza
Możesz składać cv do tych firm ale z zapytaniem czy nie szukają juniora. Nie zdziw się jeśli Twoje cv nie dostanie odzewu ale z drugiej strony w przypadku braku ogłoszeń o prace dla juniora może to być jedyna okazja do wbicia się w branże.

Ten materiał jest do ogarnięcia w 6-9 miesięcy ale pytanie jak dużo czasu dziennie chcesz na to poświęcić. Jeśli będziesz się uczyć po godzinach pracy może być troszkę ciężej.
komentarz 30 grudnia 2019 przez maciejkus Początkujący (280 p.)
Dzięki za odpowiedź. Co do tych CV chodzi mi o to czy nie zostanie to negatywnie odebrane, jak taki spam czy coś w tym stylu, by na przyszłość sobie nie przekreślać ew.firmy.

Będę się uczył po pracy lub przed pracą, różnie, zależy która zmiana. Na naukę programowania chcę przeznaczyć równo 3h dziennie, nie mniej i nie więcej. Nawet w dni wolne od pracy to będą 3h. Nie chcę ustawiać całego życia pod programowanie. 3 godziny dziennie to jest w powiedzmy te 9 miesięcy czas około 810 godzin. Jeśli chodzi o sprawy czasowe to będę celował raczej w to, by sobie ten czas jakoś rozsądnie ułożyć w trakcie dnia, by być wypoczętym. 7h snu to jest moje minimum, by mi się dobrze działało na poziomie umysłowym i to będzie pierwsza rzecz nad którą będę pracował.

Co innego jeśli wpadnie mi do głowy jakiś fajny pomysł na projekt - wtedy mogę poświęcić czas w zależności od potrzeb lub chęci. Ale tak jak mówię - trenuję więc to z pewnością się nie zmieni, lubię wyjść ze znajomymi, czasem obejrzeć jakiś film. 3h wydaje mi się odpowiednią ilością czasu.

Chętnie dowiem się co Ty o tym sądzisz?
komentarz 30 grudnia 2019 przez maciejkus Początkujący (280 p.)
Chcę jeszcze zapytać czy sam tech stack jest okej jak na juniora? Chcę ogarnąć podstawy w/w technologii i być może stworzyć jakiś projekt łączący to wszystko.
1
komentarz 30 grudnia 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
Stack jest Ok.

 

Wydaje mi się, że firmy nie powinny się obrazić. Jest jeszcze opcja że poobserwujesz co dzieje się na uczelniach technicznych w Krk. Mogą tam być wystawiane jakieś targi pracy lub dni IT. Może to być dobra okazja do trafienia na firmy które szukają juniorow :)
komentarz 30 grudnia 2019 przez maciejkus Początkujący (280 p.)
Okej. Dzięki. Może będziesz w stanie pomóc mi jeszcze z jedną rzeczą.

Na sam początek (czyli od dzisiaj) chcę się wziąć za programowanie, Jave, IntelliJ oraz Gita. Wstępnie wybiorę jakiś kurs video Javy na YT lub Udemy. Po nowym roku chcę zacząć równolegle przerabiać książkę. Wybrałem pozycję Cay Horstmanna. No i zastanawiam się czy kupić polskojęzyczną czy anglojęzyczną?
1
komentarz 30 grudnia 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
Jeśli znasz angielski to zawsze lepiej uczyć się z materiałów anglojęzycznych.
komentarz 1 stycznia 2020 przez maciejkus Początkujący (280 p.)
Dzięki, w takim razie kupię książkę w języku angielskim - trochę drogo, ale to obszerne i z komentarzy widzę - cenione pozycje.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 857 wizyt
pytanie zadane 17 czerwca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez derbool Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,011 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 927 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...