• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka na JS deva

Object Storage Arubacloud
+1 głos
353 wizyt
pytanie zadane 17 października 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez cetpass Nowicjusz (150 p.)
Hej. Jestem z malego miasta, studiuje informatyke(dopiero zaczalem). Ostatnio dowiedzialem sie, ze w moim miescie jest firma, ktora przyjmuje na stanowisko "Javascript developer", strasznie mnie to zaskoczylo, ale postanowilem to wykorzystac i postawilem sobie cel -> nim zaczne drugi rok studiow bede tam pracowal.

Sprawdzilem z czym pracuja i okazuje sie, ze musze nauczyc sie HTML, CSS, JS oraz najlepiej Angulara i Node. Do tego metodologia Agile oraz Git. Procz tego pisze w C i zaczynam Asm(pod studia). No i mam kilka pytan.

1)Chce dobrze ogarnac HTML - glownie od strony semantycznosci i accessibility. Do tego podstawy CSS. Wg.roadmap i tak troche na logike przygotowalem sobie taka droge do wymasterowania tego:
-Obejrzec jakikolwiek kurs, gdzie ktos robi nowoczesna strone z HTML5 i CSS3 (np.The Net Ninja)
-Nastepnie MDN - tutorial do HTML i CSS, w przypadku HTML doczytywac ze specyfikacji
-HTML tyle - specyfikacja + MDN powinny pokrywac wszystko co potrzebne, ale do CSS chetnie bym dorzucil kurs Schmedtmanna z Udemy (Advanced CSS) oraz jakas ksiazke.. Moze ktos moglby mi polecic (po angielsku)?

2)Czy moge rownoczesnie zaczac Javascript? Myslalem, by na start wziac kurs Wes Bos'a, 30 dni, 30 projektow - nawet nie dla nauki, ale by zobaczyc jak profesjonalista tworzy projekty. Podobniez Wes to JSowy autorytet. Do tego kurs z Udemy, JS weird parts, bo zacheca opis - tworzenie wlasnego frameworka, ale to po podstawach. Ogolnie nie wiem za bardzo jak uczyc sie JS - nie sa mi straszne ify czy petle, ale nie mialem stycznosci z OOP.

3)Rozumiem, ze Agile to jest metodologia programowania, czyli tam naucze sie w jaki sposob pisac poprawny kod/formatowac. Kiedy najlepiej jest zaczac sie tym interesowac?

4)Nie ma sensu interesowac sie na te chwile Angularem i Nodem - bez podstaw JS, prawda? Tj.zaprzatac sobie dodatkowo glowy :D

5)Czy Git to skomplikowane narzedzie dla poczatkujacego webdeva? Nie wiem czy wystarczy mi kurs YT autorstwa "Overment", czy moze czytac progit - ponad 300stronicowa pozycje kogos bodajze zwiazanego z gitem.

6)Co sadzicie o stronach takich jak Free Code Camp? Wyglada na ciekawy twor, moze warto regularnie z tym trenowac?

7)Czy teoretyczna znajomosc OWASP Top 10 oraz jak sobie troche pohakuje, tak, by wiedziec mniej wiecej co i jak to jest duzy plus w oczach rekrutujacych na rozmowie na stanowisko juniorskie? Wpadl mi do glowy pomysl, ze to moze mnie dodatkowo wyroznic. Moze jakies hackthissite - przyszlosc wiaze z security, ale chce zaczac od kodowania.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 18 października 2019 przez Comandeer Guru (601,510 p.)
edycja 18 października 2019 przez Comandeer

ad. 1) Zamiast książek do HTML-a, poleciłbym spojrzeć np. na blogi osób powiązanych z dostępnością:

The Paciello Group

Heydon Pickering

Scott O'Hara

Adrian Roselli

Léonie Watson

Jeśli chodzi o CSS, to dobrym źródłem są blog Rachel Andrew, Smashing Magazine czy CSS Tricks. Z polskich zasobów jest np. mój tutorial o HTML5, dość regularnie uaktualniany (nom, trzeba go znowu uaktualnić niebawem…).

ad. 2) Tak, JS jest całkowicie osobną technologią, którą można bez żadnych problemów używać bez HTML-a i CSS-a. Dodatkowo nie trzeba używać OOP. Ba, ostatnio coraz większą popularność zdobywa programowanie funkcyjne.

ad. 3) Nie, Agile to metodyka organizacji pracy i nie ma to za bardzo nic wspólnego z pisaniem dobrego kodu. IMO tutaj wystarczy po prostu poczytać, jak wygląda mniej więcej praca (sprinty itd.), a reszty dowiesz się przez osmozę w pracy.

ad. 4) Nie ma. Niemniej podstaw JS-a można się uczyć na Node, niekoniecznie w przeglądarce. I rozumiem tu Node'a nie jako rozwiązanie do tworzenia aplikacji backendowych, ale po prostu jako środowisko do uruchamiania kodu JS.

ad. 5) Taki kurs video powinien być dobry, żeby załapać podstawy i móc używać go na co dzień. Niemniej czasami zdarzą się przypadki, kiedy trzeba będzie zrobić coś bardziej skomplikowanego. Wówczas warto mieć taką książkę pod ręką, ale raczej nie katować się nią od początku.

ad. 6) Jak dla mnie to całkowicie nieistotne w jaki sposób się zdobywa wiedzę, tak długo, jak sposób jej zdobywania jest efektywny. Osobiście po prostu czytam o czymś i następnie odpalam edytor kodu i piszę kod z wykorzystaniem tego czegoś.

ad. 7) Na pewno będzie to wartość dodana. Zwłaszcza, że o bezpieczeństwie aplikacji sieciowych względnie mało juniorów ma pojęcie.

komentarz 18 października 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Ba, ostatnio coraz większą popularność zdobywa programowanie funkcyjne

nieeeeeee.... tylko nie to crying

komentarz 18 października 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

programowanie funkcyjne

Tfu laughdevil

komentarz 18 października 2019 przez Comandeer Guru (601,510 p.)
Widzicie, a ja tworzę kod obiektowo-funkcyjny i nie tracę czasu na niepotrzebne nerwy ;)
komentarz 18 października 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
nie no jasne, powiem Ci, że znam kilka osób, które w ogóle twierdzą, że podejście czysto funkcyjne jest super, ale osobiście jakoś mi to nie leży... ale to pewnie kwestia po prostu jakiś przyzwyczajeń.
+1 głos
odpowiedź 18 października 2019 przez Knayder Nałogowiec (37,640 p.)
Git jest bardzo łatwy. Nie musisz nawet używać komend, bo są aplikacji gui do tego (git kraken np.). Nauczysz sie gita w jeden dzień.
1
komentarz 18 października 2019 przez Comandeer Guru (601,510 p.)
Tylko że GUI pomaga wyłącznie w standardowych przypadkach. Jeśli pojawi się np. konflikt albo potrzeba zrobienia rebase'a, GUI prawdopodobnie nie da rady.
1
komentarz 18 października 2019 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
Z konfliktem i rebasem sobie poradzi GUI od atlassian ale używania terminala jest dużo szybsze i wygodniejsze IMO.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 190 wizyt
pytanie zadane 16 lutego 2019 w HTML i CSS przez ajzyn Użytkownik (510 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,133 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2017 w JavaScript przez Rayden Użytkownik (610 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 2,212 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez xbx13293 Nowicjusz (150 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...