• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca typowego front-end deva

0 głosów
393 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia w JavaScript, jQuery, AJAX przez Rayden Użytkownik (610 p.)
Witam,

mam do was dzisiaj proste pytanie. Może ono zabrzmieć dziwnie, ale spróbujmy. Czy da się znaleźć pracę typowego front-enda tzn. mamy sobie pliki html, css, js, tworzymy całą szatę graficzną strony wraz z elementami dynamicznymi np. przez AJAX. Dane otrzymujemy od back-endu np. w formacie JSON. Innymi słowy wszystkie dane dostajemy, a naszym zadaniem jest je wyświetlić na stronie w sposób przyjazny dla oka użytkownika.

Pytanie zadaję, ponieważ jestem na praktykach, w których zajmuje się tym co opisałem powyżej, ALE głównie skryptami w PHP. Co prawda powoli je tworzę, ale jednak wolałbym w pełni skupić się tylko na front-endzie. Czy pracodawcy wymagają ingerowania w sprawy back-endu np. w PHP, czy też można znaleźć pracę stricto we front-endzie? Jeżeli tak, to jeszcze zapytam, czy jeżeli byłoby się w tym dobrym to czy można np. po 2-3 latach zarabiać około 5k netto, czy bez dobrego obycia również w back-endzie jest to niemożliwe?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
komentarz 11 sierpnia przez Tomek Sochacki Nałogowiec (27,270 p.)
to może pomyśl o lepszym poznaniu JS i o node? Mógłbyś wtedy pracować zarówno we froncie jak i backendzie w jednym języku (JS). Z czasem front może Ci się nieco znudzić więc warto mieć alternatywę, podobnie jak back-end. Pracy z node też jest trochę patrząc po ofertach, których przybywa.

A jeśli typowo front to proponuję iść np. w stronę React + React native i masz bardzo dobry start w aplikacje i to również bardziej zaawansowane.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 sierpnia przez argeento Szeryf (76,590 p.)

"Typowy front-end dev":

tworzymy całą szatę graficzną

Szatę graficzną tworzy grafik.

Czy pracodawcy wymagają ingerowania w sprawy back-endu np. w PHP

W normalnych firmach nie. Najbliższe spotkanie z back-endem to pisanie templatek - ich składni można nauczyć się w drodze do pracy.

czy jeżeli byłoby się w tym dobrym to czy można np. po 2-3 latach zarabiać około 5k netto

Jeżeli byłbyś w tym dobry, to nawet szybciej.

0 głosów
odpowiedź 12 sierpnia przez Mister123450 Dyskutant (8,800 p.)

Jeśli chcesz zostać web designerem to chciałbym polecić Tobie serwis Polski Frontend, który jest agregatorem właśnie wielu takich witryn związanych z tematyką frontendu.

Jednakże moim zdaniem powinieneś spróbować backendu Node.js z Express, Pug i MongoDB, dzięki czemu będziesz mógł pisać strony internetowe z wykorzystaniem Twojego narzędzia we frontendzie - JavaScripcie. Poza tym masz MongoDB, które operuje na BSON (Binary JavaScript Object Notation), które nie różni się dla Ciebie wiele od JSONa, przez co nie musisz wykorzystywać SQL i konwertować to wszystko do JSONa tracąc czas. Z Pugiem możesz pisać łatwo i szybko szablony stron i bez większych trudności dodawać te elementy do wynikowego HTML według upodobań. Za to Express jest do tego zadania moim zdaniem idealnym serwerem - i tak, wystarczy do niego, jak do wszystkiego na Node.js sam JavaScript :)

komentarz 12 sierpnia przez Comandeer Mentor (376,590 p.)
Hm, nie wiem, czy BSON jest takim super powodem, by stosować MongoDB (zwłaszcza, że np. PostgreSQL też ogarnia JSON). No i poza tym ważniejsze jest pytanie, czy te dane mają relacje, czy nie.
3
komentarz 12 sierpnia przez Tomek Sochacki Nałogowiec (27,270 p.)
Może się mylę, ale zauważam od pewnego czasu jakąś tendencję do pisania, ze node === baza NoSQL... przecież wybór bazy w zasadzie nie ma związku z językiem w jakim tworzony jest back-end. W node bardzo łatwo można korzystać z MySQL co zapewnia nam pełne relacje, procedury, constrains itp.

Myślę więc, że kwestia wyboru bazy zależy od rodzaju przechowywanych informacji i jak piszesz od tego czy potrzebne są relacje czy nie (owszem, można relacje zrobić w kodzie w back-endzie ale po co, skoro na bazach są do tego gotowe "narzędzia"). Baza nie jest jednak wg mnie powiązana z językiem programowania choć bardzo często widzę stwierdzenia, że jak PHP to MySQL, a jak node to NoSQL...
0 głosów
odpowiedź 17 sierpnia przez Kondzio Użytkownik (660 p.)
Ja zaczynałem od darmowego stażu, aktualnie pracuję na pół etatu jako junior jako frontend'owiec i powiem Ci, że dużo zależy od firmy. Moja filia jest dosyć specyficzna i mała, czasami mam zadania typowo łączące front z backiem (angular +  Java). Ale ma to swoje ogromne plusy. Po pierwsze na początku nikt nie oczekuje od Ciebie pełnej wiedzy z Javy, masz multum pomocy od specjalistów Javy i nie ma wielkiego problemu. Ale z drugiej strony dużo większa filia tej firmy ma wyznaczony dokładny podział co kto robi. Więc wydaje mi się, że zależne jest to od rozmiaru danej firmy.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 796 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 543 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 323 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2016 w HTML i CSS przez Sonys1234 Nowicjusz (130 p.)

42,361 zapytań

81,636 odpowiedzi

162,024 komentarzy

20,287 pasjonatów

Przeglądających: 103
Pasjonatów: 1 Gości: 102

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...