• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy to najdłuższy ciąg liczb pierwszych?

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
986 wizyt
pytanie zadane 14 września 2019 w Matematyka, fizyka, logika przez skar15 Początkujący (330 p.)
Ponad rok temu udało mi się napisać program do obliczania ciągów liczb pierwszych (  dzięki lekcjom Pana Mirka-  programowanie C++)

Ciąg rozpoczyna liczba pierwsza 41 a kolejne powstają przez sumę kolejnych liczb parzystych od liczby 2.

Napotkałem informację że najdłuższy znany ciąg liczb pierwszych składa się z 29 wyrazów...super byłoby wyliczyć nowy dłuższy ciąg...

Moja wiedza matematyczna oraz programistyczna jest niewielka ale sprawdzanie zależności występowania liczb pierwszych buduje wyobraźnię..chętnie się podzielę spostrzeżeniami co do występowania liczb pierwszych i sposobu obliczenia ciągu...Liczby pierwsze występują chaotycznie jak wiadomo wśród kolejnych liczb naturalnych  i nigdy nie można przewidzieć kiedy będzie następna i po jakim czasie obliczeniowym...czy gdyby działanie np. gry uzależnić od obliczania liczb pierwszych...i przyporządkować pewne wydarzenia , zachowania bohaterów gry ...czy gracz miałby wrażenie że gra jest niepowtarzalna i nieprzewidywalna ? Czy miałby wrażenie że ma do czynienie z inteligencją i wolna wolą bohaterów...nie dało by się przecież przewidzieć użytkownikowi gry kiedy i co wykona np. przeciwnik . Wznowienie  gry od początku nie łączyłoby się z obliczeniami liczb pierwszych od początku lecz kontynuowaniu obliczeń dla  kolejnych ( wyliczona liczba pierwsza i np skok do podprogramu)..  ...analogia do upływającego bezlitośnie czasu ..a .może ten sposób się już wykorzystuje?

 

Poniżej ciąg liczb pierwszych składający się z 40 wyrazów..może rekordowy?

41,43,47,53,61,71,83,97,113,131,151,173,197,223,251,281,313,347,383,421,
461,503,547,593,641,691,743,797,853,911,971,1033,1097,1163,1231,1301,1373,1447
1523,1601

Pozdrawiam czytających i proszę o uwagi ...

Wiesław

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 15 września 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Temat dość ciekawy.

Tutaj pierwsze 50 milionów liczb:

https://primes.utm.edu/lists/small/millions/

Największa obecnie znana liczba to: 2^82,589,933  − 1, a number which has 24,862,048 digits when written in base 10

Jak widać składa się prawie z 25 milionów cyfr. To uniemożliwia zabawę na komputerze, chyba żaden język programowania nie wspiera tak dużych liczb, trzeba by napisać własną bibliotekę.

---

A co to jest za ciąg? Bo ani nie jest to ciąg arytmetyczny, ani geometryczny. Zauważyłem, że każdy wyraz jest większy o 2*n (chociaż sprawdzałem pobieżnie).
komentarz 15 września 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Fajnie, że wkleiłeś kod. Nie jest skomplikowany, ale jak zajrzałem do tej biblioteki to trochę przytłoczyła mnie liczba metod / funkcji.
komentarz 15 września 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Czy ta biblioteka opiera sie na operacji na stringach?
komentarz 15 września 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Czy ta biblioteka opiera sie na operacji na stringach?

Oj :) Z całą pewnością nie. Oczywiście ma funkcje konwertujące ze string'a na typ numeryczny. Ma także i odwrotne konwersje oraz definicję klas do łatwiejszego użycia w C++. Siłę pokazuje przez zoptymalizowane operacje w asemblerze dla platform x86, ARM, PowerPC, ... i wielu innych. Jest dość szybka.

komentarz 15 września 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

@DragonCoder,
Wykorzystując stringi można właściwie zrobić tylko dodawanie i odejmowanie. A to trochę mało. Wtedy kod jest krótki i szybko można coś takiego wykonać. Ale użuyteczność jest niewielka.

komentarz 16 września 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Czemu tylko dodawanie i odejmowanie. Mozna zasymulowac pisemne mnozenie, jesli lazdy element tablica bede ze soba mnozyl i uzyje zmiennej do przechowywania czesci dziesietnych. Anomogicznie mozemy mnozyc, jedynie operacje opierajace sie na dzieleniu nie moga zostac wykorzystane.
+1 głos
odpowiedź 15 września 2019 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
To czy liczby pierwsze występują chaotycznie nie jest wiadome w tej chwili - jeśli Hipoteza Riemanna okaże się prawdziwa, to można mówić o pewnym porządku.

Nie sądzę, żeby Pana ciąg był rekordowy pod jakimś względem - zawsze można napisać taki sam program który wypisze jedną liczbę więcej :)

 

Pozdrawiam i zachęcam do dalszej nauki oczywiście.
komentarz 15 września 2019 przez skar15 Początkujący (330 p.)
Witam..własnie ten chaos występowania liczb pierwszych jest ciekawy i nie ma wzoru na wskazanie występowania liczb pierwszych wśród kolejnych liczb naturalnych...dlatego sądziłem że ten ciąg który zwiększa się o 2n (czyli kolejne  liczby parzyste aż do n=40) jest interesujący (bez jakiegoś praktycznego znaczenia ale wskazuje na  mikro porządeczek w kilkudziesięciu liczbach)..spotkałem się i informacją że rekordowy jest ciąg liczb pierwszych o długości n=26  cc..

.i dziękuje za komentarz..pozdrawiam...
komentarz 15 września 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Hipoteza riemanna nie zostala obalona, ani potwierdzona, ale moim zdaniem wystepowanie te jest losowe lub jego rozwiązanie, czyt. wzor jest tak skomplikowany, ze nawet na podstawie tak duzych liczb pierwszych nie udalo sie go jeszcze znalezc.

Niby sa rozwiazania, ktore wskszuja w prawidlowa strone, ale  nie sa one ogolne, tylko dla pewnych danych/przypadkow. Szczerze zastanawiam sie, co by sie stalo, gdyby ktos znalazl owy wzor, większość zabezpieczeń bszuje na duzych liczbach losowych, dlatego tak ciezko je zlamac

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 529 wizyt
pytanie zadane 4 lutego 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez Harmonia Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,367 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2019 w Matematyka, fizyka, logika przez niezalogowany
+3 głosów
3 odpowiedzi 269 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...